מתחם בדיקות קורונה דרייב-אין בשכונת נווה שאנן בתל-אביב, הוסב לשימוש עובדים זרים ומבקשי מקלט בלבד. הקלטה שהגיעה לידי N12 מגלה: "המתחם לא מיועד לבדיקת ישראלים ומי שייבדק - הבדיקה שלו הולכת לפח".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

שני ישראלים שהגיעו למתחם הדרייב-אין בנווה שאנן, עם הפניה לבדיקת קורונה, הופתעו לקלות - ישראלים לא יכולים להיבדק במקום. בהקלטה שהגיעה לידינו נשמעת תושבת דרום תל-אביב שואלת: "הישראלים שעשו פה בדיקות, מה קורה עם זה?". עובדת מתחם הבדיקות עונה לה: "הולך לפח. מאז שיצאה ההוראה הזאת כל מי שנבדק כאן הבדיקה שלו הולכת לפח - כי המתחם הזה לא מיועד לבדיקת ישראלים". כשהתושבת שואלת את העובדת מדוע, זו עונה לה כי "כולנו רק בורג קטן במערכת".

אז, נכנס לשיחה תושב נוסף מהשכונה, ושואל "של מי ההוראה נכון להיום? אני נבדקתי פה שלוש פעמים". תשובתה של עובדת המתחם היא כי "לפני שבועיים יצאה הנחיה שלא בודקים כאן ישראלים יותר. ההנחיה היא די ברורה. יש אנשים שאולי לא התעדכנו עדיין". 

נווה שאנן (צילום: טלי מאייר, גלובס)
שכונת נווה שאנן, דרום ת"א | צילום: טלי מאייר, גלובס

ק', תושבת דרום תל-אביב, סיפרה בשיחה עם N12: "ראיתי כמה ישראלים בתור וראיתי שעושים להם בדיקות. כדי לאמת את זה, קראתי לידיד שלי שיבוא איתי ונבדוק שאכן זו הכוונה ולא משהו שנאמר בסלנג. אבל זה מה שהוא אמר: ישראלים שנבדקים בתחנה, הדגימה שלהם נזרקת לפח. עמדתי שם כמו מסכנה והתחננתי לבדיקה, כאב לי הלב על המצב".

שפי פז, מנהיגת מחאת תושבי דרום תל-אביב, הגיבה לדברים: "מהיום שנאמר לנו במפורש שהמדינה החליטה לא לאכוף את תקנות הקורונה על זרים - שום דבר לא מפתיע אותנו. אז למה שתפתיע אותי אמירה מזעזעת כמו 'את הבדיקות של הישראלים זורקים לפח?'".

נעצרה. שפי פז (צילום: החדשות)
שפי פז, החזית לשחרור דרום תל אביב | צילום: החדשות

"המדינה ויתרה מזמן על ריבונותה בדרום תל אביב, והישראלים הם מזמן תושבים נסבלים סוג ז׳. הסחר באופניים גנובים משגשג באין מפריע, סוחרי הסמים עוסקים עסקאות בגלוי. אבל צעירה ישראלית, בוגרת יחידה קרבית, צריכה להתחנן שייתנו לה להיבדק. מדינת ישראל בוגדת בנו", הוסיפה פז.

במד"א הבהירו כי מגן דוד אדום הוא קבלן הביצוע של החלטות עיריית תל-אביב וקופות החולים, ואין בסמכות הארגון להחליט מי ייבדק במתחם ומי לא.

תגובת עיריית תל אביב- יפו: "המתחם המדובר נפתח לבקשת העירייה לצורך בדיקות של הקהילה הזרה בלבד שהנה אוכלוסייה ללא מעמד וללא ביטוח רפואי. זה היה ייעודו מיום הקמתו ולשם כך בלבד ניתן אישור של משרד הבריאות שממן את הבדיקות המבוצעות על ידי מד"א ובית החולים איכילוב. תושבי העיר האחרים והציבור הרחב מוזמנים להיבדק בקופות החולים ובמתחמי דרייב אין נוספים שהוקמו ברחבי העיר בהתאם להנחיות משרד הבריאות. כל שאלה באשר לאופן הבדיקות ותוצאותיהן יש לפנות למד"א".

גורם במד"א מסר כי "הדברים נאמרו כדימוי מופרז במטרה להעביר את המסר שישראלים לא נבדקים יותר בתחנה זו".