"מי שחושב שאפשר לסיים את משבר הקורונה ב'זבנג וגמרנו', טועה טעות מרה" - כך אמר אמש (שני) ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהצהרה לתקשורת. בהצהרה הכריז ראש הממשלה כי מהיום ב-16:00 ועד יום שישי בשעה 7:00 ייאסר מעבר בין ערים, וגם התנועה בתוך הערים והיישובים תוגבל כך שניתן יהיה לצאת לקניות אך ורק סמוך לבית, מחשש להתפשטות של נגיף הקורונה בליל הסדר ובמהלך החג. עם זאת, לממשלה הובאה טיוטה מחמירה יותר, ולפיה זמני הסגר יורחבו. ההצבעה על התקנות, שאמורה הייתה להתקיים במהלך הלילה (בין שני לשלישי), נדחתה להבוקר.

אכיפת הנהלים החדשים
אכיפת הנהלים | צילום: אוליבר פיטוסי , פלאש 90

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ברביעי בערב, לקראת ליל הסדר, יהיו תקנות מיוחדת שיגבילו אפילו עוד יותר את תנועת התושבים, עד כדי "כמעט עוצר": על פי ההצעה העדכנית שהובאה לדיון בממשלה, כבר מהשעה 14:00 ייאסר על התושבים להימצא מחוץ לרדיוס 100 מטרים מבתיהם, מגבלה שתהיה בתוקף עד למוחרת ב-7:00. "אני יודע שיש כאן הכבדה גדולה, אבל פשוט אין ברירה", אמר. "אנחנו נאכוף את ההנחיות בנחישות".

ההצעה העדכנית גם מרחיבה את איסור המעבר בין ערים עד למוצאי שבת - במקום עד ליום שישי. על פי טיוטת ההחלטה שהועברה לאישור שרי הממשלה, שליחויות יתאפשרו בזמן הסגר ובעוצר, כמו גם מעבר ילדים בין הורים גרושים. 

ההחמרות בתקנות באו לבקשת השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שביקש אותן כדי לסייע באכיפה המשטרתית נגד מי שיבקש להפר את התקנות. כאמור, ישיבת הממשלה נדחתה למחר בבוקר, מכיוון שלא הספיקו לנסח כראוי את כל התקנות. ההחלטה הסופית תתקבל רק אז.

בנימין נתניהו
שבוע גורלי. נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי

"אנחנו בשבוע גורלי", אמר ראש הממשלה בפתח דבריו. "הימים הללו יקבעו את הכיוון של קרב הבלימה: התקדמות או נסיגה; אצל אנשים רבים: חיים או מוות". לדבריו, "הסופה הפראית הזו גבוה קרבנות ברחבי העולם, מכל שכבות העמים, בלי הבחנה. היא מזעזעת כלכלות במדינות רבות. אצלנו המצב טוב יותר, בזכות הצעדים שנקטנו ושאנחנו נוקטים". 

"חכמת הדורות שלנו מלמדת שיש דרך קצרה שהיא ארוכה, ויש דרך ארוכה שהיא קצרה", המשיך נתניהו. "כשמדובר בבריאות ובחיים שלכם, אסור שיהיו קיצורי דרך. באירועי חג הפורים הנגיף התפשט במעגלים רחבים", הזכיר. "פסח לא יהיה פורים. כל משפחה תסב לליל הסדר לבדה, תחגגו רק עם המשפחה המצומצמת שנמצאת עכשיו אתכם בבית, מתוך אחריות עמוקה לבריאות הציבור".

"החזרה לשגרה תיעשה על פי רמות הסיכון"

"עם ההקשחה בהנחיות אני שמח לומר לכם: יש סימנים חיוביים באופק, אבל אני מבקש באותה העת: אל תיכנסו לשאננות", המשיך נתניהו. "אנחנו מתקדמים בהכנות לתרחישי היציאה, זה יהיה רק אחרי הפסח והמימונה. יש אפשרות ריאלית שאם המגמות החיוביות יימשכו, אנחנו נצא בהדרגה מהסגר אחרי הפסח - זה תלוי בכם, אזרחי ישראל, במידת מילוי ההוראות הקשות שאנחנו מורים לכם לטובת הכלל".

לדברי ראש הממשלה, "היציאה תעשה על פי רמות הסיכון באוכלוסייה: הבטוחים ביותר יצאו ראשונים, ומי שנמצאים בסיכון הגדול ביותר יישארו בבידוד. אנחנו חייבים להגן על האוכלוסיות בסיכון חיים, והדרך לעושת זאת היא לשמור על בידוד".

"משוכנע שאפשר להגיע לממשלת אחדות"

ראש הממשלה המשיך וסיפר כי הממשלה אישרה אמש תקציב חירום בסך 90 מיליארד שקלים, שנועדו לסייע למובטלים - תקציב שכולל גם את מענקי החג, שעדיין נמצאים בהליכי חקיקה. עוד הפציר נתניהו באזרחים לרכוש מוצרים מתוצרת ישראלית.

נתניהו הצהיר כי המטרה היא להגיע ל-10,000 בדיקות קורונה מדי יום בתוך ימים בודדים. "זה היה קשה מאוד, אבל התגברנו על זה", אמר. "נגדיל את המספר גם מעבר לכך, כדי לאפשר את היציאה המדורגת". 

בדבריו התייחס נתניהו גם למאמצי כינון ממשלת האחדות ואמר: "אני משוכנע שאפשר להגיע לממשלת אחדות, הדרך עוד לא הסתיימה - עדיין יש מכשולים, זה לא פשוט. עם רצון טוב ומאמץ הדדי משותף אפשר להגיע לזה בהקדם וצריך לעשות זאת. האחדות נדרשת גם בתוך החברה הישראלית".