אם מדברים על הרופאים כלוחמים בחזית, ד"ר אלי רוזנברג, רופא בכיר ביחידה לטיפול באירועים מיוחדים בחולי קורונה בסורוקה, הוא אחד המפקדים החשובים בשדה הקרב. כשהוא מגיע לעבודה, הוא נכנס לחליפות ההגנה הכבדות, החמות והמסורבלות. רק כך כמובן, הצוות פוגש את המטופלים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ד"ר רוזנברג משקיע זמן רב ומחשבה בתכנון מראש של עצם המפגש עם כל מטופל, כדי להשיג מקסימום תועלת - במינימום זמן חשיפה. "אנחנו מתכוננים עכשיו לאפשרות שיהיה יותר גרוע – לפני שיהיה יותר טוב", סיפר. "הכנה מנטלית של הצוותים להבנה שאנחנו עלולים למצוא את עצמנו בקרוב עם אתגרים מאוד משמעותיים, עם קשיים ניכרים, ואולי במצב בו נצטרך לקבל החלטות מאוד לא פשוטות".

"הווירוס הזה מלמד אותנו שיעור מאוד עמוק בענווה", אמר. "יצור כל כך קטן שאפשר לראות אותו רק עם מיקרוסקופ אלקטרוני מפיל את האנושות על הברכיים. אבל הוא גם מלמד אותנו שההבדלים בינינו הם לא כל כך גדולים".

ד"ר נדים זוהיר שורבג'י עובד במחלקת הקורונה בבית החולים רמב"ם. בכניסה הוא מתלבש ומתמגן בהתאם ומודד חום. חלק גדול מהעבודה מתבצע בחדר הבקרה המרושת במצלמות, כך גם מתבצעת חלק מהתקשורת עם המטופלים. בתוך המשמרות הבלתי נגמרות, מסתתרים גם רגעים מתוקים. אריאל, לשעבר חולה 105, הפך להיות חברו הטוב של ד"ר נדים – ובא לבקר אותו בבית החולים בשעות התורנות. "משתדלים לעשות שמח גם לצוות הרפואי שעושה באמת עבודה מכל הלב", סיפר אריאל. "אם אפשר גם לפנק – אז מפנקים".

מאי שכטר, אחות פנימית בבית החולים שיבא תל השומר, סיפרה: "זה מרגיש שזה מתחיל לסגור עלינו". היא הוסיפה: "אבל אנחנו ממש מנסים להיות אופטימיים ולהאמין שזה יהיה בסדר ושגם כל מי שאנחנו מקבלים ייצא מפה. אחרת זה יהיה באמת מדאיג".

יבגני סאס, אח במחלקת הקורונה בבית החולים רמב"ם שמכיר כבר כל פינה במחלקה החדשה אמר: "אנשים עובדים קשה. אנחנו לא ישנים". סאס הוסיף: "במחלקה מאושפזים מספר זוגות. וחלק מהאנשים, מהזוגות האלה, הם נמצאים במצב, מצב ממש קשה. קריטי. והסיטואציה הייתה שאחד המטופלים כזה שנמצא במצב קריטי התחיל להוריד דפקים. ואשתו נמצאת ממש לידו, אבל מעבר לקיר. והיא שומעת את המוניטור. והיא שומעת את הפעילות הרבה שמתרחשת סביב אותו המטופל בחדר טיפול נמרץ. והיא מתקשרת ומבקשת להיכנס, היא רוצה להיפרד. האחות שעבדה שם, באותו חדר, באה לחדר שינה. והביאה אותה לשבת לצידו".