"אחרי שנצא מהמצב הקשה יהיה זמן לחשבון נפש": יממה לפני הכניסה לסגר, ונוכח הביקורת הציבורית הרבה על החורים בהנחיות ועל האפליה לכאורה בין מגזרים שונים, שר הבריאות יולי אדלשטיין מקיים היום (חמישי) תדרוך יחד עם מנכ"ל המשרד פרופ' חזי לוי. הבוקר יצא אדלשטיין מבידוד והוא הגיע להערכת מצב במרכז השליטה של הקורונה באייר פורט סיטי. אדלשטיין הבהיר שייתכן שהסגר יהודק או שייארך זמן רב יותר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"כרגע אנחנו נמצאים במלחמה על שלום האזרח", אמר אדלשטיין. "אני מוצף בשאלות למה התרנו מתווה תפילות. התשובה היא כי ההגבלות חלות על ראש השנה ויום הכיפורים ובהתחשב בעובדה הזו אישרנו בגאווה מניינים עם כל הדרישות של התו הסגול כדי שכל אחד יוכל לפעול על פי מנהגו". עם זאת, יש לציין כי מדובר בכניסה של עשרות רבות של מתפללים לתוך חלל סגור, וידוע שאחוז ההדבקה בבתי הכנסת גבוה משמעותית מבמקומות אחרים. 

פרופסור חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות (צילום: משרד הבריאות)
מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי | צילום: משרד הבריאות

אדלשטין הוסיף: "שמעתי שיש רופאים מומחים שאומרים שאין היגיון אפידמיולוגי בכלל לשמור על 500 מטרים מן הבית. יש היגיון חברתי-ניהולי ברור מאוד בהנחיה הזו ואני קורא לכולם לשמור עליה. כי בלי זה כולנו נבקר את המשפחות, נטייל ברחבי הארץ ונלך לפארקים. התוצאה תהיה המשך של אותן מגבלות". שר הבריאות התייחס גם להידבקות בבתי הספר ואמר כי מדובר באלפי חולים בבתי הספר ובגנים, וכן ש"עשרות אלפים מבודדים ברחבי הארץ גם בקרב התלמידים והמורים". 

צוות רפואי לטיפול בחולי קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
טיפול בבית חולים. "מערכת הבריאות לא קרסה" | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

"היום הגענו לשיא שלילי נוסף", הוסיף השר. "3,519 אנשי צוות רפואי נמצאים בבידוד, מתוכם 1,284 הם חולים מאומתים. תחשבו מה המספרים האלה תורמים לעומס על מערכת הבריאות".

לדברים הצטרף גם מנכ"ל משרד הבריאות: "התחלואה הולכת וגואה, זה מטיל עומס רב על מערכת האשפוז והרפואה בקהילה. ככל שעולה מספר המאומתים מדי יום, לא נוכל להגיע לכל כך הרבה חולים ולבודד אותם. בלימת התחלואה היא משימה לא פשוטה וכואבת לכולנו".

פרופ' לוי הדגיש כי מערכת הבריאות לא קרסה אלא הרימה דגל אדום, ובכך אותתה למקבלי ההחלטות שהם נדרשים להטיל הגבלות על הציבור כדי למנוע את התפשטות התחלואה, ואת האפשרות שמערכת הבריאות תקרוס. 

אמש פרסמנו שאדלשטיין אמר לשרים את המשפט הבא: "קיימתי התייעצות עם כל הגורמים הבכירים, רובם בעלי תארים מתקדמים ומומחים בתחום, ושאלתי האם יש סיכוי שנוריד את התחלואה בתנאים אלו? לצערי הרב לא מצאתי מישהו אחד אופטימי". המשמעות היא שניכנס לסגר בלי שיודעים לומר אם הוא יצליח להוריד את נתוני התחלואה.