תוכנית הדגל של ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו הייתה אמורה להתממש בשטח מחר בבוקר עם הכנסתן של 10 ערים אדומות לסגר, כולן חרדיות וערביות. אלא שלחץ של ראשי עיריות חרדיות ושל השרים ליצמן ודרעי הובילו את ראש הממשלה נתניהו להתקפל, וועדת השרים לאזורים מוגבלים אישרה הערב (ראשון) את הפשרה שגובשה - ממחר יוטלו הגבלות ועוצר לילי על 40 יישובים בישראל.

אלה ההגבלות שיוטלו בערים האדומות:

- בין השעות 19:00 ל-5:00: הגבלת תנועה עד 500 מטרים מהבית, למעט לצורך הצטיידות במזון וצרכים רפואיים.

- מסחר ועסקים שאינם חיוניים יפעלו רק עד השעה 19:00.

- מערכת החינוך תיסגר למעט הגנים והחינוך המיוחד.

- במהלך היום לא תוגבל התנועה, ותותר כניסה ויציאה מהעיר.

מחר יקבעו השרים במשאל טלפוני באילו יישובים יחולו ההגבלות, וזו הרשימה המסתמנת: בוקעאתא, מעלה עירון, פוריידיס, כפר קאסם, אלעד, בית שמש, כסרא-סמיע, רכסים, ערערה, עין מאהל, בני ברק, אבו סנאן, טירה, ג'לג'וליה, לקיה, ג'ולס, ריינה, ג'ת, ביתר עילית, יפיע, באקה אל-גרביה, נתיבות, אום אל-פחם, מודיעין עילית, כפר מנדא, אשקלון, קלנסווה, זמר, דאלית אל-כרמל, כפר ברא, בועיינה-נוג'ידאת, נצרת, כפר קרע, אשדוד, עספיא, אילת, טייבה, שדרות, עמנואל, כוכב יאיר, שפרעם וקריית יערים.

לצד זאת, בין עשר הערים החדשות שנכנסו לרשימה יש כאלה שעדיין בסימן שאלה, מכיוון שממדי התחלואה בהן עלו משמעותית רק ביממה האחרונה. רשימה זו כוללת את אשדוד, אשקלון, שדרות, נתיבות, כוכב יאיר ואילת. החלטה סופית לגבי יישובים אלו טרם התקבלה.

באשר למשך ההגבלות, מסתמן כי הכוונה הנוכחית היא לאשר את מתווה העוצר הלילי לשבועיים שבמהלכם יחול גם ראש השנה. הדבר אינו מייתר את הדיון בקבינט הקורונה ביום חמישי הקרוב, שבו ידונו השרים באפשרות של הטלת סגר כללי בחגים. לפי שעה הכוונה אינה להטיל סגר כללי בחגים, אלא להגביל התקהלויות ואת מספר האורחים בארוחות משפחתיות.

בתוך כך, על רקע ההתפתחויות הבהיר פרופ' גמזו למקורביו כי אינו מתכוון להתפטר מתפקידו. לוועדת השרים הסביר מדוע הסכים לאמץ עמדה חדשה: "ההמלצה שלי לא מתבססת רק על עמדה רפואית, אלא אני גם לוקח בחשבון את שיתוף הפעולה של ראשי הרשויות. לא מדובר בסיבוב פרסה, מה שהשתנה זה התנהגות ראשי הערים. אנחנו צריכים את שיתוף הפעולה שלהם, ויש להתייחס גם לנתון הזה".

 ראש הממשלה נתניהו התייחס להגבלות הצפויות בסרטון שפרסם הערב. "קורונה לא מבחינה בין עמים וגם לא בתוך עמים", הסביר. "בסופו של דבר היא מכה בכולם, רק שהיא עושה זאת במינונים, בזמנים ובמקומות שונים. עיר אדומה לא נבחרת לפי התנכלות או לפי החלטה שרירותית, היא נבחרת לפי תוצאות מדעיות ובהתאם למספר החולים וקצב התחלואה. כרגע זה מורכב בעיקר מיישובים ערביים ויישובים של הציבור החרדי".

עוד אמר נתניהו: "אני רוצה להביע הערכה למנהיגי הציבור הערבי, שהוא יקר לי, שבאו אליי ואמרו - ראש הממשלה תטיל עלינו הגבלות. זה סימן לאחריות. ואני רוצה להביע את אותה הערכה למנהיגי הציבור החרדי שאמרו לי את אותו הדבר. עם זאת אני אומר - אנחנו חייבים לנקוט צעדים שמונעים את התפשטות התחלואה בשמחות, בחתונות ובבתי הספר. נעשה מה שצריך ובאחריות, כדי להגן עליכם ועל כלל אזרחי ישראל".