משה בר סימן טוב, מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, האיש שעליו אמרו מבקריו שהוא מונע מחרדה והיסטריה ואילו תומכיו הרעיפו עליו שבחים בטיפול בנגיף הקורונה התראיין היום בפתיחות רבה למהדורה המרכזית. בדבריו הוא מעביר ביקורת על החלטות הממשלה, אומר שמתווה הרמזור לא ישים וחושף מה היא הטעות הגדולה ביותר שעשה בתפקיד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"חזרנו לשגרה במקום לחזור לשגרת קורונה. כשראינו את המספרים עולים לא תיקנו את זה מיד. זה בסדר שניסינו אבל הבעיה היא שלא תיקנו את ההחלטה בזמן", אומר בר סימן טוב. "בהתחלה יצאנו בצורה מסודרת, הלימודים בכיתות הנמוכות היו בקפסולות ואז זה נשחק".

בית ספר קורונה מסכה הורים לימודים (צילום: מרים אלסטר פלאש 90)
צילום: מרים אלסטר פלאש 90

בר סימן טוב רואה בפתיחת מערכת החינוך כאחת מנקודות התורפה המרכזיות של ההתמודדות עם הקורונה: "הילדים התערבבו בחוגים ואחרי הצהריים בהסעות. התחלנו לנהל משא ומתן עם הווירוס והוא לא אוהב שמעגלים פינות. 200-300 עובדי הוראה בכל הארץ ומסתובבים. אם לא שומרים על הכללים הווירוס תוקף".

חושש מההתקהלויות: "צריך לקבל החלטות מהר - אנשים פחות מקפידים"

"לסגר הזה יש סיכוי להצליח כי הלימודים לא מתקיימים", אומר המנכ"ל לשעבר. "הוא אומנם פחות אפקטיבי ממה שנקטנו בו בגל הראשון כי אנשים פחות מקפידים על הכללים ויש יותר התקהלויות. המשמעות היא שהסגר יצטרך להיות יותר ארוך".

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר חושף קצת את מאחורי הקלעים של קבלת ההחלטות: "בסיבוב הראשון ההחלטות התקבלו מהר והיו ענייניות ומהירות. הממשלה השתנתה ומשהו במכניזם של קבלת ההחלטות השתנה. יש תחרות על מי מקל יותר על הציבור ולא על מי ששומר על בריאות הציבור. כשאתה לוקח את הזמן הנגיף עובד – צריך לעבוד מהר".

נתניהו ומשה בר סימן טוב (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)
נתניהו ומשה בר סימן טוב | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

"חששתי בגל הראשון שמספר המתים יכול להגיע ליותר מ-5,000 ועכשיו יש תרחישים של מספרים גבוהים יותר", מתריע בר סימן טוב. "תרחישים קשים היו יכולים להתרחש אז ויכולים להתרחש היום. אם נגיע לחורף עם עלייה במספר החולים הקשים אז מערכת הבריאות לא תדע לתת את המענה והמספרים יעלו".

לדבריו מערכת הבריאות תצליח להתמודד עם עלייה במספר החולים הקשים אך יהיה לכך מחיר: "אפשר לאשפז הרבה מאוד אנשים והשאלה שהיא מה המחיר. האם אנחנו יכולים לתת את הטיפול הטוב ביותר? האם אנחנו משאירים את פעילות השגרה של בתי החולים?"

עונה לביקורת ותוקף את נפתלי בנט: "לא הדלפתי מהקבינט"

במהלך התקופה האחרונה נשמעה ביקורת על תפקודו של בר סימן טוב בין היתר על כך שלא דאג להקמת מערך חקירות אפידמיולוגי יעיל. "מערך חקירות הוא דבר חשוב וגייסנו עשרות ואז מאות אנשים", הוא מסביר. "אבל גם המערך הטוב ביותר לא יאפשר לנו לחזור לשגרה שהיא לא שגרת קורונה. גם בעשרות חולים נאבד שליטה על המחלה. אנחנו מסתכלים על הדבר הזה כעל עגל זהב. אין דבר כזה ניסים".

בר סימן טוב מול בנט (עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90)
בר סימן טוב מול בנט | עיבוד: יונתן זינדל, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות עונה לביקורת של יו"ר ימינה נפתלי בנט, בעיקר על כך שחלק מהטיפול לא עבר לצה"ל או חברות פרטיות: "זה שקר מוחלט. רצינו לוודא שהדברים נעשים כמו שצריך. אנחנו לא הדלפנו מכל שיחה בתוך הקבינט או מתוך פורום מצומצם ולא התראיינו – אנחנו מיגרנו את המגפה. הבאנו הישגים שלא היו כמוהם בעולם".

"אני מתקשה לראות את מתווה הרמזור עובד", אומר בר סימן טוב. "אדם שגר בבני ברק לא ילך למסעדה ברמת גן? הסייעת של הבן שלי בשכונה הירוקה בירושלים והיא מגיעה משכונה אדומה, לא תבוא לעבודה?".