ארגון לקוי וציוד רפואי זרוק על הרצפה: הבעיות בתפקוד המרכז הלוגיסטי של משרד הבריאות

אי סדר משמעותי התגלה במקום אליו מגיעים האמצעים הרפואיים מחו"ל. הציוד נהרס ומגיע פגום לבתי החולים ולמרפאות, והבקרה על הכמויות והסוגים – לוקה בחסר. כך נראה המרכז שעליו מסתמך, במידה רבה, מערך הרפואה בימי קורונה

ניר דבורי | | פורסם 23/04/20 22:25 | עודכן 23/04/20 22:52

המרכז הלוגיסטי של משרד הבריאות בבאר יעקב אמור היה להיות המקום המסודר ביותר בימי קורונה. שם הגורמים האחראיים מרכזים את כל הציוד שמגיע בטיסות התובלה מחו"ל, במטרה לשלוח אותו לבתי החולים ולמרפאות בצורה המיטבית. אלא שבפועל, מתגלה במקום בעיות ניהול ותפעול חמורות: ציוד רפואי מושלך על הרצפה חשוף לתנאי מזג האוויר שפוגעים באיכותו, מעט אנשי צוות שפועלים ובעיקר – זלזול בכספי הציבור, בכך שאותו ציוד מגיע ליעד כשאינו תקין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הציוד הרפואי לטיפול בקורונה מגיע למרכז הלוגיסטי מיד עם נתיתתו בישראל, ושם אמורים למיין אותו לפי סוגים, לקטלג ולמספר אותו, בטרם הוא מועבר לשימוש. אלא שהדברים נראים אחרת לחלוטין: מדברים שם על שערורייה של ממש, חוסר חסר טוטאלי בניהול האירוע.

במקום נמצאים 7 אנשי משרד הבריאות בלבד ויחד איתם עוד כמה בודדים ממשרד הביטחון שהגיעו לתגבר. כשהמשאיות מגיעות להעמיס את הסחורה מתגלה חוסר משמעותי בארגון: לא ממלאים טפסים, אף אחד מהגורמים לא יודע איזה ציוד יצא מהמרכז ולאיזה בית חולים.

בלגאן במרכז הלוגיסטי של משרד הבריאות
המרכז הלוגיסטי של משרד הבריאות. הבלאגן חוגג

הציוד, שעלותו גבוהה וממומנת על ידי הציבור, אינו נשמר בצורה ראויה: הערכות והתרופות שאמורות להישמר בקירור נמצאו מושלכות בחוץ - חשופות לשמש, וגם לגשם בחלק מהימים. כתוצאה מכך, הציוד נפגם ונהרס עוד בטרם הגיעו לידי צוותי הרפואה. כך גם לגבי המסכות וחליפות המגן, שארגונן נערך אף הוא ללא בקרה – ובתי החולים והמרפאות לא מקבלות לידיהן את מה שדרוש להן.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "מהתמונות שקיבלנו נראה שפותחים מארזים של ציוד. במידה וישנה תקלה היא תטופל".

ענבר טויזר השתתפה בהכנת הידיעה.