קצת יותר מיממה לאחר ההצהרה של שר הבריאות לפיה הוא משנה מדיניות ומאפשר גם למי שאין לו תסמינים להיבדק לקורונה, נראה שבשטח המדיניות לא השתנתה. בשיחות עם מוקדי קופות החולים, המוקדנים התעקשו בחלק מן המקרים שאם אין תסמינים, אין מה להיבדק, וחלקם אף הוסיפו: לא קיבלנו הנחיות חדשות. במקביל, נראה שזמן ההמתנה לבדיקות עשוי להיות ארוך מאוד.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"רק מי שיש לו את התסמינים וחושב שהוא נדבק והוא רוצה לעשות בדיקה, עדיף להתייעץ עם הרופא", אמרה מוקדנית של קופת החולים כללית לחדשות 12. היא הוסיפה שאין שינוי מדיניות: "כן, כולם יכולים לעשות בדיקה, אבל גם אז יכלו לעשות". כשנשאלה מה השינוי במדיניות, ענתה: "אני לא יודעת להגיד לך למה הוא מתכוון".

בשיחה אחרת עם מוקדנית בקופת החולים מכבי, שאלה תחקירנית חדשות 12 אם אפשר להיבדק כי היא נוסעת בתחבורה ציבורית. המוקדנית ענתה: " שמעי ומה אחרי? כל יום את תיבדקי? זה לא. כל האנשים שנוסעים באוטובוס צריכים להיבדק? זה לא, אין היגיון בזה, אי אפשר כל יום להיבדק".

בשיחה אחרת עם קופת חולים כללית נשאלה המוקדנית אם יש הנחיות חדשות, והיא ענתה: "כרגע לא קיבלנו הנחיה למשהו אחר". מוקדן אחר במכבי שירותי בריאות הודה שהוא לא מכיר הנחיות חדשות. "ההנחיות לא מאוד ברורות כרגע", אמר. "בעבר לא יכולתי כעת אני קצת יכול לעבוד עם הנחיות הקיימות".

במקביל, נראה שגם משך זמן ההמתנה לבדיקה עשוי להיות ארוך במקרים מסוימים. מוקדן של מכבי שנשאל תוך כמה זמן אפשר לקבל בדיקה מרגע הבקשה ענה: "זה יכול להיות תוך כמה שעות וזה יכול להיות תוך יום או יומיים".

כך למשל, רחל ובנה התינוק שסובלים כבר שבוע ימים מחום ושיעול עדיין מחכים לבדיקה. "המרפאה הפנתה אותנו לחכות לשיחת ייעוץ עם הרופא", אמרה רחל. "וככה מצאתי את עצמי עם תינוק בן שנה ושמונה חודשים מעל חמישהימים מחכה בבית עם חום גבוה וכך גם בני, ללא מענה וללא עזרה".