ערב חג שונה מהרגיל - עם תנועה דלילה ואכיפה מוגברת: בערב חג רגיל היינו מדווחים בשעות אלה על עומסים, צירים "אדומים" ופקקים בדרך לשולחן החג. היום (שישי), כשעשרות ערים ברחבי הארץ הפכו לאדומות, הפקקים מתחלפים בציוץ ציפורים - אך גורמים רשמיים אומרים כי התנועה "אופיינית ליום שישי אחר הצוהריים". ייתכן שהאכיפה המוגברת כלפי נהגים והתקהלויות תחל כבר בשעות הקרובות. תקרית חריגה נרשמה ליד מודיעין עילית, כאשר נהג פרץ מחסום משטרתי ונעצר רק לאחר שליפת נשק ושבירת חלון הרכב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מהמשטרה נמסר כי רכב הגיע למחסום משטרתי שהוצב ביציאה מהעיר מודיעין עילית. "נהג הרכב, תושב ירושלים בן 49, הבחין במחסום והחל בנסיעה פרועה, פרץ את המחסום ונסע לכיוון היישוב חשמונאים. כוח שוטרים שפעל במחסום הורה לנהג הרכב לעצור אך זה המשיך להאיץ נסיעתו לכיוונם", נכתב בהודעת המשטרה.

רכב פורץ את מחסום חשמונאים (צילום: דוברות המשטרה)
רכב פרץ מחסום - השוטרים שלפו נשק | צילום: דוברות המשטרה

בהמשך הנהג הטה את ההגה, סטה מהנתיב, עקף את השוטרים ועצר בצומת רמזורים - רק לאחר שהשוטרים שלפו לעברו את נשקם. "נהג הרכב שהבחין שהשוטרים מתקדמים לעברו נעל את הרכב והמשיך בנסיונותיו לברוח תוך שהוא נוסע אחורה ופוגע ברכב משטרתי ונעצר", נמסר. "השוטרים נאלצו לשבור את חלון רכבו כדי להשתלט עליו ולאחר שתקף אותם והתנגד למעצר השתלטו עליו והוא נעצר לחקירה".

עם תחילת הסגר, התרוקנו צירי תנועה רבים ברחבי ישראל - ובעיקר קווי התחבורה הציבורית, שיסיימו לעבוד בסמוך לכניסת השבת, נראו בכבישים. מצלמות התנועה של נתיבי איילון לא השאירו מקום לספק -והראו כי הסגר אכן מוביל לדלילות בצירי התנועה שלרוב עמוסים בימי שישי ובמיוחד בערבי החג.

על פי מידע שנמסר ל-N12 מגורמים רשמיים בתחום התחבורה, התנועה לפי שעה אופיינית ליום שישי אחר הצוהריים בתקופת הקורונה. למרות מגבלות הסגר ותמונות הכבישים הריקים נתוני הנסועה בכלל הארץ לא השתנו באופן משמעותי בעקבות הסגר.

בכמה מוקדים עוד נרשמו עומסים קלים: חלק מהנהגים ששבו מהעבודה או ממרכזי הקניות הורשו לעבור, בעוד במקומות אחרים השוטרים הורו לנהגים לחזור על עקבותיהם. כך למשל במחלף ליד נווה אילן השוטרים הורו לרכבים רבים לפנות אחורה ולא נתנו להם להמשיך בנסיעה. 

 מחסום בכניסה לנוף הגליל (צילום: החדשות )
מחסום בכניסה לנוף הגליל, היום | צילום: החדשות

במחלף חמד המחסום המשטרתי גרם לפקק שהתארך. מ"מ מפכ"ל המשטרה מוטי כהן, שבדיוק התבשר על הארכת כהונתו, קיבל במקום תמונת מצב ממפקד אגף, התנועה שסיפר לו שבצפון ובדרום המצב דליל ובמרכז יש כמה עומסי תנועה אך ההערכה היא שבהמשך הערב הכבישים יתרוקנו גם בגוש דן. במשטרה מבהירים שהם מתכוונים לא להתעמת יותר מדי עם הנהגים וליצור חיכוכים מיותרים, לרוב נותנים לנהגים לעבור אך שואלים לאן פניהם מועדות.

סנ"צ זיו שגיב, ראש מפלג חקירות במשטרת ישראל, התראיין למשדר חדשות 12 ואמר: "המחסומים יהיו גם בלילה ובלילות הקרובים, נמנע את התנועה המיותרת – אנחנו מסובבים מכוניות שאין להם סיבה לצאת. אנחנו מבקשים לחדד את הנחיות הממשלה, ומבקשים מהציבור לאמץ את מה שאריק אינשטיין שר: 'אוהב להיות בבית'. מי שלא צריך לצאת – פשוט להישאר בבית, תעשו לנו את העבודה קלה".

"לא רוצים לראות אנשים שיוצאים לרחובות"

עוד סיפר על ההכנות לסגר במהלך החג: "שוטרים קיבלו תגבור – עיבינו את הכוחות בצורה מאוד משמעותית כדי לאפשר עבודה ברצף 24 שעות מסביב לשעון, נעשה כל מה שאנחנו יכולים כמשטרה, אך בלי הבנה של הציבור לא נצליח לנצח את הנגיף. החג הזה צריך להיות משפחתי, זה חג שצריך להתכנס בו במשפחה הגרעינית ולהישאר בבית. לא רוצים לראות אנשים שיוצאים לרחובות".

לדבריו, "יש ריגוש של לנסות ו'לגנוב" את הסגר – אנשים ש'הצליחו' להתרחק קילומטר וחצי, זה שטויות – תישארו בבית ואל תסתובבו יותר מדי. הסגר משול לגדר, ולגדר יש חורים. ככל שאנחנו הישראלים נסתכל על החורים בגדר במקום להבין למה היא נמצאת – אז אין לה שום ערך. אני מקווה שהמאמץ הלאומי הזה לא נהיה לשווא – אם לא נצליח להוריד את נתוני התחלואה אנחנו שורפים זמן יקר".

"המדיניות נגד חתונות והתקהלות - יד קשה"

על השינוי בגישת המשטרה אמר: "בסגר הקודם הבנו שהציבור רואה את המשטרה כמי שמנסה להילחם בו. בהגבלת התנועה הנוכחית אנחנו מבינים שאנחנו צריכים לגייס אלינו את הציבור. ההצלחה או הכישלון במאבק בתחלואה הם לא של המשטרה אלא של הציבור. צריך מישהו שיגיד יש מחסומים ואל תסתובבו – זה התפקיד שלנו לבצע את ההנחיות של הממשלה. מה שלא נעשה יהיו טענות".

סנ"צ אסף מנצור, מפקד תחנת נוף הגליל, סיפר על המחסומים באזור. "כעת אנחנו בשלב ההכלה, נפעל עם המון שיקול דעת – עם ישראל משתף פעולה, מכבד את הסגר, הרשות המקומית בנוף הגליל שותפה מלאה למאמץ המלחמתי בנגיף הארור הזה. מקווה שאם עם ישראל ימשיך להיות ממושמע, העבודה של כולנו תהיה הרבה יותר קלה".

_OBJ

על החגיגות בכפר עין מאהל הסמוך אמר: "מאז תחילת הסגר פוזרו עשרות חתונות– המדיניות היא יד קשה מאוד. פיזרנו כל חתונה, קנסנו אנשים, ביצענו אכיפה וזכינו לסיוע מהרשות ואני שמח לבשר שבשבועיים האחרונים לא ראינו שם חתונה אחת". עם זאת, הודה: "אי אפשר לאכוף את הכול. כשיהיו התקהלויות, המשטרה תכביד את האכיפה והדוחות אנחנו נפעל ביתר שאת כדי למגר את התופעה הזו".

סגן שר הבריאות יואב קיש פרסם סרטון ובו שב וקרא לאזרחים להישמע להנחיות. "הערב לצערי כמו שהיה בפסח גם אני עושה את החג רק עם הילדים שלי, אפילו אימא שלי תהיה בנפרד", אמר בסרטון שהעלה לרשתות החברתיות. 

 "זו המשימה של כולנו – יש פה אתגר מאוד גדול, הקורונה מחייבת אותנו להתנהל אחרת", הוסיף סגן השר. "אנחנו צריכים לפעול באחריות ובערבות הדדית – לא רק להסתכל כל הזמן מה השני עושה ואיך הוא מתחמן או לא, בואו נסתכל קודם כל על עצמנו".

עוד הוסיף: "אם נעשה את זה כך ונפעל לפי ההנחיות, לא נתקהל וכשנסתובב נשים מסכה, אנחנו ננצח את הקורונה וביחד זה אפשרי. שתהיה לנו שנה טובה ומוצלח ושנוכל לכל אתגרי הקורונה בשנה הבאה".

ענבר טויזר, כרמל ליבמן, לי אברמוביץ', פוראת נסאר ועופר חדד השתתפו בהכנת הידיעה.