במשרד הבריאות הבטיחו לפני כיומיים כי 140 חולי קורונה יועברו מבתי חולים בצפון ובירושלים לבתי חולים במרכז ובדרום, ואתמול אף כלי התקשורת פרסמו תמונות שתיעדו את העברות החולים. למרות זאת, הערב (שישי) מתברר שרק כ-40 חולי קורונה פונו במסגרת התוכנית שמכונה "ערבות הדדית" - כך פורסם בחדשות ערב החג. ברקע הדברים הללו, מנהל המרכז הרפואי רמב"ם הביע התנגדות לתוכנית הזאת: "יודעים שיש עלינו עומס, שייקחו את החולים ישר לשיבא" - האזינו להקלטות שפורסמו במהדורה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מטרת העברת החולים מבתי חולים בצפון ובירושלים לבתי החולים במרכז ובדרום היא להקל על העומס שנותר במחלקות הקורונה העמוסות בצפון ובירושלים. כאמור, למרות התמונות שהופצו אתמול בכלי התקשורת ותיעדו את העברת החולים, מסתבר שרק מספר זעום מהם אכן עברו במסגרת התוכנית.

אם לא די בכך, התוכנית גררה ביקורת נוקבת ממנהל המרכז הרפואי רמב"ם בחיפה, ד"ר מיקי הלברטל. הלברטל אמר שאינו מבין מדוע ממשיכים לפנות חולים לבתי החולים בצפון, לקלוט אותם, לאשפז אותם, ואז "לטרטר" אותם ולהעביר אותם למרכז. הוא מספר שחולים רבים מסרבים לעבור, ומוסיף שניסה להתווכח עם משרד הבריאות, אך ללא הצלחה.

טיפול רפואי במחלקה לקורונה (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)
טיפול רפואי במחלקת קורונה | צילום: נתי שוחט, פלאש 90

"אני לא חושב שזה הפתרון, אבל נמאס לי כבר להתווכח", אמר ד"ר הלברטל. "צריכים להעביר חולים מהשטח ישירות. למשל, מזהים חולה בחיפה, כן? יודעים שיש עלינו עומס, זה לא משנה איפה הוא שוכב - שייקחו אותו ישר לשיבא!"

לשאלה אם משרד הבריאות אכן מוכן לאשפז חולה מחיפה בשיבא, השיב הלברטל: "עוד לא. ללכת לחולה שכבר תופס מיטה בתוך מחלקת קורונה, ולהסביר לו שכרגע הוא צריך לצאת מפה ולנסוע למקום אחר, הוא אומר - למה? זה מיטה שלי, אני תפסתי את המיטה הזאת!"

מנכ"ל רמב"ם קורא להטלת סגר מלא (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
מנכ"ל רמב"ם במתקפה, ארכיון | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

לפני יומיים משרד הבריאות הכריז על מבצע "ערבות הדדית". במסגרת המבצע דווח כי 140 חולי קורונה יפונו מבתי חולים שהגיעו לתפוסה מלאה בצפון הארץ ובירושלים, והם יפוזרו בין שיבא, איכילוב וסורוקה.

ד"ר סיגל ליברנט טאוב, ראש אגף רפואה כללית במשרד הבריאות, הפיצה מכתב שבו סיפרה על מטרת המבצע. לדבריה, המהלך נועד ל"ויסות עומסים בין בתי החולים על מנת לאפשר טיפול מיטבי בחולים".