הדרמה בדרך לסגר: השעות האחרונות אמש (חמישי) היו לחוצות ומורטות עצבים. בדיונים אצל ראש הממשלה נתניהו עם הפרויקטור גמזו, שנקרא בדחיפות וביטל מסיבת עיתונאים שתוכננה. בפגישה נכחו מספר שרים מצומצם ובמהלכה נתניהו ביקש ללכת לסגר יותר חמור ויותר מהודק. בעקבות העימות בדיון, גמזו לא הופיע בהצהרת נתניהו ואדלשטיין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בציטוטים מהדיון בין נתניהו לגמזו שאנו חושפים כעת, ניתן להבין איך התנהלה הישיבה הדרמטית אצל ראש הממשלה. כל אחד מהם לכשעצמו, וכולם ביחד חושפים את הבלבול והמבוכה ששוררים הערב בקרב מקבלי ההחלטות.

פרופ' גמזו: "אני לא חושב שסגר ארוך טווח הוא התשובה לקורונה. אם היינו ב-2000 נדבקים ביום ולא היינו בתקופת החגים, לא הייתי נוקט בשום צעד כזה אלא רק במודל ה'רמזור'. הציבור לא איתנו, חייבים לקחת בחשבון גם את הכלכלה. גם אם אני אצא לציבור ואגיד שכל שבוע יהיו לנו 1000 מתים זה לא ישכנע את הציבור. הציבור לא שם"

רה"מ נתניהו: "אני כולא את האזרח בבית מבלי שזה מביא תועלת?"

פרופ' גמזו: "מה שהיה במרץ-אפריל זה לא ספטמבר. כולנו שבויים בתפיסה שאנחנו נסגור אותם והם ישבו בבית. אנחנו עכשיו במהלך פסיכולוגי, הדהוד לאזרחי ישראל שסגרנו הרבה עסקים והכנסנו מגבלת תנועה. זה ימנע את גידול התחלואה"

רה"מ לגמזו: "במצב שאנחנו הולכים אליו, מה נשיג?"

פרופ' גמזו: "אני משער שנראה התייצבות וירידה מסוימת. נרד אולי ל-3000-4000 ולא יותר מזה"

רה"מ: "אז מה יהיה אחר כך? הבנתי את הקשיים, מה נגיד אחר כך אחרי שנביא תוצאה של 3000 חולים אחרי הסגר הזה?"

פרופ' גמזו: "צריך לעשות תיאום ציפיות מול הציבור. אי אפשר לשכפל את מצב הרוח הציבורי של מרץ אפריל"

שר הבריאות אדלשטיין: "לא יהיה מנוס ממגבלות רציניות. כיוונו לחגים כדי לחיות עם זה יותר טוב. הגענו לסגר מחורר עם הגבלות שמעלות תחושה קשה. הציבור שואל מה יהיה אחרי הסגר ואנחנו מדקלמים את התשובה של קטיעת שרשראות ההדבקה, אבל אנחנו לא שם ולא נשלוט ב-2000 או ב-3000 נדבקים ליום"

רה"מ: "הסגר הופך בדיחה, לא סגר לייט אלא סגר יוק. אם תרד מגבלת 500 המטרים, לא יישאר הרבה" (המגבלה הזאת ירדה הערב)

לנוכח ההבנה שהתגבשה בימים האחרונים שסגר במתכונת הנוכחית שלו, פרום ומחורר, לא יוריד את נתוני התחלואה - בדיון עוסקים בהחמרות בסגר. אלו צפויות להגיע לדיונים בממשלה אחרי החג, כבר ביום שני.

אז תכונס ישיבת ממשלה בה יצביעו על הקשחת הסגר, בשלושה תחומים מרכזיים: סגירת מקומות העבודה במגזר הפרטי והשארת מקומות עבודה חיוניים במגזר הציבורי בלבד; סגירה מוחלטת של כלל השווקים, וסגירת בתי כנסת – לא ברור האם לפני או אחרי יום כיפור, סגירה לפני היא החלטה מאוד קשה מבחינה פוליטית.

ובמקביל להקשחה הצפויה אמש, יו"ר ועדת חוקה, יעקב אשר, של הכנסת מצליח בעקשנות להגדיל את מגבלת המרחק, מ-500 ל-1000 מטרים, חרף חוסר שביעות רצונו של נתניהו ושל שר הבריאות אדלשטיין. הממשלה עוד צריכה להצביע על זה במשאל טלפוני.