שר החינוך יואב גלנט הודיע אתמול (ראשון) כי המדיניות הנוכחית, שלפיה כל בית ספר שבו יאותר חולה מאומת ייסגר, תימשך בשלב זה וכי יינתן חופש פעולה למנהלים ולראשי רשויות להפעיל למידה מרחוק - כפי שקורה כבר בפועל בשבוע האחרון. עם זאת, טרם התקבלה במשרד החינוך החלטה רשמית על חזרה ללמידה ב"קפסולות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

78 בתי ספר וחמישים ושניים גני ילדים סגורים בשלב זה לאחר שהתגלו בהם חולי קורונה. מספר החולים במערכת החינוך הוא 277 תלמידים וילדי גן ו-75 מורים. ברקע סגירת מוסדות הלימוד, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד אמרה הערב במהדורה המרכזית שאם הלימודים בתיכונים יסתיימו בעשרים ביוני, בבתי הספר היסודיים ייצאו לחופש, עשרה ימים לאחר מכן, באחד ביולי.

באשר להמשך פתיחת המשק, בממשלה סבורים שאין לבטל הקלות שכבר אושרו, אך ייתכן שיהיה צורך לעכב הקלות עתידיות שעמדו לצאת לפועל - בראשן פתיחת הרכבת שנדחתה. בין הצעדים שנשקלים: אי הגדלת התקהלויות בשטח פתוח לעד 100 איש. צעד שכזה עשוי להשפיע על פתיחת אולמות האירוע שנקבעה לאמצע החודש ומעוררת התלבטויות בממשלה, וכן על פתיחת מופעי תרבות גדולים ואצטדיונים.

בשלב זה הוחלט בממשלה להשהות את ההחלטה בעניין, זאת מאחר שקיימים נתונים מדעיים סותרים באשר ל"מקדם ההדבקה". המשמעות היא שאין בהירות לגבי קצב ההדבקה האמיתי בישראל בימים האחרונים, ועד כמה הוא מסוכן ומחייב צעדים מידיים.

השר יואב גלנט, ארכיון (צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות)
שר החינוך גלנט: כל בית ספר שיימצאו בו חולים ייסגר | צילום: Yonatan Sindel/Flash90, חדשות
הגימנסיה העברית בירושלים (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הגימנסיה העברית. מרבית החולים במערכת החינוך - מירושלים | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בממשלה סבורים שהציבור לא מבין שהנתונים באשר להתפשטות המגפה מגיעים באיחור של חודש, כך שאם לא ימהרו בצעדים אז רק בעוד חודש נראה את העלייה במספר המונשמים והחולים במצב קשה. ההערכה היא שביממות הקרובות יתקבלו נתונים מדעיים מדויקים יותר שיאפשרו לקבל החלטה מושכלת יותר אם לבטל חלק מההקלות המתוכננות או להמתין עוד קצת.

בתוך כך, משרד הבריאות החליט הערב כי מחלימי קורונה שנחשפו לחולי קורונה אחרים - לא יידרשו יותר לבידוד, מתוך ההנחה שככל הנראה לא יוכלו להידבק. לפיכך, יוסרו מעתה פרטי המחלימים מרשימת חבי הבידוד המועברת לגורמי האכיפה.

עובד מד"א בבגדי מיגון (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
צילום: דוד כהן, פלאש 90

ביממה האחרונה אובחנו 111 חולי קורונה חדשים. מניין המתים עלה ל-298, ומספר החולים המונשמים עומד כעת על 23. שליש מהחולים החדשים שהתגלו הם תושבי תל אביב, גם בירושלים מספר החולים גבוה ועומד כעת על 37. הזינוק הגדול ביותר במספר החולים הוא דווקא בתל אביב, שהייתה בעבר אחת הערים הבולטות בנתוני התחלואה הנמוכים.