בשל העלייה בתחלואה בקורונה בערים וביישובים בצפון הארץ, שרובן שייכות למגזר הערבי, פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו נפגש היום (שבת) עם ראשי הרשויות בצפון הארץ, והביע דאגה מהמצב המחריף. הוא שוחח עם ראש מועצת דליית אל-כרמל, ובתום פגישתם אמר: "מאות הולכים למות בשבועות הקרובים". לטענתו של גמזו, מצב התפוסה של מחלקות הקורונה בבית החולים רמב"ם ובמרכזים הרפואיים בצפון עומד על בין 80% ל-90%.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"מאות אזרחים ערבים עלולים למות בעקבות הקורונה", הבהיר הפרויקטור בפגישה. "אם אחוז התמותה הוא 0.5% או 1%, ו- 750 ערבים נדבקים מדי יום זה אומר שעשרות הולכים למות בשבועות הקרובים. הקורונה היא וירוס אלים ואתם טועים אם חשבתם שזה ייגמר בחיוך. זה לא ניסיון להפחיד – זה פשוט הקורונה".

עוד אמר גמזו כי המצב בצפון חייב להשתנות: "זה לא יכול להמשיך ככה, לבלות ולחיות כרגיל. בטח אם אני נאלץ לסגור 8-9 רשויות מקומיות. חייב לסגור אותן ולשים עוד 30 תחת עוצר. השינוי חייב להתרחש". הפרופ' הבהיר כי "מעגלי ההדבקה לא יודעים גבולות", כי אין הבדל בין ערים ירוקות לאדומות, וכי בשתיהן צריך את אותה תשומת לב למסכה וריחוק חברתי.

מנגד טען רפיק חלבי, ראש המועצה המקומית דליית אל כרמל, כי המצב ביישובו השתפר וכי הוא אינו צריך להיות ברשימה האדומה. "אנחנו כבר לא יישוב אדום, בעקבות העלאת אחוז הבדיקות והקפדה על ההנחיות", טען והסביר: "כרגע אין חתונות אצלנו".

בתוך כך, פרופ' עידית מטות מבית החולים איכילוב שמשמשת גם כחלק מצוותו של הפרויקטור גמזו, התייחסה אתמול באולפן שישי למצב התחלואה: "אנחנו יכולים לצפות לעלייה במספר החולים הקשים בתוך שבוע עד 10 ימים". היא סיפרה גם שמספר החולים מהאוכלוסייה המבוגרת אינו גבוה כשהיה בעבר: "יורדים לכיוון ה-11% מסך כל הנדבקים, אלו חדשות מאוד טובות".