היחסים בין ישראל לטורקיה נקלעים הערב (שישי), פעם נוספת, למשבר: במחסנים באיסטנבול יש מאות ארגזים המכילים ציוד רפואי שמיועד להגיע למערכת הבריאות בישראל. הציוד, שנרכש על ידי ישראלים ולא על ידי הממשלה, תקוע בטורקיה בשל דרישה של ארדואן להעביר ציוד דומה ישירות לפלסטינים. בישראל מבהירים: "כל מי שרוצה להעביר ציוד יכול לעשות זאת ללא בעיה. לא נאפשר לעשות "סיבוב" תעמולה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במחסן באיסטנבול נמצאים עכשיו מאות ארגזים ארוזים ובהם ציוד הגנה רפואי תוצרת טורקיה שהיא היצרנית השנייה של ציוד רפואי אחרי סין. זה ציוד שנקנה עבור מוסדות בישראל, בין השאר בית החולים שערי צדק בירושלים.

עשרות אלפי בדיקות לקורונה שהובאו מסין
מאות ארגזים תקועים באיסטנבול (בתמונה: ציוד שהגיע מסין)

הציוד נקנה על ידי ישראלים אבל לא על ידי ממשלת ישראל, ובאישור של ממשלת טורקיה לייצא את זה לארץ. אלא, שלפני שהארגזים האלה היו אמורים לעלות על המטוסים שייסעו אותם לישראל, הגיעה דרישה מלשכתו של ארדואן לאפשר העברה של ציוד דומה ישירות מטורקיה לפלסטינים.

בישראל לא אהבו את הדרישה הזו והדגישו שכל מי שרוצה להעביר ציוד לפלסטינים, מועבר אליהם ישירות ללא כל בעיות: "אבל אם ארדואן מנסה לעשות סיבוב תעמולה - לא נאפשר לו לעשות זאת".

רכבת אווירית של ציוד רפואי מסין (צילום: אל על)
ציוד רפואי שהגיע מסין (ארכיון) | צילום: אל על

מוקדם יותר הערב גם שר הבריאות של הטורקי התייחס לסוגיה הזו ואמר: "אנחנו רוצים לפתור את העניין. הציוד הזה עבור ישראל נמצא כעת באיסטנבול ואנחנו ממתינים להכרעה". במשרד החוץ סרבו להתייחס.