בשורה לטסים: משרד התחבורה הודיע היום (שני) כי חברת "אומגה", שפועלת בשיתוף עם בית החולים רמב"ם, נבחרה להקים את מעבדות הקורונה בנמל התעופה בן גוריון. החברה התחייבה בפני משרד התחבורה להקים את המעבדות בנתב"ג תוך 45 ימים, ועלות בדיקה תעמוד על 44.88 שקלים. החברה התחייבה להעביר את תוצאות הבדיקות לנבדקים תוך פחות מיממה לבדיקה רגילה, ותוך מספר שעות במקרה של בדיקה מהירה, שעלותה תעמוד על 134.64 שקלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

מבחינת הנוסע, הזמנת התור לביצוע הבדיקה תתבצע דרך האינטרנט. השטח שבו יוקמו עמדות לקיחת הדגימות במתכונת של "דרייב אין" יוקם ליד טרמינל 3 (היחיד שפועל כיום בנתב"ג). היוצאים לחו"ל יגיעו כ-72 שעות לפני הטיסה ללקיחת דגימה (PCR) בהתאם להנחיות המתבקשות בכל מדינה.

עובד עם בגדי מיגון מפני קורונה בנתב"ג (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
תוצאות - תוך 14 שעות. אילוסטרציה | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

המעבדה הייחודית לפענוח הבדיקות תוקם בזרוע E (הזרוע החדשה). תוצאות הבדיקה יועברו לנוסעים עד 14 שעות מרגע לקיחת הדגימה, ועד ארבע שעות במקרה שמדובר בבדיקה המהירה והיקרה יותר. עם קבלת תוצאות הבדיקה, החברה תוציא "דרכון רפואי" לנוסע בעברית ובאנגלית, ובכל שפה נוספת שתידרש.

נוסעים שנכנסים לארץ יוכלו לבצע באולם הנכנסים בנתב"ג בדיקת PCR שתועבר למעבדת הקורונה. תוצאות הבדיקה יינתנו תוך פרק זמן של עד 14 שעות, מה שיאפשר את קיצור משך הבידוד הנדרש כיום לפי הנחיות משרד הבריאות.

בדיקת קורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
עמדות "דרייב אין" לטובת הנוסעים היוצאים מהארץ. אילוסטרציה | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יותר מ-90 חברות ולמעלה מ-150 מתעניינים נרשמו למכרז של רשות שדות התעופה להקמת מערך הבדיקות. בסופו של דבר הגישו הצעות למכרז שבע קבוצות. מתווה ניהול מערך הבדיקות גובש על ידי משרד התחבורה ומשרד הבריאות.

המכרז להפעלת מערך הבדיקות הינו למשך שלוש שנים רצופות עם תקופת הארכה לשנתיים נוספות. לפי תנאי המכרז, אם יפחת הביקוש לבדיקות קורונה בשל מציאת חיסון או מכל סיבה אחרת, יהיו רשאים הצדדים להפסיק את ההתקשרות. המכרז כולל אופציה להרחבת מערך הבדיקות לנמל התעופה רמון ולכלל מעברי הנוסעים שבניהול רשות שדות התעופה.

דיילת ממוגנת בטיסת ישראייר (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
דיילת ממוגנת בטיסת "ישראייר" | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

"הקמת מעבדות הקורונה לנתב"ג הינו נדבך קריטי בפתיחת השמיים", בירכה שרת התחבורה מירי רגב. "עמדנו על כך שמחיר הבדיקה לנוסע יהיה זול, נגיש וזמין. אני שמחה על כך שמחיר הבדיקה הינו מוזל באופן חסר תקדים. הנחיתי את גורמי רשות שדות התעופה לזרז ככל הניתן את הליכי הקמת המעבדה ובינתיים אנו מקבלים את הגיבוי ממערכת הבריאות. אני מברכת את אנשי רשות שדות התעופה על פעילותם לביצוע המכרז במהירות לרווחת הנוסעים".