"אם הרשויות לא יתערבו - יקרה פה אסון" - כך הזהיר היום (שני) גיסה של חולת הקורונה בת ה-27 מדיר אל אסד, שיולדה הלילה כשהיא מורדמת ומונשמת. הגיס סיפר כי 20 בני המשפחה של היולדת כבר חלו, בהם גם בעלה ובתה הבכורה. ביישוב דיר אל אסד, שנמצא בימים האחרונים תחת סגר, התגלו כבר 99 חולים - ונרשם זינוק של 1,137.5% בשבוע האחרון. היישוב נמצא במקום השני בארץ מבחינת התחלואה לפי נפש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשיחה עם N12 סיפר הגיס שבינתיים הם כולם במצב טוב, אך כבר 20 מבני המשפחה המורחבת נדבקו: "גם הילדה הבכורה שלה נדבקה בקורונה והיא נמצאת אצלי בבית. גם אני אשתי ושני הילדים שגרים יחד נדבקנו בקורונה. אנחנו חמישה אנשים והבת של אחי - כולנו חולי קורונה".

על הטיפול במשפחה אמר: "אמרו לנו שלאט צריך להעביר אותנו למלוניות או לבית חולים כל עוד מצבנו טוב. אח נוסף שלי ואשתי הועברו למלונית בנהריה. אנחנו במצב שלא יודעים מה לעשות, אני מקווה שיעזרו לנו ולא ינטשו אותנו".

"כשמדברים על עלייה בתחלואה בדיר אל אסד וביישוב הסמוך בענה חושבים שמדובר על מספרים - אנחנו לא מספרים אלא בני אדם – משפחות שלמות שנדבקו בקורונה", המשיך הגיס בהתייחסות ליישוב - שנמצא תחת סגר עד ליום שבת הקרוב בשל העלייה בתחלואה.

בדיקת קורונה (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש/90 )
קרובי משפחה רבים של היולדת חלו | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש/90

"אין מי שישמור על הילדים"

עוד הזהיר הגיס: "מקווה שאנשים יפנימו עד כמה זה מסוכן, עד כמה יש לשמור. אני רואה לאחרונה במספר יישובים סוג של חזרה לשגרה - אין שום שגרה, אסור לצאת מהבית, שלא יטעו אתכם. אני ומשפחתי משלמים את המחיר".

הגיס גם סיפר שהמצב המשפחתי לא מקל על המצב: "אשתו של אחי במצב קשה, אחי מאושפז גם הוא ובתם אצלנו. אח נוסף שלי נשלח למלונית והילדים שלו נשארו ללא השגחה ואין מי שישמור עליהם. זה פשוט כאוס אחד גדול - אני מקווה שהרשויות ישתלטו על הבלגן הזה ויסייעו למשפחתו בדחיפות אחרת יהיה פה אסון".

מוקדם יותר פורסם כי במהלך הלילה יולדה אשתו של אחיו, חולת הקורונה, בניתוח קיסרי בבית החולים זיו בצפת. בסיום הניתוח נולד בהצלחה תינוק במשקל 2.400 ק"ג, שהועבר לפגייה להמשך טיפול.

החולה אושפזה בשבוע שעבר במחלקת התפרצות לחולי קורונה במרכז הרפואי זיו כשהיא בשבוע ה-32 להיריונה. ביממה האחרונה היא חשה מצוקה נשימתית קשה ומצבה הידרדר.

הפצועים פונו לבית החולים זיו בצפת (צילום: חדשות 2)
המרכז הרפואי זיו, ארכיון | צילום: חדשות 2

פני ההתפרצות בדיר אל אסד
 
בבית החולים ציינו כי טרם קבלתה של האישה למחלקת התפרצות, היא קיבלה טיפול מקדים להבש0לת רבביאות העובר. עוד נמסר כי מצבה של האם ממשיך להיות קשה והיא עדיין מונשמת. האבא, שנדבק גם הוא בקורונה, מאושפז באותה מחלקה במצב קל.

בסוף השבוע האחרון החליטו השרים להכריז על דיר אל אסד ובענה כ"אזור מוגבל" למשך שבעה ימים, בשל העלייה בתחלואה. התנאים המגבילים - ובראשם איסור על כניסה ויציאה למעט מקרים חריגים - יימשכו עד ליום שבת הקרוב. כשהוכרז הסגר עמד מספר החולים על 62: לפי הנתון המעודכן שפרסם משרד הבריאות, התגלו עד כה 99 חולים ומתוכם רק שניים החלימו.

בימים שקדמו להחלטה, קצב העלייה בתחלואה היה 589%. בשלושת הימים האחרונים, מאז הטלת הסגר, התמתן מעט הקצב וכעת הוא עומד על 160.5%. "ההחלטה נדרשת בעת הזאת לצורך ההתמודדות עם מגפת הקורונה בהתאם לעמדת גורמי המקצוע במשרד הבריאות המבוססת על בסיס קריטריונים מקצועיים כמפורט בדברי ההסבר להצעה", ציינו בסוף השבוע במשרד הבריאות. "הקביעה  מאזנת בין הצורך המיידי וההכרחי להגן על בריאות הציבור לבין מימוש זכויות כמו חופש התנועה וחופש העיסוק".

על משרד הביטחון, באמצעות פיקוד העורף, הוטל בטיח "קיום אספקה קיומית של מזון" - כך הדגישו במשרד. עוד ידאג פיקוד העורף ל"מצרכים ושירותים קיומיים וסיוע לאוכלוסייה בתוך האזור". לדברי רופאת המחוז, "ראש המועצה עודכן בדבר ההצעה להחלטה על קביעת הישוב כאזור מוגבל, והוא תומך במהלך". 

דיר אל אסד הבוקר,הסגר החל (צילום: דוברות המשטרה)
הסגר בדיר אל אסד, השבוע | צילום: דוברות המשטרה

המפה שהובילה להחלטה על הסגר