הביקורת והמחלוקות הובילו להתפטרות? הודעת הפרישה של פרופ' סיגל סדצקי מתפקידה במשרד הבריאות הבוקר (שלישי) מגיעה לאחר תקופה סוערת ורוויית מתחים. מאז החלה העלייה בנתוני התחלואה בקורונה בתחילת החודש שעבר, לאחר שנדמה שישראל כבר התגברה על המשבר וחזרה באופן כמעט מלא לשגרה, נשמעה ביקורת חריפה על התנהלותה של פרופ' סדצקי ושל עמיתה, פרופ' איתמר גרוטו. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפני כשלושה שבועות, דיווחנו שבקרב גורמים שונים נטען שהשניים "חסרי כישורים ניהוליים" וכי הם "מקבלים החלטות על פי תחושות בטן ואינטואיציות" ולא על סמך מדדים ברורים ומובהקים. עקב הביקורות, נדמה היה כבר אז שלשר הבריאות החדש, יולי אדלשטיין, לא תהיה ברירה אלא למצוא אנשים אחרים לתפקידים הבכירים והחשובים שהשניים מאיישים בשיאו של משבר בריאותי חמור. 

סדצקי עצמה התייחסה בזמנו לפרסומים לפיהם נשקלת העברתה מתפקידה ואמרה אז: "אין טעם לבזבז על זה זמן". באותו היום אמרה כי אם העלייה בנתוני התחלואה תימשך "נצטרך ללכת אחורה" - וזה בדיוק מה שקורה כעת עם אישור המגבלות החדשות לציבור שייכנסו לתוקף היום. אלא שנראה שאותה עלייה מתרחשת בימים אלה עקב צעדים שלא ננקטו והיעדר מדיניות ברורה של הממשלה.  

תדרוך משרד הבריאות על נושא הקורונה
פרופ' סדצקי לצד מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר בר סימן טוב. ארכיון | צילום: החדשות 12

כמה ימים קודם לכן, התריעה פרופ' סדצקי מכך שישראל מצויה בתחילתו של גל שני: "חשבתי שאולי הנגיף ילך לישון בחודש מאי וזה לא קרה - אנחנו במצב שנזרעים זרעים מאוד מסוכנים. מה שמאפיין את ההתפרצות שאותה אנחנו חווים עכשיו זה שהיא בכל הארץ. מקרי ההידבקות אינם מופיעים במוקדים האדומים, אלא בפיזור גאוגרפי מאוד רחב". 

כשפרופ' סדצקי נאלצה "ליישר קו" עם מדיניות השר החדש 

לבד מהביקורות הללו, נראה כי סיבה מרכזית לעזיבתה של פרופ' סדצקי נעוצה בכך שבמסגרת תפקידה כראש שירותי בריאות הציבור היא הייתה אחראית להקמה של מערך יעיל לקטיעת שרשראות ההדבקה בנגיף - מערך שלפי נתוני התחלואה הגבוהים המתקבלים כיום, של כ-1000 נדבקים חדשים ביממה, לא ברור אם הוא בכלל קיים.

יולי אדלשטיין בהצהרה
המחלוקות הובילו לפרישה? שר הבריאות אדלשטיין | צילום: N12

 

מוקד מחלוקת נוסף סבב סביב סוגיית הבדיקות: פרופ' סדצקי, שהתנגדה לביצוע בדיקות המוניות בציבור למרות שטענה אחרת ("הייתי הראשונה שדאגה שיהיו עוד בדיקות"), נאלצה ככל הנראה 'ליישר קו' עם השר החדש אדלשטיין, שהחליט לשנות את מדיניות משרד הבריאות ולערוך בדיקות בהיקף נרחב הרבה יותר - כזה שיכלול גם נבדקים שאין להם תסמיני מחלה. 

הקש ששבר את גב הגמל מבחינתה של פרופ' סדצקי הגיע ככל הנראה אמש, אז הכריז שר הבריאות אדלשטיין שבכוונתו למנות "פרויקטור" מיוחד במרכז השליטה, מעין "מפקד קורונה" מטעם משרד הבריאות, שיהיה אחראי גם על מערך הבדיקות וגם על מערך החקירות האפידמיולוגיות - צעד עליו דיווחנו לראשונה בתחילת השבוע. אותו "פרויקטור" ישלול למעשה חלק מסמכויותיה של סדצקי - מה שהראה לה את הדלת החוצה.