האזהרה של מנכ"לית משרד האוצר: לקראת הדיון בקבינט הקורונה שצפוי להתקיים היום (שלישי) בו השרים צפויים להכריע אם להחמיר את ההגבלות שהוטלו על הציבור, מנכ"לית משרד האוצר, קרן טרנר-אייל, שלחה מכתב אזהרה. את המכתב שלחה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי ולפרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, ובו הזהירה מההשלכות הצפויות של החמרה נוספת של ההגבלות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אל מול כל צעד ריסון מוצע יש להעמיד בפני מקבלי ההחלטות הן את העלות הכלכלית והן את התועלת הבריאותית", כתבה, "הגבלה נוספת על מקומות העבודה במגזר הפרטי עתידה לעלות מיליארדים רבים למשק לצד תועלת בריאותית שלא הוצגה בפני מקבלי ההחלטות, ולתפיסתנו היא נמוכה משמעותית מהיקף הפגיעה הכלכלית".

קרן טרנר (צילום: יונתן זינדל פלאש 90)
מזהירה מההשלכות של הגבלות חמורות יותר. מנכ"לית משרד האוצר | צילום: יונתן זינדל פלאש 90

"הצעד לו העלויות הכלכליות הגבוהות מכולן, הינו סגירת מקומות העבודה, והוא עלול להביא לנזק בלתי הפיך בטווח הבינוני והארוך", התריעה. "חופש העיסוק וחופש התנועה נפגעו קשות במסגרת ההגבלות הקיימות. צעדים נוספים, ככל שנדרשים, צריכים להתמקד במניעת התקהלויות/ הגבלת התקהלויות על ידי איסור ואכיפת המגבלות וההנחיות, וזאת בכדי להביא למקסימום את התועלת הבריאותית כתוצאה מהגבלות נוספות". 

במטרה למנוע או לצמצם את ההגבלות הנוספות, שר האוצר ישראל כ"ץ סיכם הלילה עם ראש הממשלה נתניהו שיכין תוכנית לשימור המגזר העסקי הפרטי פתוח בתקופת הסגר, כפי שסוכם, תוך הקפדה מלאה על התו הסגול ומניעת הדבקות - תוכנית שתעלה לדיון בקבינט הקורונה. 

השר כ״ץ הבהיר לראש הממשלה כי המגזר העסקי הוא הלב הפועם של הכלכלה הישראלית ושיש לעשות הכל כדי לשמר את פעילותו, תוך התנהלות נכונה. לדבריו, יש להגביר את האכיפה במקומות בהם יש הפרה בוטה ולא באמצעות סגירת מקומות חיוניים שמקפידים על הכללים.

שר האוצר ישראל כ"ץ (צילום: פלאש 90)
סיכם עם נתניהו על תוכנית. שר האוצר כ"ץ | צילום: פלאש 90

עוד הדגיש השר כי יש לקבוע כללי אכיפה ברורים בתקופת הסגר, כולל בנושא ההפגנות: "ההפקרות המוחלטת בנושא ההפגנות משליכה על חוסר הנכונות של ציבורים נרחבים לציית להוראות הסגר. גם בנושא התפילות יש לקבוע כללים ברורים בתקופת חירום זאת", אמר. 

מכתבה של טרנר נשלח בטרם תכונס ישיבת קבינט הקורונה, במטרה לקיים דיון מקדים ולדון בהצעות להחמרת ההגבלות. בישיבת הממשלה שהתקיימה אתמול, ראש הממשלה נתניהו נשמע נחוש להטיל מגבלות נוספות: "מאז שקיבלנו את ההחלטה על הסגר יש עלייה תלולה במספר החולים הקשים ולכן מחר בקבינט הקורונה נדון בצעדים נוספים. כל מי שזלזל בהנחיות או גרוע מזה - שדילל אותן בכנסת, שלא ישאל איך התחלואה עלתה ושלא יבוא בטענות. הסיבה לתחלואה היא התקהלויות ואי עטיית מסכה".