נתניהו הציג את פרויקטור הקורונה - והפנה אצבע מאשימה לשותפיו בקואליציה: בצל העלייה המתמשכת בתחלואה, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין כינסו הערב (חמישי) מסיבת עיתונאים במשרד הבריאות בירושלים והציגו את מינויו פרופסור רוני גמזו לתפקיד הממונה על משבר הקורונה. ראש הממשלה החליפי בני גנץ לא לקח חלק באירוע, במהלכו התייחס נתניהו גם למצב הפוליטי. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מי שפתח את מסיבת העיתונאים הוא ראש הממשלה נתניהו שהציג את הפרויקטור החדש, וגם הסביר מהם תחומי האחריות שלו: "במסגרת המאבק שלנו במגפת הקורונה, החלטתי יחד עם שר הבריאות למנות את פרופסור רוני גמזו לפרויקטור הקורונה הלאומי. גמזו הוא בעל ניסיון עשיר במערכת הבריאות. הוא היה מנכ"ל משרד הבריאות. בגל הראשון הקים בהצלחה רבה את פרויקט "מגן אבות ואמהות" להגנה על האוכלוסייה המבוגרת. אני רוצה להזכיר עוד דבר מרגש שפורסם בתוכנית טלוויזיה בהשתתפותך - אתה התמודדת בשנים האחרונות עם מחלת הסרטן. לא ויתרת ולא נכנעת לקשיים. ניצחת את הסרטן - ותעזור לנו לנצח את הקורונה".

 

אנחנו עדיין משתדלים להימנע מסגר כללי, אבל אם יהיה צורך - נעשה זאת כי מה שמנחה אותנו זה הצלת חיים וזהו השיקול העליון

רה"מ נתניהו

 

נתניהו הודה לפרופסור גבי ברבש, שבסופו של דבר לא מונה כפרויקטור, "על התובנות החשובות שלו שמסייעות לנו במאבק בקורונה". לדברי ראש הממשלה, "נמשיך להיעזר בעצותיו וניסיונו". בשלב זה עבר נתניהו לדבר על תפקידו של פרויקטור הקורונה ואמר: "לפרופסור גמזו יש משימה אחת פשוטה: קטיעת שרשרת ההדבקה. לצורך זה יינתנו לו כל הסמכויות בשלושה תחומים - בדיקות, חיקורים ובידודים".

"לצה"ל יהיה תפקיד חשוב ומרכזי בפעולה המשולבת הזו, בייחוד בחיקור ובבידודים", הוסיף נתניהו. בהמשך לפרסום הראשון במהדורה המרכזית הערב על ההחלטה לדחות סגר אפשרי ל-6 באוגוסט, ראש הממשלה אמר: "בהתאם למדיניות שיגבש גמזו נקבל החלטה בממשלה על סגרים. מדינות שפתחו בגל הראשון - סוגרות כעת בגל השני בעקבות העלייה בתחלואה... אנחנו עדיין משתדלים להימנע מסגר כללי, אבל אם יהיה צורך - נעשה זאת כי מה שמנחה אותנו זה הצלת חיים וזהו השיקול העליון. יחד עם פרופסור גמזו נקבל את ההחלטות, שיקולים רפואיים וכלכליים. לא שיקולים פופליסטים. אין דבר קל יותר מלהיות פופוליסט - 'תפתח, תעשו, תקלו' ובינתיים התחלואה מזנקת. אנחנו נקבל החלטות על בסיס שיקול מקצועי של שמירת הבריאות שמירה והצלת חיים וכמובן שמירה על הכלכלה והפרנסה".

כל מי שיחפש מאבקי כוח, אגו, סכסוכים - לא ימצא כלום. לכולנו יש מטרה אחת: לנצח את הקורונה.

שר הבריאות אדלשטיין

לדברי נתניהו, ברגע שתושג שליטה על התחלואה, "ניישם את האסטרטגיה שיגבש פרופסור גמזו לפתיחת הכלכלה, מערכת החינוך ותחומים נוספים. כך נוכל להמשיך לטווח ארוך - עד שיימצא חיסון לנגיף". בשלב זה השיב ראש הממשלה לביקורת, דחה אותה בתוקף והפנה את חיצי הביקורת לעבר ממשלת האחדות שמונעת, לדבריו, קבלת החלטות מהירה.

"אני שומע את הביקורת, איך אפשר לא, של מי שיושבים ביציע ולא נושאים בשום אחריות וגם מדברים בחוסר אחריות", אמר ראש הממשלה. "אני רוצה לומר לכם שאני נמצא על המגרש - כולנו נמצאים - חוטפים חיצי ביקורת של יריבים פוליטיים ואזרחים קלי מקלדת. אנחנו נלחמים בשבילכם כל הזמן מסביב לשעון. אבל במלחמה, וזו מלחמה עולמית, מגפה שמשתוללת כפי שלא היה 100 שנים - אין זמן להשיב לכל טענת סרק במלחמה. צריך לפעול מהר. בממשלת המעבר, בגל הראשון, יכולנו לפעול מהר כי היו בידינו תקנות לשעת חירום. בממשלה קבועה אין לנו את האפשרות הזו".

את דבריו סיכם ראש הממשלה בפנייה למשתתפים בהפגנות ברחבי המדינה, ושיגר מסר לעבר המפגינים: "כדי שנוכל להיאבק בהצלחה בקורונה, אני חוזר ומדגיש: אל תזלזלו בהנחיות. ללבוש מסכה, לשמור מרחק, לשטוף ידיים ולמנוע התקהלויות מעבר למותר, לפי המותר. אומר גם למשתתפי ההפגנות מכל צד שהוא, לתומכי הממשלה ומתנגדיה - שמרו על ההנחיות, שמרו על הבריאות ועוד משהו - שמרו על כבוד המדינה שלנו. אל תבזו את סמלי המדינה כפי שראינו במופע המביש במנורה בכנסת. אל תגררו את המדינה לאנרכיה, לאלימות, להשחתת רכוש ולהפצת מחלות בתנאים סניטריים ירודים של עשיית צרכים ברחובות. אל תיגררו לתקיפת שוטרים. הם עושים את עבודתם. אני רוצה בהזדמנות זו לומר להם תודה רבה. כולנו מתמודדים עם הקורונה יחד".

בני גנץ, פגישת הקבינט בירושלים (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש/90 )
כחול לבן נגד נתניהו: מדרדר לבחירות, עם תרגיל פוליטי לא הולכים לכספומט | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש/90

"פרופסור גמזו הוא האיש הנכון במקום הנכון"

אחרי ראש הממשלה, עלה לדבר שר הבריאות אדלשטיין שפתח את נאומו בהצהרה לפיה "היום אנחנו צועדים צעד נוסף קדימה במאבק המשותף שלנו בקורונה": הוא אמר שישראל חתמה חוזה עם חברת תרופות אמריקנית שמתחילה ניסוי בבני אדם, ולאחר מכן עבר לפנות למינויו של פרופסור גמזו לפרויקטור, ולמינויו לפני שבועות אחדים של פרופסור חזי לוי למנכ"ל משרדו: "היום אני שמח שמצטרף אלינו אחד מבכירי הרופאים בישראל. פרופסור רוני גמזו. הפרויקטור הלאומי של המאבק בנגיף הקורונה. יחד הם יהיו צוות מנצח".

על פארסת המינוי אמר השר אדלשטיין: "נכון, התהליך היה ארוך. אולי אפילו ארוך מדי. אבל תודו שהמינוי של גמזו היה מאוד מהיר. פרופסור גמזו הוא האיש הנכון במקום הנכון... פרופסור גמזו יוביל כמו שכבר שמענו את המאבק בנגיף הקורונה. הוא יפעל בתחומים השונים הקשורים למאבק הזה. הוא בא לעבוד ואנחנו נעמוד לצדו וניתן לו את כל הסיוע הנדרש. כל מי שיחפש מאבקי כוח, אגו, סכסוכים - לא ימצא כלום. לכולנו יש מטרה אחת: לנצח את הקורונה. כדי לעשות זאת נפעל ביחד ובכל הכוח. רק פעולות נחושות ומהירות יסייעו לנו לגבור על הנגיף".

זו משימה ענקית ולכן כולנו צריכים להתאחד

פרופסור רוני גמזו

בשלב זה נשא דברים הפרויקטור החדש בעצמו: "אכן, נעניתי לבקשה לנהל את נושא הקורונה ולתת תמיכה למשרד הבריאות. זה הרגע שאנחנו לוקחים את ההובלה ולא שואלים שאלות ובאים לעשות את המעשה במשבר או אתגר מאוד מורכב. האמת שכולם צריכים לעשות את זה: הממשלה, הפוליטיקאים, בלי מלחמות, הכנסת - כל רשויות המדינה. כולם. זה תפקידנו. זה תפקיד כמערכת בריאות ואתם יודעים מה? (זה) התפקיד של כל אזרח. כי הדגל הזה, המדינה הזו, חשובה לנו. אנחנו צריכים - ויכולים - ביחד להצליח. אין מצב שלא. זו משימה ענקית ולכן כולנו צריכים להתאחד. יש כאן תחלואה נרחבת שיוצרת באמת קושי בחברה ובכלכלה והמשימה הענקית היא לעשות את זה עם כמה שפחות פגיעה בחברה ובכלכלה".

פרופסור גמזו הוסיף: "סגר זה אולי קל. עושים את זה היום בכמה מדינות... ממשלת ישראל משתדלת לעשות את זה ברגישות רבה. זה לא האקט הראשון. אנחנו משתדלים לעשות את זה, אולי המדינה הראשונה בעולם ללא סגר. משתדלים, משתדלים ומשתדלים. זה מורכב מאוד. תעודת כבוד לכל מי שמשתתף".

ח"כ יפעת שאשא-ביטון (צילום: ערוץ הכנסת)
נתניהו: החלטת ועדות הקורונה - פופוליזם | צילום: ערוץ הכנסת

הפרויקטור החדש ביקש מאזרחי ישראל שלא לנהוג בשאננות. "אל תתבלבלו - אתם הולכים ברחובות, אולי המסכות זה הדבר השונה וקצת אלכוג'ל - אבל בתוך בתי החולים יש המון חולים", אמר. "עומדים בעומס ובאתגר, עושים את העבודה. זו מערכת נפלאה שנותנת עבודה - אבל גם לה יש סף. גם היא עלולה בשלב מסוים להגיע לגבול. לכן אנחנו צריכים לעבוד. קודם כל אמון הציבור. אמון בכם ובכל מערכת הבריאות. אני יודע את העבודה. כל דבר שיוצא מפה הוא אמת לאמיתה. לא מוגזם לא מונמך".

 הוא תיאר שהמשימה המורכבת ביותר כרגע היא קטיעת שרשראות ההדבקה: "אני מבקש מכם, אזרחי המדינה, להקפיד על הבידוד, להקפיד על הבדיקה וגם ובעיקר כשצריך. קטיעת השרשרת היא משימה שלי, משימה שלנו אבל גם שלכם. של כולנו. איך מונעים ומקטינים את ההדבקה. היעד הוא פחות מ-1. זו משימה שאנחנו צריכים לעשות ביחד. משרד הבריאות, ממשלה, כנסת. זו לא משימה רק שלי. כולנו ביחד - אפשר לעשות את זה. אנחנו כמדינה יודעים לעמוד באתגרים האלו. זו עבודה קשה… שילוב כוח של כולם. אם לא נצליח אז כן - גם סגר על הפרק. קשה לנו כי הוא תובע המון משמעותיות חברתיות וכלכליות ונשתדל מאוד לא להגיע לשם. אבל נעשה את הכל ביחד איתכם. אני בטוח שאפשר. בוטח באזרחי ישראל. יש לי, מבטיח לכולם, את כל הגיבוי. בעיקר יש לי את הגיבוי שלכם - אזרחי ישראל".

נתניהו: אני לא חותר לבחירות - זה אבסורד, כחול לבן עושים מהתקציב פוליטיקה

בסוף מסיבת העיתונאים, ראש הממשלה נתניהו השיב לשאלת חדשות 12 והתייחס למשבר הפוליטי ולאפשרות של הליכה לבחירות בשל אי הסכמות עם כחול לבן על סוגיית התקציב וקרא "להעבירו בזמן קצר": "אם אתה מעביר תקציב - אין בחירות".

"הסיבה שלא מעבירים (את התקציב) היא שכחול לבן לא מוכנים להעביר", אמר נתניהו. "הם לוקחים את זה לפוליטיקה. אנחנו פועלים כאן בכוחות משותפים, כוחות רבים מאוד של הציבור… בואו נפעל לעשות מה שצריך - עכשיו צריך דבר אחד. לא בחירות, אלא להעביר תקציב. זה אחד הדברים החשובים שישרתו את המשבר". בהקשר זה אמר נתניהו על היעדרו של ראש הממשלה החליפי גנץ כי הם "עובדים בשיתוף פעולה. לא צריך לסרבל כל תנועה. פועלים בידיעתו ובברכתו של גנץ. נצטרך את עזרתו בגיוס צה"ל למאמצים כי אנחנו רוצים להעמיק את מעורבות צה"ל".

באשר לסאגת מינוי הפרויקטור שהסתיימה היום, אמר ראש הממשלה: "התהליך הזה של בחירה הוא בסדר ולגיטימי. לוקח זמן. יש לאנשים שיקולים כאלו ואחרים. אני שמח שקיבלנו את ההחלטה. הדבר החשוב ביותר - יש לך כאן אדם שמקבל את האחריות בשיתוף פעולה עם מערכת הבריאות ויכול לדעתי לקדם את הדברים במהירות. זה לקח קצת זמן, אבל אני חשוב שהגענו ברגע הנכון".

נתניהו במסיבת עיתונאים במשרד הבריאות (צילום: קובי גדעון , לעמ)
ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים במשרד הבריאות | צילום: קובי גדעון , לעמ

על "חוק הקורונה הגדול" שעבר אתמול בכנסת ומאפשר לממשלה להטיל מגבלות ללא אישורה, אמר כי "זה הרבה יותר מהיר וגם נותן לנו אפשרות לקבל החלטות דחופות. היינו צריכים החלטות מסוימות כדי לייעל את קבלת ההחלטות. למה יש את ההפיכות האלו? בגלל הפופוליזם. כל כך קל להפוך איזו החלטה. אנחנו משתדלים להימנע מהגבלות - פה ושם יש ואולי היו עוד יותר. כשאתה בא עם זה תמיד יש מי שירוויח מלהגיד שלא נעשה הגבלות ולכן התחלואה עולה. שיפרנו את זה, אנחנו נפעל טוב יותר, ואני מבקש לא רק מהציבור אלא גם מנבחרי הציבור - תנהגו באחריות".

מכחול לבן נמסר בתגובה לדבריו של נתניהו כי "ראש הממשלה צריך להפסיק לדרדר לבחירות ולעשות שני דברים: לטפל במשבר הקורונה באמצעות תקציב ארוך טווח ולעמוד בהסכם שחתם עליו לפני חודשיים. אזרחי ישראל כבר הבינו: עם תרגילים פוליטיים אי אפשר ללכת לכספומט".