בעקבות מחדל ההדבקות של חוזרים מחו"ל - הטיסות לישראל מופסקות: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הנחה היום (שבת) לעצור את הטיסות לישראל - זאת עד לתיקון ההנחיות המחייבות, לפיהן על כל החוזרים מחו"ל, ללא יוצא מן הכלל, לשהות בבידוד במלוניות, על חשבונם. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ראש הממשלה הורה לעצור את הטיסות הנוחתות בישראל עד להשגת הסדרה משפטית שתאפשר לפיקוד העורף לקחת את הנוחתים בארץ מיד עם ירידתם מהמטוס למלוניות שבהן יישהו על חשבונם הפרטי. מטוסים שכבר המריאו לישראל יורשו לנחות ומעבר לכך, ייעצרו כל טיסות הנוסעים לישראל.

ההנחיה של נתניהו הועברה בעקבות חשיפת N12 לפיה ישראלים שנחתו בנתב"ג בימים האחרונים הם האחראים למקרי הידבקות רבים בקורונה בתקופה האחרונה. גם הבוקר נחתה בנתב"ג טיסה נוספת מניו יורק – מוקד ההדבקה החמור בעולם נכון להיום - ונוסעיה שוחררו ללא כל פיקוח. 

מנתונים של מרכז הידע הלאומי למלחמה בקורונה עולה כי בין 29 למרץ עד 7 באפריל היו רק 334 נכנסים לארץ - זאת בהשוואה לכ-20 אלף בתחילת מרץ, אלא שלמרות הירידה התלולה במספר הנכנסים לישראל - מסתמנת בימים האחרונים עלייה במספר ההדבקות שמקורן בחוזרים מחו"ל. 

קורונה בנתב"ג (צילום: ap)
נוסעים בנתב"ג. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה | צילום: ap

לפי הנתונים, ב-4 באפריל, לפני שבוע, מספר ההדבקות שמקורו בנוסעים ששבו מחו"ל עמד על 16 מקרים. 5 ימים לאחר מכן, ב-9 באפריל, מספר מקרי ההדבקה שמקורו בנוסעים ששבו מחו"ל זינק ל-90. חלק גדול מאותם מקרי הדבקה הוא ככל הנראה מטיסות שנחתו מניו יורק - ונוסעיהן הוכנסו לארץ ללא כל פיקוח.

הנתונים מראים שכשליש מכלל מקרי ההדבקות בישראל בחודש האחרון - מקורן בנוסעים ששבו לישראל מחו"ל.  מחיר המחדל בנתב״ג הוא שבתוך שבוע, חל זינוק של לא פחות מ-462% בהדבקות שמקורן בנוסעים שחזרו מחו״ל. בזמן הזה המשיכו לנחות טיסות מניו יורק, הנוסעים לא נבדקו ולא נשלחו למלונות. 

עוד טיסה מניו יורק נחתה בארץ, נוסעיה שוחררו ללא כל פיקוח 

הבוקר,כאמור, נחתה בנתב"ג טיסה מניו יורק שקיבלה אישור "חריג" משרי הפנים והתחבורה לנחות בישראל בזמן הסגר. הנוסעים יצאו מהמטוס מבלי שעברו בדיקות קורונה, ללא הוראה להיכנס לבידוד - וללא כל פיקוח על האופן בו חזרו לבתיהם. מתוך 7 טיסות שהיו מתוכננות בתקופת הסגר, 6 קיבלו אישור ״חריג״ לנחות כאן - כך שנוצר מצב שה"חריג" הפך לשגרה, כזו שנראה שיש לה מחיר של עוד ועוד מקרי הדבקה חדשים בישראל. 

טיסות ריקות לאילת (צילום: באדיבות ישראייר)
למה אף אחד לא מפקח על הנוסעים ששבים מחו"ל? | צילום: באדיבות ישראייר

התופעה החמורה הזו ממשיכה להתרחש, גם לאחר שהתקבלה החלטת ממשלה להעביר לבידוד את כל החוזרים מחו״ל, אך נקבע בה סייג שמי שמוכיח שהוא הולך לבידוד ביתי - משוחרר לביתו. בפועל, אין פיקוח על הדרך שבה האדם מגיע אל הבידוד ורבים מהשבים ארצה נוסעים במוניות. נהג מונית שעמו שוחחנו העיד: ״אף אחד לא בודק לאיזו כתובת אני נוסע. חלק מהנוסעים מגיעים בלי מסכות״.