המחדל הבא בדרך? בחודש שעבר, ישראל חתמה על הסכם לקבלת חיסונים לקורונה מחברת התרופות האמריקנית "מודרנה" שעמלה בימים אלה על פיתוחו, אלא שהחיסונים שהוזמנו צפויים להגיע לארץ בבקבוקי זכוכית - ולא במזרקים. בינתיים, טרם נחתם בישראל הסכם לרכישת מזרקים עבור החיסון. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות  

על פי דיווחים בכלי תקשורת שונים ברחבי העולם, החיסון צפוי להגיע בבקבוקוני זכוכית שיכללו עשר מנות חיסון לבקבוק - ויהיה צורך להעביר את החומר למזרקים. לכן בארצות הברית מיהרו להקדים ולרכוש 50 מיליון מזרקים בעלות של כ-70 מיליון דולר - וכמותה גם בריטניה וקנדה, שכבר נערכות ליום בו יהיה חיסון למחלה. האיחוד האירופי העריך כי יש צורך בכמיליארד מזרקים ומחטים לחיסון האוכלוסייה באירופה.   

"אגף הרכש של משרד הבריאות קיבל התרעה מגופים פרטיים במשק לפיה יש צורך לרכוש אמצעי הזרקה ייעודיים", מסר גורם המעורה בפרטים ל-N12. "עקב המירוץ העולמי להשגת חיסון, קיים ספק אמיתי לגבי היכולת לייצר ולספק אמצעי הזרקה בזמן הגעת החיסון, אם לא תיערך הזמנה מראש". 

קורונה בישרל (צילום:  Yossi Zeliger, פלאש 90)
מנות החיסון נרכשו, אך ללא מזרקים | צילום: Yossi Zeliger, פלאש 90

שווי ההסכם בין ישראל לחברת "מודרנה" עומד על 66 מיליוני דולרים, זאת כדי להבטיח מקום בתור לקבלת החיסון, אם אכן תשלים החברה את תהליך הייצור וההפצה. "כיוון שמדובר במוצר שעשוי להיות חיוני להצלת חיי אדם ולמניעת הטלת הגבלות נוספות על חיי תושבי מדינת ישראל ולאור אישור המל"ל, אושר פטור ממכרז עבור התקשרות דחופה בין משרד הבריאות לחברת מודרנה", נכתב במסמך רשמי של משרד האוצר.   

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "משרד הבריאות אינו חושף את פרטי העסקה עם חברת מודרנה".