יומיים לסגר הכללי השני ובצל החשש מאי ספיקה של בתי חולים באזורי ההתפרצות החמורים במדינה, משרד הבריאות הכריז היום (רביעי) על מבצע "ערבות הדדית". במסגרת המבצע שכבר יצא לדרך הבוקר, יפונו 140 חולי קורונה מבתי חולים שהגיעו לתפוסה מלאה בצפון הארץ ובירושלים, והם יפוזרו בין שיבא, איכילוב וסורוקה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ד"ר סיגל ליברנט טאוב, ראש אגף רפואה כללית במשרד הבריאות, הפיצה מכתב שבו היא מפרטת את פרטי המבצע: "ויסות עומסים בין בתי החולים על מנת לאפשר טיפול מיטבי בחולים". לדברי המשרד, לאור העלייה בכמות המאומתים ומוקדי התפרצות באזורים "בשלב זה, מוצו עד תום האפשרויות לפתוח מיטות נוספות באזור צפון הארץ". 140 החולים יפונו באמצעות חברות אמבולנס פרטיות, שפועלות באישור המשרד.

המבצע יצא לדרך הבוקר בשעה 10:00, והוא צפוי להסתיים תוך יומיים - 4 שעות לפני כניסת הסגר הכללי בערב ראש השנה בשעה 14:00. המשרד גם פירט את התנאים להעברת החולים: ההחלטה תתקבל בבית החולים המעביר והמטופלים יהיו "ככל האפשר" כאלה שצפי שחרורם מאשפוז הוא מעבר ל-72 שעות. המטופלים שיועברו יהיו במצב בינוני או קשה, שנזקקים לתמיכה בחמצן בלבד - אך אינם מונשמים. במסגרת המבצע לא יועברו חולים סיעודיים, למעט מבמקרים מיוחדים ובאישור חמ"ל אשפוז.

המשרד פירט גם הנחיות לבתי החולים כדי לוודא שמשפחות המטופלים שמועברים יישארו מעודכנים. בית החולים המעביר ידאג לייצר קשר עם המשפחה ולהסביר על המעבר, "יתודרך איש קשר" לתקשורת בבית החולים המקבל, וידאג לתקשורת רציפה עם משפחות חולים שמתגוררים במרחק.

מטופלים שמשוחררים מבית החולים שלא נמצא במקום מגוריהם, יועברו באחריות בתי החולים לאזור מגוריהם על ידי חברת האמבולנסים. "בפרוס השנה החדשה אנו מודים לצוותים הרפואיים על פועלם בימים אלו ומוקירים את יכולת של ההנהלות להתנהל בערבות הדדית לחלוקת הנטל בימים אלו", סיכמה ד"ר ליברנט טאוב את מכתבה.