קבינט הקורונה החליט אמש לבטל את ההגבלות שהוטלו על פתיחת חנויות הרחוב, מרכזי הקניות ומתקני השעשועים בסופי השבוע - ויביא זאת היום (חמישי) לאישור הממשלה. עוד הוחלט בישיבת הקבינט לקבל את מודל ההתערבות המוגבר בערים אדומות‎ שהציע ממונה הקורונה פרופסור רוני גמזו - החל ביום שני הקרוב. נוסף על כך, סוכם כי יתאפשרו מופעי תרבות במרחבים פתוחים ב"ערים ירוקות", על פי מתווה שיסוכם בין שר הבריאות לשר התרבות והספורט.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ההחלטה על התערבות נקודתית בערים שבהן רמת התחלואה גבוהה התקבלה, אולם לא הושגה הסכמה מוחלטת בחדר הישיבות. נציגי המל"ל וחלק מהשרים טענו כי הצעד הזה ימנע הגעה ליעד של 400 חולים ביום לפני ספטמבר. בתחילה, ראש הממשלה בנימין נתניהו הביע את תמיכתו בהחמרת ההגבלות, אולם לבסוף הכריע לטובת המתווה של גמזו ואמר: "יש לנו שבוע-שבועיים, אם לא נצליח להוריד את הנתונים - נתכנס שוב להחליט על צעדים דרסטיים יותר".

פתיחת הקניונים ברחבי הארץ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מרכזי הקניות חוזרים לפעול גם בסופ"ש | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרופסור גמזו הדגיש בישיבה כי המצב הנוכחי מדאיג וכי המטרה היא להוריד את התחלואה במידה ניכרת עד 1 בספטמבר. "ממשלת ישראל רגישה למצב החברתי-כלכלי העדין ולקשיים של הציבור ולכן נתנה בי אמון בדרך שאינה כוללת סגר מלא", מסר בתום הדיון. "זאת כנראה הזדמנות אחרונה לקו של מתינות. אם התחלואה לא תרד בתוך שבועיים נאלץ לשקול הגבלות כולל אפשרות של הסגר מקומי או ארצי".

המדיניות החדשה לערים "אדומות" ו"כתומות":

1. מערך תמיכה מאסיבי נרחב וסיוע לאוכלוסייה, תוך כדי תמיכה בהנהלת הרשות המקומית.
2. שיפור קטיעת שרשראות ההדבקה בערים אלו בכלים מבצעיים בהובלת פיקוד העורף, בהקדם האפשרי.
3. הקפדה על בידוד של התא המשפחתי כדי למנוע הדבקה בין-משפחתית ומתן סיוע נקודתי למשפחות.
4. אכיפה וביצוע של המגבלות הנוכחיות על התקהלויות והתכנסות.
5. ניהול מערך פינויים גמיש תוך מתן מכסות מקומיות מעל הקריטריון הנוקשה, בניהול פקע"ר וקופות החולים.
6. הגבלות על מערכת החינוך – בתיאום עם מערכת החינוך.
7. הגדלת הסיוע של קופות החולים וניהול התחלואה ע"י משרד הבריאות.

במקביל, קבינט הקורונה אישר את הסמכת שרת התחבורה מירי רגב, שר הבריאות יולי אלדשטיין ושר החוץ גבי אשכנזי לקדם את מתווה פתיחת השמיים החל ב-16 באוגוסט, ולקבל את ההחלטות בנושא. "אני מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו שנתן אור ירוק לפתיחת השמים", מסרה השרה רגב. "יחד עם שר הבריאות ושר החוץ נפעל ליישום המתווה שיאפשר את פתיחת השמיים ושמירה על התעופה הישראלית".

‏שר התיירות אסף זמיר בירך על ההחלטה לחדש את פעילות ענף התעופה. "זו בשורה חשובה לענף התיירות ולכלל אזרחי ישראל", מסר. "פתיחת השמיים היא צעד הכרחי בדרך להתאוששות הכלכלה הישראלית ולשיקום תעשיית התיירות על כלל עובדיה, שספגו פגיעה אנושה בעקבות המשבר. מברך על ההחלטה החשובה הזו שתספק לרבים אופק לעתיד".