יותר קורונה וחוסר יציבות, פחות היריונות: מגפת הקורונה השפיעה כמעט על כל דבר מאז פרצה לראשונה לחיינו בחורף האחרון, ומתברר שגרמה גם לירידה במספר הנשים שנכנסו להיריון בישראל בחודשים האחרונים. 

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"תמיד במצבים של רעב, מגפות, מלחמות ואי יציבות כלכלית, יש פחות כניסות להיריון. אני מניח שכל עוד יש מצב חמור מבחינת תחלואה, תמותה וחוסר יציבות כלכלית, שיעור הילודה לא יעלה באופן משמעותי", אומר פרופ' יריב יוגב. 

על פי קופת החולים כללית, בחודשים מרץ אפריל ומאי בשנה שעברה, 25,471 נשים נכנסו להריון לעומת 23,767 בלבד בתקופה המקבילה השנה, כלומר ירידה של 7%. גם בקופת חולים מכבי מדווחים על ירידה של 7%, ומזהירים שאלה שנתונים ראשוניים וחלקיים שעשויים להשתנות.

היריון קורונה  (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
פחות הריונות בתקופת הקורונה | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

אבל על פי דיווחים אחרים, שמתבססים על מספר הבדיקות לשקיפות עורפית שעשו נשים בהיריון, הירידה במספר ההריונות היא גדולה יותר, 15-20 אחוז. אז מתי יגיע הבייבי בום? "הוא יגיע קרוב לוודאי אחרי שיהיה חיסון. אם לא יהיה חיסון, תהיה הסתגלות לטווח ארוך לחיות עם הקורונה, אז אנשים יחזרו לעשות ילדים כמו בעבר", אומר פרופ' יוגב. 

וחוץ מירידה במספר ההיריונות, חלה עלייה בסיבוכי ההיריון. מדובר בנשים בהיריון שלא הגיעו לבדיקות השגרתיות בגלל החשש להידבק בקורונה במרפאות ובבתי החולים: "גילינו ששיעור ההפלות והלידות המוקדמות הוא יותר גבוה בתקופת הקורונה".