לפני כחודש ש"י אגמון החל להרגיש סימפטומים לנגיף הקורונה וכבר ביום הראשון בו הרגיש לא טוב ביקש בדיקה לנגיף מקופת החולים שלו - אך ללא הצלחה. רק לאחר מסע שכנועים וארבעה ימים לאחר מכן, הוא הצליח להיבדק - ונמצא חיובי. מאז הוא בבית עם אשתו, שנמצאה חיובית גם היא, מבודדים מהעולם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

12 יום לאחר הבדיקה הראשונה עברו השניים בדיקה נוספת שתוצאותיה שליליות. לפי נוהל משרד הבריאות, 3 ימים לאחר קבלת תוצאה שלילית, יש לעבור בדיקה נוספת, אבל הזוג ייבדק שוב רק היום, באיחור של 5 ימים. סך הכל: 26 ימים בבידוד.

"קופות החולים ומשרד הבריאות כופים על אנשים מעצר בית ממושך בתנאי חוסר ודאות בגלל הניהול הכושל שלהם", כתב אגמון בפייסבוק. "לפני שהתחילה המגפה, לא יכולנו לדמיין מצב בו מישהו מוחזק בביתו בכפייה ללא הצדקה 10 ימים, בלי אופק יציאה ובלי וודאות. אסור לנו להתייחס לזה באדישות. זה לא מצב טבע ולא משמים - זו תוצאה של מחדל ממשלתי היסטורי".

מלון מבודדי הקורונה
"זו הייתה תקופה מאוד לחוצה שבכיתי בה המון, הרגשתי חסרת ישע". מלון לחולי קורונה

"זה ששמים את האזרחים במצב הזה שבו הם לא מקבלים בדיקות וכלואים בבתים שלהם זו בעיה, כי רבים יבחרו באופציה לא להיבדק לקורונה בכלל ואז הם ייצאו וידביקו", מוסיף אגמון. "אני אישית הייתי עושה בדיקה כדי לא לסכן את ההורים שלי, אבל יש לאנשים שיקולים אחרים ואם הם יודעים שהם יכנסו עכשיו לחודש בידוד גם אם הם כבר לא חולים, לא יודע מה הייתי עושה במקומם".

"אני כל כך כועסת על משרד הבריאות", אומרת ענבר בר יוסף שבמשך 35 ימים נאלצה לשהות בבידוד בביתה לבד עם שני ילדים. כשבעלה חלה בקורונה, הוא אושפז בבית חולים ולאחר מכן עבר למלונית, והיא נאלצה להסתדר בסיטואציה לא קלה כלל. רק ארבעה ימים אחרי שבעלה אובחן ואושפז, הגיעו לקחת ממנה ומילדיה בדיקה.

ענבר קיבלה תשובה חיובית גם כן. "הייתי צריכה להיעזר בהורים שיעשו בשבילנו הכל. זו הייתה תקופה מאוד לחוצה שבכיתי בה המון, הרגשתי חסרת ישע", היא מספרת ל-N12. שתי בדיקות שעשו לה לאחר מכן הלכו לאיבוד ייתכן שבשל כך היא נאלצה לשהות בבידוד זמן רב יותר. "הייתי במצב נפשי לא טוב, ממש עצבנית ועצובה, אבל נשארתי חזקה בשביל הילדים", היא מוסיפה.

מתחם "היבדק וסע" לקורונה של מד"א בבני ברק (צילום: אור רביד, n12)
"לא הגיוני שכל בדיקה תצא בתוצאה אחרת". מתחם "היבדק וסע" | צילום: אור רביד, n12

אחרי שהבדיקות אבדו, נאלצה בר יוסף לחכות שבוע נוסף לבדיקות חוזרות, שגם תוצאותיהן איחרו להגיע. רק אחרי שהתעקשה עם קופת החולים שלה לבדוק עם המעבדה, היא הבינה ששתיהן יצאו שליליות, ואחרי חודש וחמישה ימים, היא יצאה מבידוד. "אם הייתי יודעת שככה אני אסבול בגלל טעויות, מחדלים ובירוקרטיה שלא נגמרת, בחיים לא הייתי עושה את הבדיקה הראשונה ולא הייתי ממליצה לאף אחד לעשות", מציינת ענבר, "הייתי מחכה שיעבור בבית".

א' נמצאת בבידוד בביתה כבר 28 ימים, עם 3 ילדים קטנים שאחד מהם נדבק גם הוא. אחרי שאובחנה כחולת קורונה, שהתה א' 12 יום בחדר סגור בנפרד מילדיה והמתינה לתוצאות הבדיקה השנייה, שהתקבלה שלילית. הבדיקה השלישית הראתה שהיא עדיין חיובית לנגיף.

"לא הגיוני שכל בדיקה תצא בתוצאה אחרת", טוענת א'. "הבדיקות האלו לא אמינות ומעבר לתוצאות הבדיקה, זמן ההמתנה בין בדיקה לבדיקה הוא זה שהרס אותי .זה הדבר הכי קשה שעברתי בחיים ואני צריכה גם להילחם על כל בדיקה".

אחרי הבדיקה האחרונה שהתקבלה שלילית, בישרה לה האחות בקופת החולים שהיא תצטרך להמתין שבוע נוסף עד לבדיקה נוספת. בסוף היא הצליחה להפעיל לחץ על קופת החולים ולקבל בדיקה, אך זאת הלכה לאיבוד. "זה סיוט, הדבר הכי קשה שעברתי בתור אימא. הילדה הקטנה שלי לא זזה מהדלת שלי כבר חודש".

"בדיעבד, לא הייתי עושה את הבדיקה הראשונה. אני אזרחית צייתנית כשהיה סגר לא יצאתי מהבית. אבל עכשיו אני חושבת שהייתי מכניסה את עצמי לבידוד למשך 14 יום עד שהתסמינים מסתיימים ולא מודיעה לאף אחד".