במשרד הבריאות מודאגים לא רק מההפגנות - אלא גם מיום הכיפורים הקרוב: במשרד הבריאות מאוד מוטרדים מהתפילות ביום הכיפורים הקרוב, למרות המתווה שמגביל את כמות המתפללים. ישנן נקודות רבות לדאגה במשרד הבריאות בעקבות נתוני היממות האחרונות, שבהן נחצה רף 8,000 החולים ביום. ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא לציבור לא להגיע לבתי הכנסת: "אל תלכו השנה לבתי הכנסת, תתפללו בחוץ".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נקודה מדאיגה נוספת היא המשך עליית תחלואה במגזר החרדי, כרבע מהבדיקות שנעשות שם חיוביות - זה אחוז הרבה יותר גבוה משאר האוכלוסייה ובמערכת הבריאות מעריכים שזו רק התחלת ההשפעה של תפילות ראש השנה ועוד לא ראינו את מלוא השפעתן. כמו כן נרשמה עלייה במספר החולים הקשים במגזר החרדי. התקווה לשיפור בנתונים התבדתה ביניים ונראית רק החמרה, ועל פי ההערכה תהיה החמרה נוספת בהמשך.

נוסף על החשש שאפקט תפילות ראש השנה עוד לא התגלה במלואו, קיים חשש גם מהתפילות ביום הכיפורים - חשש מהפרת הנחיות עם התקהלות של יותר אנשים מהמותר. גם התפילות בשטח פתוח מעוררות דאגה: "העובדה שיש תפילות בחוץ לא אומרת שאין הדבקות", אומרים במשרד הבריאות ומביעים חשש מהתקהלות צפופה ובלי מסכות.

בשל כך מתבצע מאמץ לוגיסטי לא להוריד את כמות הבדיקות במהלך יום כיפור ולבצע הרבה בדיקות במגזר הערבי ביום הזה. הנתונים הללו מובילים להערכה שהסגר יהיה ארוך מהמתוכנן, כמה שבועות. הסגר לא צפוי להסתיים אחרי סוכות ולהימשך עוד שבוע או שבועיים, בשל הרצון לראות התחלה של בלימה.

במוצאי יום כיפור: הפגנת זרמים חרדיים בבירה

בתוך כך, בהתאם להיתר לקיום הפגנות: גם בערב יום הכיפורים ובמוצאי יום הכיפורים הוכרזה הפגנה של זרמים חרדיים בירושלים. המשטרה אישרה לרב שמעון בלוי לארגן הפגנה נגד הסגר, הפגנה של 5,000 איש בערב כיפור בין השעות 17:00-12:30 ובמוצאי יום הכיפורים בין השעות 23:00-19:30 בשכונת מלכי ישראל.

במערכת הפוליטיות מודאגים מאוד – ומנסים להקטין את הסיכון מההתקהלויות ביום כיפור. מרתון שיחות החל כבר ברביעי ונמשך גם אמש. ראש הממשלה נתניהו וגם בכירי הפוליטיקאים החרדים זיהו את מוקד הבעיה בחלק מהחסידויות הקטנות: יש לא מעט בתי כנסת שבהן היו תפילות כמעט כרגיל.

יום כיפור בצל ההגבלות (צילום: N12)
יום הכיפורים בצל ההגבלות | צילום: N12

בסרטון שפרסם נתניהו הוא אמר: "אנחנו בעיצומה של מלחמה עולמית ומגפה עולמית. גם אם יש אלה שמפרים את ההנחיות – אל תלכו שבי אחריהם. אני מבקש מכם מה שביקשו הרבנים, מה שביקש חברי אריה דרעי ואני מבקש מכם כראש ממשלת ישראל שמתפלל כל יום כיפור בבית הכנסת – אל תלכו השנה לבתי הכנסת, תתפללו בחוץ. ונשמרתם על נפשותיכם".