חצי שנה אחרי שפרצה הקורונה לחיינו ולמרות ההבטחות ואלפי הנדבקים החדשים מידי יום, עדיין עוברים ימים ארוכים עד שמתקבלת הודעה על הצורך להיכנס לבידוד. השב"כ וצה"ל גוייסו גם הם למשימה אבל הקמתו של מערך שלם, יעיל ומתפקד לחקירות אפידימיולוגיות לקטיעת שרשראות ההדבקה - עדיין לא הושלמה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הבשורות הטובות הן שלפני כחודש החלה לפעול המפקדה של צה"ל "אלון", בפיקודו של תא"ל ניסן דוידי, וכבר עכשיו היא מפעילה כבר כ-1,000 חוקרים, שמבצעים בממוצע חקירות של 2,500 נדבקים חדשים מדי יום. 

גם הפרוייקטור רוני גמזו חושב שצה"ל פועל בכיוון הנכון. "צה"ל עושה את זה הכי טוב", אמר. "אני רואה איך הם למדו את התורה – מחוברים למשרד הבריאות, איך הם משקיעים את כל יכולתם הטכנולוגיות החכמה. אבל המערך לא שלם, הוא לא שלם מכיוון שכושר הקטיעה שלו נבנה בצורה הדרגתית".

צה"ל מקימים מפקדה לסיוע בקטיעת שרשרת ההדבקה‎ (צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל)
המפקדה של צה"ל | צילום: דובר צה''ל, דובר צה"ל

ואלה גם בדיוק הבשורות הרעות: הקמת המערך לקטיעת שרשראות ההדבקה תושלם רק בחודש נובמבר, ורק אז תהיה למדינת ישראל היכולת להגיע לכל מי שצריך להיכנס לבידוד תוך 36 שעות לכל היותר. כרגע, הזמן הממוצע הוא 90 שעות, כמעט 4 ימים - יותר מדי זמן שבו אנשים שצריכים להיות בבידוד לא יודעים על כך, והם ממשיכים להדביק אחרים.

"טוב מאוד שעכשיו גייסו את פיקוד העורף ואת צה"ל לסייע, וזו תמיכה מאוד חשובה", אמר הפרופ' חגי לוין. "אבל צריך להאיץ את הקצב".

נפתלי בנט (צילום: N12)
נפתלי בנט | צילום: N12

ח"כ נפתלי בנט, שהיה שר הביטחון בתחילת המגפה, ממשיך להעביר ביקורת על ניהול המשבר, או על המחסור בניהולו: "העובדה שכבר 7 חודשים לתוך המגיפה, ואין עדיין מערך קטיעת שרשראות – זה כישלון ניהולי בלתי נסלח, שגורם נזק עצום למיליוני תושבי המדינה, כיוון שזה לא מאפשר לקטוע שרשראות, וזה כופה על המדינה את הכלי שנקרא סגר".

פרופ' חזי לוי לעומתו, לא נמנה עם המבקרים על אופן החקירות האפידימיולוגיות לאורך המשבר: "אני חייב לומר שמערך הוקם, ופעל, גם במהלך הגל הראשון, ואני לא שותף לכל ההשמצות על מערך בריאות הציבור במשרד הבריאות וברחבי המדינה, שלא פעל. הוא פעל, ופעל יום ולילה".

 

קורונה בישראל, קורונה ביפו (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
קורונה בישראל, קורונה ביפו | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

עוד הוסיף בנט: "בלתי נתפס שבמדינת ישראל, אומת הסטארט אפ, ברגע הזה אין מערך לקטיעת שרשראות ההדבקה, זה אחד המחדלים הקשים בתולדות מדינת ישראל".

נזכיר כי כבר בסוף מרץ, כשהיה שר ביטחון, בנט הציע להקים מערך צה"לי כמו זה שמוקם כיום אבל ראש הממשלה דחה את הצעתו. אם היה מקבל אותה כבר אז ייתכן שמצבנו היום היה טוב יותר, ולא היינו תחת האיום של סגר בחגים.