הצעדים להגברת הפעילות במשק: מדינת ישראל הולכת לקראת הקלה משמעותית כבר ממחר, אבל עם חשש כבד מאוד שהציבור לא יהיה ממושמע מספיק ולא יקפיד על כללי הריחוק החברתי. הערב (שבת) צפויים השרים לדון בצעדים החדשים, ומתוכננת ב-21:00 גם הצהרה של ראש הממשלה נתניהו שיפרט את המהלכים. ייתכן שפתיחת החנויות תהיה רק ביום שני ולא מחר, כך לפי גורמים בדיונים, בגלל שרוצים לתת זמן היערכות לחנויות לצורך הצעדים שנדרשים מבעלי העסקים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רשימת החנויות המלאה שאפשר יהיה לפתוח מכניסת ההקלות לתוקף: 

ציוד מידע, תקשורת, אודיו, וידאו, מחשבים, ציוד היקפי תוכנה וציוד תקשורת, טקסטיל (לבית, לא חנויות בגדים), כלים ממתכת, בצבעים וזכוכית, שטיחים, מרבדים וחיפויי קיר ורצפה, רהיטים, מוצרי חשמל וגז ביתיים, כלי בית, חפצי תרבות ופנאי, ספרים ועיתונים, ציוד משרדי וצורכי כתיבה, ציוד ספורט ואופניים, כלי נגינה, מוזיקה וסרטים על גבי מדיה, אביזרים רפואיים, מכבסה, מתפרה, סנדלריה, מוצרים לתחזוקת הבית ומוצרים אחרים לבית, למעט חנויות לצעצועים ומשחקים.

גורמים שמעורבים בדיונים אמרו לחדשות 12: "אנחנו חייבים שלציבור תהיה משמעת, שהוא יבין שלא הכול נפתח ושצריך לשמור על ההגבלות כי אם לא תהיה התפרצות נוספת ואז יהיה צורך לסגור שוב את המשק ויהיה קשה יותר לפתוח אותו מחדש". 

החזרת עסקים לשגרת קורונה‎ (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
נתניהו יפרט את צעדי החזרה לשגרה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בדיונים סוכם על הרחבת התחבורה הציבורית כך שתתאים לפעילות במשק. הנושאים עדיין דורשים אישור ממשלה ואישור משפטי. בדיונים הוחלט כי בעל חנות יהיה מחויב במחיצה. בעלי העסקים יחויבו לרשום לקוחות באפליקציה של משרד הבריאות וגם למדוד חום לנכנסים. בשלב הראשון ייפתחו חנויות שירות לבית, טמבוריות, מחשוב ואלקטרוניקה.  לא ייפתחו חנויות צעצועים, הנעלה והלבשה ולא ייפתחו מכוני יופי.

 הוא הוסיף: "דרשתי זאת בעבר ולכן אני מברך ותומך בכוונה לאפשר לאזרחים לצאת לפעילות ספורטיבית, אך יובהר שמרגע שיוחלט לאפשר פתיחת מסחר וחנויות ברחוב- אין יותר משמעות להגביל ל-500 מטר את מרחק היציאה מהבית ואין גם שום אפשרות לאכוף הגבלה זו ולכן אפעל לביטולה הערב בישיבת הממשלה".

"דרישות לא הגיוניות ולא מבוססות"

לפי הפרטים שעולים מהדיונים, יותרו תפילות במניין בשטח פתוח עם הגבלה ל-10 משתתפים לכל היותר. עוד מסתמן כי יותר גם קיום בריתות עד 20 איש. בסוגיית המשפחתונים הושג סיכום שלפיו שלוש משפחות יוכלו לשמור יחדיו על הילדים עם גננת פרטית. משרד הבריאות דרש בתחילה שלכל משפחתון תישלח גם סייעת מהעירייה, אך משרד האוצר התנגד לכך.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן צייץ בטוויטר בעניין ההקלות הצפויות. "לאור העובדה שהממשלה לא קיבלה בעבר את עמדתי(ועמדת המשטרה)- להגביל את גודל ההפגנות בזמן המאבק בקורונה ולחייב תיאום מראש שלהן, אין ספק שיש להסיר גם את המגבלה על תפילות במניין בשטח פתוח ומגבלה זו חייבת להתבטל עוד הערב!", כתב.

גורמים בדיונים אמרו ל-N12: "לאחר שמשרד הבריאות הראה בשלב הראשון  נכונות לפתוח חנויות ועסקים, כעת, כשמגיע שלב הניסוחים, הם מערימים קשיים גדולים ומוסיפים דרישות לא הגיוניות ולא מבוססות". לפי הגורמים, משרד הבריאות מעלה "שורה ארוכה של דרישות שחלקן מעלות קשיים בשטח".

בהצהרה המתוכננת שיישא ראש הממשלה נתניהו צפויים להשתתף גם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב. השניים ינסו להציג חזית אחידה לפיה שני המשרדים הולכים יחדיו לעבר ההקלות במשק, למרות המחלוקות בדיונים.

חרדים מתפללים בניגוד להנחיות (צילום: דוברות המשטרה)
תפילה במניין תותר בשטח פתוח. ארכיון | צילום: דוברות המשטרה

השאלות שנותרו פתוחות

משרד הבריאות דרש לקבוע חובה חוקית לעטיית מסכה וסנקציות פליליות, אך הנושא עדיין לא הוכרע. לגבי הגיל השלישי, גורמים שמעורים בנושא אומרים שהעניין טרם הוכרע. משרד הבריאות רוצה להטיל הגבלות ספציפיות, אך גורמים במשרד האוצר מתנגדים לכך.

נתניהו הודיע ביום חמישי כי מרחב היציאה לפעילות ספורטיבית יורחב ל-500 מטרים והיא תותר בזוגות. הנושא עורר מחלוקת בישיבה שהתקיימה אמש בהשתתפות שר האוצר  כחלון, השר לביטחון פנים ארדן, ראש הממשלה נתניהו, ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן, ראש המל"ל מאיר בן-שבת ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

אישה עובדת במשרד עם מסיכה (אילוסטרציה: Deliris, shutterstock)
במשרד הבריאות דרשו סנקציות על היעדר מסכה | אילוסטרציה: Deliris, shutterstock

בישיבה שאל השר כחלון: "מה הטעם להעלות את המגבלה מ-100 ל-500 מטר אם בכל מקרה מתירים לצאת לקניות שאינן חיוניות?". שר האוצר הציע לבטל את ההגבלה, אך ראש הממשלה החליט בכל זאת להותיר את ההנחיה על כנה. עם זאת, העניין טרם גובש סופית.