עובדי המעבדות הרפואיות הכריזו הבוקר (ראשון) על שביתה ללא הגבלת זמן החל מ-30 באוגוסט. "משרדי האוצר והבריאות משחקים איתנו 'פינג פונג' כבר יותר מ-5 שנים, וזורקים את האחריות מצד לצד", זעמה יו"ר עובדי המעבדות אסתר אדמון. אם השביתה תצא לפועל - לא יתקיימו בדיקות קורונה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

באסיפת מחאה שקיימו עובדי המעבדות בבית החולים בילינסון, הכריזו על שביתה כללית בכל המעבדות הרפואיות הציבוריות בארץ, זאת בעקבות התפוצצות המו"מ עם משרד האוצר. היציאה לשביתה תתאפשר באופן חוקי, מאחר שלעובדי המעבדות הרפואיות יש שני סכסוכי עבודה פתוחים, האחד משנת 2018 ואחד נוסף לפני חודשים ספורים.

"לצערנו, משרדי הממשלה מזלזלים בנו וגוררים רגליים. לאף אחד בממשלת ישראל לא בוער להסדיר את פעילות המעבדות הציבוריות ואת תנאי העסקתנו. במצב זה, אין לנו ברירה - אלא לצאת לשביתה כללית", הסבירה אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות. 

בדיקות מעבדה (צילום: angellodeco, shutterstock)
מעבדה. אילוסטרציה | צילום: angellodeco, shutterstock

"אפשר היה לצפות שנגיף הקורונה יסיים את הסאגה המטופשת הזו ויבהיר את חשיבות יציבות המערך המעבדתי, אבל גם נורות האזהרה הכי בוהקות לא מזיזות לאף אחד, מראש הממשלה דרך האוצר והבריאות", הוסיפה אדמון, "על שולחן הממשלה יושבים דוחות רבים, המתארים את המצב במעבדות, אבל כלום לא קורה. רוח עובדי המעבדות היא של אווירת ייאוש ותסכול. ככה אנחנו מסרבים להמשיך לעבוד".

בחודש יוני הכריזו עובדי המעבדות על סכסוך עבודה, בעקבות תנאי העסקתם והמחסור בכוח אדם. הסכסוך הסתיים לאחר כשבוע בעקבות סיכום עם האוצר על הגדלת השכר ופיצויים למעבדות בהתאם להיקף הבדיקות שיבצעו. מאז פרוץ מגפת הקורונה, גדל העומס במעבדות שמבצעות מדי יום עשרות אלפי בדיקות קורונה.