שאלת הסגר: שבוע לפני ראש השנה ותחילתה של תקופת החגים, ושעות לפני שקבינט הקורונה יתכנס כדי להכריע אילו הגבלות חדשות יוטלו על הציבור, במשרד הבריאות דוחפים לסגר רחב ככל הניתן כדי לצמצם כמה שיותר מהר את נתוני התחלואה בקורונה. מנגד, עשרות רופאים ומדענים חתמו בימים האחרונים על עצומה שקוראת לממשלה להימנע מהטלת סגר נוסף והציגו מתווה פעולה מפורט לחודשים שלפני החורף.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, אמר הבוקר (חמישי) בראיון לאילנה דיין בגלי צה"ל: "מתחילים לראות עומס בבתי החולים, הצוותים מדברים על קושי רב מאוד במתן הטיפול המיטבי". פרופ' לוי טען שההגבלות שננקטו עד עכשיו לא עשו את עבודתן ושבוע לפני ראש השנה - נשקלת החמרה בצעדים: "נצטרך לנקוט במגבלות רוחביות קשות יותר, שתשפענה על אורח חיינו".

יולי אדלשטיין בהצהרה (צילום: פיטוסי , פלאש/90 )
"אמרתי שאם לא נהיה בסדר - נהיה בסגר". שר הבריאות אדלשטיין | צילום: פיטוסי , פלאש/90

שר הבריאות, יולי אדלשטיין, הצטרף לדברים בראיון לאודי סגל וקרן מרציאנו בגלי צה"ל: "במצב הנוכחי, קשה לי לראות באילו צעדים מערכת הבריאות ואני יכולים לנקוט כדי להימנע מסגר כללי. לפני שלושה חודשים נכנסתי לתפקיד ואמרתי 'אם לא נהיה בסדר - נהיה בסגר'. לצערי הרב, צדקתי".

מכתב הרופאים לנתניהו: "סגרים ומגבלות מביאים נזקים חמורים" 

מנגד, במכתב ששיגרו הבוקר עשרות רופאים וחוקרים לראש הממשלה נתניהו, הם הפצירו בו שלא להיכנע ללחצים להטיל הגבלות נוספות על הציבור. בפנייתם הציגו החותמים מתווה מפורט להגנה על האוכלוסייה הפגיעה ביותר, תוך מזעור ההגבלות על האוכלוסייה שאינה בסיכון. 

"אנו מודעים ללחצים שמופעלים עליך ומדגישים שהמדיניות שישראל בהנהגתך מיישמת הלכה למעשה תביא אותנו לחוף מבטחים בקרוב", כתבו חותמי העצומה לנתניהו. "סגרים ומגבלות לא רק שאין ביכולתם להעלים את הנגיף, הם אף מביאים איתם נזקים חמורים לבריאותם ולחייהם של אנשים והם מאריכים את הזמן בו הנגיף מועבר בקהילה", הדגישו. 

רוני גמזו ובנימין נתניהו (צילום: החדשות 12, החדשות12)
להציג לציבור תמונה ריאלית לגבי הסיכון מהנגיף | צילום: החדשות 12, החדשות12

"בזכות המקצועיות, המחויבות וההקרבה האישית שמאפיינים את הצוותים הרפואיים בישראל מאז ומעולם, בזכות השקעה רבת שנים במערכת הרפואית, בזכות האפיונים הדמוגרפיים ומזג האוויר, ובזכות המשך נחוש של מדיניות מעוטת מגבלות, תוכל מדינת ישראל להתגאות בניהול נכון של המגפה", ציינו הרופאים במכתבם לנתניהו.

החלופה לסגר: לא להכניס מאות אלפים לבידוד, בלי מסכות בשטח פתוח שאין בו התקהלות

כחלופה לסגר, הרופאים הציעו תוכנית עבודה לשלושת החודשים הקרובים, לפני החורף, שתכלול אימוץ מודל מושכל לחיים לצד הנגיף שבמרכזו מזעור ההגבלות על אוכלוסייה שאינה בסיכון וחיזוק מערכת הבריאות ובתי החולים על מנת למנוע שחיקה ומצבי עומס יתר. החיזוק יבוא לידי ביטוי בין היתר על ידי הכשרה מיידית של כוח עזר לבתי החולים ושל רופאים מהקהילה.

עוד מציעים הרופאים להגן על אוכלוסיות בסיכון, לחזק ולהאיץ את המשק ולהוביל למצב של ניצול ממוקד מטרה של מערך הבדיקות. בין היתר, הם מציעים להימנע מביצוע בדיקות מיותרות – מה שמקפיץ את מספר הנדבקים היומי, יוצר פאניקה ומתייג את ישראל כאדומה בניגוד למצבה.

קורונה, ירושלים, רכבת קלה, מסכות, ישראל (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90 )
מתווה הרופאים יאומץ או שהולכים לסגר? | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש/90

עוד הם מדגישים כי יש לנצל באופן מושכל את מערך החקירות האפידמיולוגיות שמוקם בימים אלו והם מציעים לחדול מלהכניס מאות אלפים לבידוד עקב שהייה בסמוך לחולה מאומת או סימפטומטי ועקב חזרה מחו"ל. עיקרון נוסף שהם מבקשים ליישם הוא בנייה מחודשת של אמון הציבור על ידי הצגת תמונה ריאלית לגבי הסיכון מהנגיף וביטול דרישות חסרות תועלת מהציבור כמו עטיית מסכות בשטח פתוח ללא התקהלות.