בזמן שהממשלה מתכנסת לישיבה דרמטית בנוגע לסגר הכללי ושר השיכון יעקב ליצמן מודיע על התפטרותו, דוח חדש שפרסם היום (ראשון) אגף המודיעין מתאר את סכנת ההדבקה בחללים סגורים וקורא להגביל את התפילות בבתי הכנסת בחגי תשרי. "הסיכון הכרוך בהצטופפות ותפילה לזמן ממושך בחלל סגור בבתי כנסת צפוי להוביל להרחבת ההדבקה ובהמשך להגדלת התחלואה הקשה והתמותה", נכתב בדוח.

לקריאת דוח אמ"ן המלא - לחצו כאן

דוח אמ"ן ממליץ לנקוט בהקדם בכמה צעדים שיצמצמו את כמות הנדבקים בחללים הסגורים, בראשם קביעת "תו סגול" לפעילות במקומות סגורים. הצמצום ייעשה בהתאם לאופי הפעילות המתקיימת בהם, ולקיחה בחשבון של מאפיינים פיזיים כמו גודל החדר ומספר השוהים בו. המלצה נוספת היא הגברה משמעותית של האכיפה על עטיית מסיכות בחללים סגורים בדגש על חדרי כושר, בתי תפילה, אולמות אירועים, אירועי ספורט, מועדונים והופעות באולמות.

חיטוי בית הכנסת הגדול בתל אביב (צילום: ארן חן צלמים)
ההמלצה: הגבלות על דיבור בקול רם ושירה. אילוסטרציה | צילום: ארן חן צלמים

עוד ממליצים באמ"ן להטיל הגבלות על דיבור בקול רם ושירה בחללים סגורים, דבר הנעשה כבר במדינות אחרות. לקראת החורף הקרב, קורא הדוח לעודד באמצעות הסברה קיום פעילויות באוויר הפתוח, במקום באולמות סגורים שבהם הסיכון להידבקות גבוה יותר.

"הסיכון להדבקה בחלל סגור - גבוה פי 20 מבאוויר הפתוח"

הדוח מבסס עצמו על מחקרים רבים שהעלו כי הסיכון להדבקה גובר בחללים סגורים. כך, למשל, מחקר שנערך ביפן העלה כי הסיכוי להדבקה בחלל סגור גבוה בממוצע פי 20 מאשר באוויר הפתוח.

עוד סוקר הדוח מחקרים המעידים ששירה ודיבור בקול רם בחלל סגור מגבירים את הסיכון להידבקות. מחקר שבוצע בצרפת, לדוגמה, מתאר כיצד נדבקו 70 אחוז ממשתתפי מקהלה שביצעו חזרה בחדר קטן ובלתי מאוורר. המרכז האמריקני לבקרת מחלות ומניעתן פרסם מחקר דומה שתיאר כיצד חזרה של מקהלה בוושינגטון שנמשכה שעתיים וחצי גרמה להדבקה המונית שאף גבתה קורבנות. 52 מתוך 61 חברי המקהלה נדבקו בנגיף ושניים מהם נפטרו.

קורונה בישרל (צילום: נתי שוחוט פלאש 90)
"הסיכוי להדבקה בחלל סגור - פי 20 מבאוויר הפתוח" | צילום: נתי שוחוט פלאש 90

בראיון מיוחד ל-N12 שפורסם בסוף השבוע, התייחס אל"ם נ', קצין המודיעין שמנפק את דוחות מרכז המידע והידע של אמ"ן על הקורונה, לזינוק בתחלואה. "אני מאוד מוטרד מהחורף", אמר. "כבר עכשיו אנחנו נמצאים קרוב לאי ספיקה של מערכת הבריאות. הלימודים חזרו, החגים מתקרבים, אנשים טסים וחוזרים מחו"ל, ויש מי שמפעיל לחץ לאפשר התקהלויות נוספות".

"קשה לומר לאומנים 'אל תופיעו', למתפללים לא להגיע לבית הכנסת ולזוגות מאורסים לא להתחתן", הוסיף. "אבל אם בחודש אוקטובר מדינת ישראל תאפשר הקלות רבות במקביל למצב הבעייתי של התחלואה, אני חושש ש'הימים הנוראים' השנה יהיו באמת נוראים ונתעורר לתחלואה מסוכנת. אנחנו עלולים לחוות את החורף הישראלי כקשה מאוד וזה עשוי להוביל לצעדים חריפים".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות