אחרי שאתמול, ממש עד כניסת השבת, נעשו שיחות והתייעצויות בין השרים והחסידות של ברסלב, אנו מפרסמים הערב (מוצ"ש) לראשונה את המתווה המסתמן לכניסת מתפללים לאומן, אוקראינה. המתווה הוא מסמך שגובש על ידי צוות השרים המיוחד שמינה ראש הממשלה בראשותו של השר זאב אלקין אולם הוא דורש את עיונה ואישורה כמובן של ממשלת אוקראינה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

אחרי שראו השרים מה האוקראינים החליטו במסגרת ועדה בין-משרדית ממשלתית שהוקמה שם, הם גיבשו את התנאים שלדעתם ירצו את כל הצדדים, גם את החסידים וגם את ראשי מערכת הבריאות באוקראינה וישראל.

ראשית השהייה באומן תתבצע בקפסולות קטנות, כמובן שהוויכוח יהיה על המספרים אולם כעת ברור שיהיה מדובר בעשרות ולא במאות מתפללים. שנית, המעבר על פני ציון, קברו של הרבי, תיעשה במאין "סרט נע", זאת כדי למנוע שהייה ממושכת במתחם הקטן והצר. לבסוף, החזרה ארצה תתבצע גם היא בקפסולות והחוזרים יתבקשו לשהות בבידוד תחת פיקוח.

זאב אלקין (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
עומד בראש צוות השרים המיוחד. אלקין | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המתווה שמציעים השרים הוא מתווה טוב אבל צריך לזכור שייתכן והוא לא יהיה רלוונטי כלל זאת בשל העובדה שאוקראינה נעלה את שעריה בכלל, לא רק לישראלים. ההבנה בישראל היא שבתחילתו של השבוע ועד אמצעו, האוקראיניים יקבלו החלטות לגבי מדיניות הכניסה הכללית אליהם ואז יהיה אפשר להגיש את המתווה ולראות אם זה מאושר מצדם. במידה ואכן יאושר, הוויכוח צפוי לחזור לפוליטיקה הישראלית זאת כדי להכריע כמה ישראלים יוכלו לסוע.

המטרה הראשונית של המתווה, היא לאו דווקא לאפשר טיסות נוספות לאומן אלא לדאוג לשהייה ובעיקר לחזרה בטוחה של אותם חסידים וישראלים שנמצאים שם כדי שלא ידבקו ולא ידביקו. מדברים בשלב זה על כ-2,000 ישראלים שנמצאים שם.