הנתונים שמדאיגים את משרד הבריאות: בצל החמרת ההנחיות והחשש מפני התפשטות המגפה ברחוב החרדי – הנתונים של היממה האחרונה מעידים על קצב התפשטות גבוה מאוד ועלייה של עשרות אחוזים במספר הנדבקים בערים החרדיות או בעלי רוב של תושבים חרדים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מאז אתמול בערב, מספר חולי הקורונה בבני ברק זינק ל-730 בסך הכול. אתמול בערב עמד מספר החולים המאובחנים בעיר על 571, כלומר מדובר בזינוק של 27.8%. עלייה משמעותית במספר החולים נרשמה הבוקר גם בירושלים: בבירה התווספו היום 131 חולים - 20% - ומספרם עלה מ-650 חולים מאומתים אתמול ל-781 הבוקר.

מספר החולים בעיר החרדית מודיעין עילית עלה ב-16 אתמול בערב מ-48 ל-64 הבוקר - זוהי עלייה של 33%. בבית שמש עלה מספר החולים ב-19, מ-76 ל-95, עלייה של 25%. בעיר אלעד נרשמה עלייה של 14.7%, מ-68 חולים אתמול בערב ל-78 הבוקר, ובביתר עילית מ-38 ל-44 - עלייה של 15.7%. לעומת זאת, מספר החולים בקרית יערים – שם הייתה התפרצות חריפה של המגפה - ירד מ-30 ל-24, לאחר ששישה מהחולים החלימו מהנגיף.

הלוויה של אנשי הפלג הירושלמי בבני ברק - בהתאם להנחיות
בבני ברק מפנימים את ההנחיות: לוויה שהתקיימה הבוקר בעיר עם מיעוט משתתפים | צילום: כיכר התורה

עלייה של אחוזים בודדים בת"א, חיפה וראשל"צ

הנתונים כאמור מצביעים על עלייה חדה במספר ההדבקות בערים החרדיות - אך ייתכן שהזינוק שזוהה בבני ברק נבע מכך שאתמול נפתחו מרכזי "התפרצות קורונה" של קופות החולים בעיר, דבר שיכול להסביר את הגדלת כמות הנבדקים – ומכאן שגם את כמות התוצאות החיוביות.

קורונה בישראל - מאה שערים
קורונה בישראל - מאה שערים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לשם השוואה, בתל אביב אובחנו אתמול בערב 278 חולים, והבוקר מספרם עלה ל-292 - עלייה של 14 חולים שהם 5%. בחיפה עלה מספרם בחמישה מ-67 ל-72 - עלייה של 7.4% - ובראשון לציון בשלושה מ-103 ל-106, עלייה של כ-3%.

ל-N12 נודע אתמול כי שר הבריאות ליצמן דרש להטיל הסגר מלא על העיר בני ברק, זאת עקב האחוז הגבוה באופן יחסי של הנדבקים בעיר - עוד לפני העלייה הנוספת שנרשמה היום. הצו מנוסח וממתין לחתימה, אך ההחלטה מתעכבת מכיוון שקיימים קשיים משפטיים. אם יוחלט להטיל הסגר על העיר - יוכלו התושבים לצאת ממקום מגוריהם אך ורק לאחת מהמטרות הבאות: "הצטיידות במזון, תרופות ומוצרים חיוניים בתחום האזור המוגבל; קבלת שירות רפואי חיוני, אף אם אינו נמצא באזור המוגבל; הגעה של עובד המועסק במפעל למתן שירותים קיומיים למקום עבודה וחזרה ממנו אף אם אינו נמצא באזור המוגבל".

על פי ההנחיות המעודכנות של משרד הבריאות, חולי הקורונה החרדים מבני ברק ומבית שמש יועברו מהערים לבידוד ב-2 מלונות ייחודיים, ובהמשך ייפתחו 2 מלונות נוספים. הפתרון של פינוי חולים למלוניות קורונה שמותאמות לצרכים של האוכלוסייה החרדית הגיע בעקבות ההבנה שקשה לייצר את הבידוד הנדרש בערים חרדיות שבחלקן יש קצב הדבקה גבוה בהשוואה לשאר המדינה.