עשרות אחיות ואחים מבתי חולים שונים ברחבי הארץ קיבלו הודעה, לפיה טעות נפלה בשכרם עבור חודש מאי ועל כן הכסף ינוכה בחודש הנוכחי. בין בתי החולים בהם אחיות קיבלו הודעה על הורדה בשכרן: הלל יפה, מאיר, שיבא, וולפסון ובילינסון.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בהודעה שנשלחה לאחיות נכתב: "החודש ישולם שכרך על פי הסכם קורונה. לאחר בדיקה ובהסתברות גבוהה שולם לך שכר עודף. במהלך שבוע הבא ייערך חישוב מחדש ובהתאם לכך תעודכן. התיקון יבוצע בתלוש יוני 2020". 

 

ג', אחות בבית החולים בילינסון, סיפרה ל-N12: "ביקשו מהאחיות להיכנס למצב 'שעת חירום' והובטח לנו שנקבל תגמול בהתאם. בשלושת החודשים האחרונים על השעות הנוספות היה תגמול כספי אחר שכונה 'תגמול קורונה'. בתלוש האחרון קיבלנו משכורת בסיסית. כעת טוענים שבחודש מאי הכניסו לנו עודף שכר. נשלחו אלינו הודעות כשרוח הדברים היא 'מצטערים, חלה טעות במשכורתכם, ייתכן שתראו קיזוז'.  מדובר באלפי שקלים. הראיתי את ההודעה ליועצי מס והם היו מזועזעים, לא הצליחו להבין". 

הצוותים הרפואיים מוחים גם על כך שכאשר הם נאלצים להיכנס לבידוד בעקבות חשיפה לחולים במקום העבודה, הימים יורדים להם כחופשת מחלה. אחת האחיות סיפרה: "התגלה אצלנו איש צוות כחיובי לקורונה וכל עובדי המחלקה נאלצו להיכנס לבידוד. הודיעו לי שזה צפוי לבוא על חשבון ימי המחלה שלי, למה אני צריכה לשלם על זה שאני נמצאת בסיכון בעבודתי?". 

בית חולים קורונה רופאים נגיף הקורונה
בתי החולים בימי הקורונה | צילום: AP

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות, תקפה: "המדינה באה לצוותים הרפואיים שעבדו ימים ולילות במגפת הקורונה כשהם מסכנים את עצמם ובני משפחתם - ומנכה להם מהשכר בלי לעדכן כמו גנבים בלילה. אם המדינה עשתה טעות ושילמה קצת יותר לאחים ולאחיות אז היא צריכה לעדכן מראש, להראות היכן הטעות - ובהסכמה לתקן את השכר".  

כהן הוסיפה: "אני מקווה ומזהירה שבשם הטעות הזו לא יפחיתו שכר מעבר לנדרש גם באופן פרטני. ראוי שהבדיקה תיעשה כמו שצריך על מנת ששכרם של האחים והאחיות לא ייפגע חס וחלילה". לדבריה, "מזל שהאוצר לא אחראי על הטיפול בחולים. עם כאלו טעויות הם היו משלמים בחייהם". 

 ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "שינויי מתכונת העבודה בבתי חולים בחודשים מרץ-אפריל דרשו יישום מהיר של הסכמים במערכות השכר והנוכחות. כמו במקרים אחרים, אם נפלו טעויות ביישום ההסכמים, התיקונים בגינם נעשים בחודש לאחר מכן".