ברקע הזינוק הדרמטי בהיקף תחלואת הקורונה בישראל וההגבלות החדשות שהטילה הממשלה – שר הבריאות, יולי אדלשטיין, כינס הערב (שני) מסיבת עיתונאים ובה הוא התייחס להחלטות החדשות. 

"היום הייתה ישיבת ממשלה קשה, שבסופה קיבלנו החלטה", אמר אדלשטיין בפתח הצהרתו. "לכל סעיף וסעיף בהחלטה הזו יש השפעה על חייהם של אזרחים רבים. ואכן חלק בלתי נפרד מההחלטה הוא מתן סיוע לעסקים שיפגעו, ואני שמח שרה"מ הנחה את משרד האוצר להציג תוכנית מעשית של סיוע תוך 48 שעות".

המסר המרכזי של אדלשטיין היה כי חייבים לשטח את העקומה. אם המהלך לא יצליח - סגר שוב עומד על הפרק. הוא הבהיר כי מצב המשק והמצב הבריאותי תלויים זה בזה: "אנחנו חיים באיזון בין שניהם. צריך להבין – הצעדים הלא פשוטים שהממשלה עשתה היום נותנים תקווה. ומציין – רק תקווה, שבעוד שבוע או שבועיים לא נצטרך להכריז על סגר למשך תקופה ארוכה. אין איש שרוצה בכך".

יולי אדלשטיין בהצהרה
שר הבריאות: "הצעדים נותנים תקווה שנימנע מסגר‎‏" | צילום: N12

אדלשטיין הודיע כי החליט למנות מנהל מיוחד למערכה נגד הקורונה, שתפקידו יהיה לתכלל את הנושא והפעולות הקשורות בנגיף. בזמן הקרוב ביותר הוא יודיע במי יבחר למלא את התפקיד. לשאלתנו האם המהלך הוא הצהרת אי אמון באחראים הנוכחים פרופ' סיגל סדצקי ופרופ' איתמר גרוטו הוא השיב: "שלילי חזק, מדובר בשילוב בין גורמי ביצוע לבין גורמי רפואה".  

בעקבות התלונות הרבות מהציבור בנוגע לתפקודו של איכוני השב"כ התנצל שר הבריאות: "אני מבקש להתנצל בפני אזרחים רבים שלא קיבלו מענה בימים האחרונים. אני רוצה להודיע על תגבור משמעותי של כוח אדם במוקדים הטלפונים של משרד הבריאות. זאת, על מנת לתת מענה לאלפי אלו שנמצאים בבידוד בשל האיכון הטלפוני".

"בהמשך השבוע פיקוד העורף יתגבר במאות חיילים נוספים את המוקד ומשך ההמתנה יתקצר בצורה משמעותית מאוד. אנחנו מתגברים כל הזמן גם את מערך החקירות האפדמיולוגיות כדי לקצר את שרשראות ההדבקה".

אדלשטיין אמר כי במשרד הבריאות ובבתי החולים עובדים על תוספת תקנים ומיטות כדי להכיל את חולי הקורונה הקשים וחולים אחרים במדינה: "כי חוץ מקורונה יש עוד דברים".

בנוגע לתלונות ההולכות וגוברות בסוגיית החקירות האפידימיולוגיות ונקיטת הצעדים ברגע האחרון ענה אדלשטיין כי במשרד מפיקים לקחים ולומדים תוך כדי תנועה: "אנחנו מכינים את כל הכלים, מתגברים את כל מערך החקירות האפדימיולוגיות. מתכוונים ללמוד מהטעויות שעשינו בעבר".

מספר החולים הפעילים במדינת ישראל עומד על 12,359. מספר החולים קשה עומד על 88 מאושפזים, מתוכם 35 מחוברים למכונות הנשמה. 3 מאושפזים נפטרו במהלך היממה האחרונה ומספר המתים עומד על 334. מספר הבדיקות שבוצעו אתמול הגיע ל-19,420.

מוקדם יותר היום וזמן קצר לאחר שהממשלה אישרה את שורת ההגבלות הדרמטיות, שר הבריאות נשא דברים בכנסת. לדבריו, למרות הפגיעה בכלכלה, צריך לעשות הכל כדי למגר את המגפה ולהצליח לחיות בצד הקורונה: "לא מזלזל בעסקים אבל חייבים להחזיר את השד לבקבוק".

"אפשר לספר אלף ואחד סיפורים על בעל עסק שקורס, אלה סיפורים קורעי לב ואני לא מזלזל", פתח שר הבריאות את דבריו. "אבל נזכור, לפני שבוע היינו בחצי מהחולים קשה וזה אומר שנהיה פי שניים גם אם נעשה סגר על כל המדינה".

אדלשטיין מותח ביקורת על אלה שמזלזלים במספר החולים: "מי שמדבר על החולים הקשים כסטטיסטיקה לא טרח להגיע לבית חולים ולראות. זה הרבה יותר פופולארי לצעוק שלא ייפגעו בפרנסה או כל מיני סיסמאות".

"אני הבאתי את המגבלות האלה ואני לא מסתתר", אמר חבר הכנסת. "רציתי מגבלות חמורות יותר. בכאב רב עברנו את השלב הזה ומה שאמרתי לחברי הממשלה אתמול זה שהגעתי למשרד ועברתי על כל התו הסגול וראיתי שאף אחד לא שמר עליו".

"אני לא מזלזל בחיים הקשים של בעלי העסקים והמפוטרים שנפגעו אבל צריך לזכור דבר אחד", אמר אדלשטיין. "אנחנו עושים את כל זה כדי להחזיר את הג'יני לבקבוק. כדי שנוכל לחיות בצל הקורונה בצורה טובה".