משרד הבריאות סיים לגבש את התוכנית הרב-שלבית לבלימת העלייה בתחלואה, והיא תעלה היום (ראשון) להצבעה בממשלה. לפי המתווה שגובש, השלב הראשון - שיימשך לפחות שבועיים - יכלול סגר כללי שייכנס לתוקף ביום שישי בשעה 6 בבוקר, והגבלת תנועה של 500 מטרים מהבית. מערכת החינוך תושבת כבר ביום רביעי הקרוב, למעט מוסדות החינוך המיוחד. בשלב השני תוסר הגבלת התנועה, אולם יתר ההגבלות יוותרו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ממידע שהגיע לחדשות 12, ממונה הקורונה פרופ' רוני גמזו מתנגד למגבלת 500 המטרים והיא נכפתה עליו מהדרג הפוליטי שמאמין שבלעדיה לא יהיה ניתן לאכוף את ההגבלות. מדובר כנראה בהגבלה פסיכולוגית-תודעתית שנועדה לוודא את ציות האזרחים, יותר מאשר כזו הנובעת מנחיצות בריאותית. 

ההצעה כפי שפורסמה אמש לא צפויה לעבור מחר בקלות, וההערכה היא שייעשה ניסיון לרסן אותה כמה שיותר. "ההצעה שהונחה על שולחננו היא הצעה מטורללת וקיצונית שלא תעבור בנוסח הזה", אמרו שרים שדיברו היום עם N12. "ההצעה היא פגיעה אנושה בכלכלה, ברווחה ובבריאות".

תפילות

תפילות בראש השנה וביום הכיפורים יתקיימו בכפוף להנחיות משרד הבריאות למניעת הדבקה. בשטח פתוח יורשו המתפללים להתאסף בקבוצות של עד 20 אנשים. באשר לתפילות בתוך מבנה סגור - במקום שבו רמת התחלואה גבוהה הן יתקיימו בקבוצות של עד 10 אנשים, ומספר הקבוצות המותר יחושב בהתאם למספר הכניסות למקום. כל זאת תוך שמירה על יחס של אדם לכל 4 מ"ר משטח המקום.

מקומות עבודה

השלב הראשון יכלול גם סגירה מלאה של כלל העסקים מקבלי הקהל ועסקי המסחר, התרבות, הבילוי והפנאי ותיירות הפנים. במסעדות תתאפשר מכירת מזון בשירות משלוחים או טייק אווי בלבד.

העסקים שיורשו לפתוח הם אלה המספקים שירותים חיוניים, בהם חנויות למכירת מזון, בתי מרקחת, מכוני אופטיקה, חנויות למכירת מוצרי הגיינה, חנויות למכירת מוצרים חיוניים לתחזוקת הבית, חנויות למכירת מוצרי תקשורת, עסקים המספקים שירותי תקשורת וחנויות המוכרות אביזרים רפואיים.

סגר בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ירושלים בזמן הסגר בפסח | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במגזר הציבורי: התוכנית קובעת כי יש לצמצם את הפעילות ל-30% ממצבת כוח האדם במקום העבודה, בכפוף לחריגים שייקבעו באופן שיימנע פגיעה בפעילות חיונית.

במגזר הפרטי: שר האוצר יביא לאישור הממשלה תקנות שלפיהן לא ישהו במקום העבודה יותר מ-10 עובדים או 30% מהמספר שנוכח בדרך כלל במקום העבודה, לפי הגבוה מביניהם, תוך המשך פעילות של מקומות עבודה חיוניים.

עוד צוין בתוכנית כי משרד האוצר יפעל יחד עם משרד ראש הממשלה וראש המועצה הלאומית לכלכלה לגיבוש רשת ביטחון כלכלית לבעלי עסקים ולאזרחים הצפויים להיפגע כלכלית כתוצאה מהמתווה. במשרד האוצר מעריכים כי הפגיעה במשק בחודש הראשון לתוכנית תעמוד על בין 18 ל-19 מיליארדים שקלים.

תחבורה ציבורית

פעילות התחבורה הציבורית בכל אחד מהשלבים תצומצם ותותאם להיקף הפעילות במשק לפי אותו שלב כך שיימנע מעבר אנשים ממקום למקום, למעט הגעה וחזרה של עובדים למקומות עבודה חיוניים ומקומות עבודה שפעולתם מותרת.

ילדה מסתכלת על שער בית ספר סגור בחדרה (צילום: אריאל שליט ל-AP)
מערכת החינוך תיסגר מיום רביעי הקרוב | צילום: אריאל שליט ל-AP

שלב ב' - ריסון מהודק 

בשלב השני, שצפוי לחול בחג הסוכות, תוסר הגבלת התנועה ל-500 מטרים ממקום המגורים. עם זאת, ההגבלות על תפילות יישארו זהות לשלב הראשון, מערכת החינוך והעסקים יישארו סגורים, וההגבלות על עבודה במגזר הציבורי יוסיפו להתקיים. 

שלב ג' - תוכנית הרמזור

בתוכנית צוין כי ההגבלות לפי כל אחד מהשלבים יישארו בתוקף לתקופה של שבועיים לכל הפחות. המעבר משלב לשלב ייעשה בהתאם לתמונת מצב התחלואה, ולפי החלטת ועדת השרים לעניין ההתמודדות עם משבר הקורונה והשלכותיו (קבינט הקורונה). בשלב השלישי יחזור המשק לפעילות וההגבלות ייקבעו בהתאם לתוכנית "הרמזור".