שבועיים חלפו מאז החלו ההקלות והארץ כמו עצרה את נשימתה - האם זה היה מוקדם מידי? האם אנחנו עמדים בפני גל התפרצות נוסף ובעיקר - האם ישראל הצליחה להתגבר על הקורונה? מומחים ששוחחו עם N12 בטוחים שהסרת ההגבלות הייתה הצעד הנכון, ואף טוענים שהגיעה מאוחר מידי, אך הם גם מזהירים - גל שני הוא אפשרות סבירה ביותר, ואם הישראלים ימשיכו להתנהג כמו שהם מתנהגים - הוא עלול להכות חזק מהצפוי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אסטרטגיית היציאה נעשתה בהחלט בזמן ואולי היה אפשר אפילו להקדים אותה קצת", הסביר פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית. "אני חושש שלא נעשים כל הצעדים הראויים: יש הסברה לקויה לציבור, מגיפת הקורונה עדיין נמצאת איתנו ויכולה להתפרץ בגל שני".

פרופ' חגי טען שיש לשפר את ההסברה לציבור "שאיבד אמון בנבחריו": "צריך להבהיר שאנו ממשיכים לחיות עם הנגיף, שעליו אנחנו לא יודעים מספיק. הווירוס עדיין חי וקיים ואנחנו לא יודעים מתי יהיה הגל הבא, אך צופים שיהיה אחד כזה. אורח החיים שלנו צריך להשתנות והמפגשים החברתיים צריכים להתקיים בריחוק של שני מטרים מאדם לאדם, עם מסכה ובכל תנאי ההגיינה הנדרשים".

שרב כבד בתל אביב (עיבוד: AP)
ישראלים בים למרות הנחיות הקורונה | עיבוד: AP

עוד דבר שפרופ' חגי טוען שעל הממשלה לעשות הוא לבצע בדיקות מדגמיות וסקרים לאיתור הנגיף באוכלוסיה כדי לקבל מודיעין רחב על מצב המחלה. "כעת אין מחסור במטושים או במעבדות, לכן יש לנצל אותם וזה צריך להיות חלק אינטגרלי מהיציאה המלאה מההסגר", הסביר.

חגי תומך באופן חד משמעי בהמשך השימוש במסכות: "מחקרים הוכיחו שבהחלט למסכות יש ערך בהפחתת ההדבקה. הבעיה היא  שיש בציבור מי שמשתמש במסכה בצורה לא נכונה, למשל מכסים את הפה אך לא את האף, או משאירים את המסכה על הסנטר".

"היסטריה מיותרת, אבטלת שיא והנחיות לא ישימות"

"אסטרטגיית היציאה הייתה הכרחית", הסכים פרופ' יהודה אדלר, יו"ר האיגוד הקרדיולוגי האירופאי למחלות קרום ושריר הלב ודיקאן הפקולטה למדעי הבריאות במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת-גן. "כתוצאה מההיסטריה המיותרת שהתחוללה בחודשים האחרונים, הגענו לאבטלת שיא. המצב הכלכלי הוא על פי תהום וחובה עלינו לצאת מהמצב הזה. ההנחייה שניתנה בשבועות האחרונים לשים ילדים בכיתה עם מסיכות בחום היא הנחיה בלתי אפשרית ולא נחוצה וטוב שבוטלה הבוקר".

פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית
פרופ' ציון חגי, יו"ר ההסתדרות הרפואית

לדבריו, הירידה במספר המונשמים והחולים הקשים, לצד היבלמות עליית התחלואה היא מגמה חיובית אך לא מספיקה: "כדי למנוע התפרצות של גל שני, עלינו לשמור על עטיית מסיכות, שמירת מרחק שני מטרים, היגיינה אישית ולהקפיד על האיסור להתקהל. רק כשנגיע לאפס חולים בישראל, יהיה אפשר להפסיק עם ההגבלות שעוד נותרו. לצערי הרב, בחופי הים וברחובות אנשים מתקהלים, מתחבקים ומתנשקים בסאחבקיות הישראלית - דבר שכרגע הוא אסור מכיוון שהנגיף מאוד מדבק והמגיפה עדיין לא מאחורינו".

פרופ' יהודה אדלר (צילום: לימור אהרון)
פרופ' יהודה אדלר | צילום: לימור אהרון

פרופ' אדלר מפנה אצבע מאשימה למי שלדעתו אחראיים לחוסר הציות הנוכחי: "הגמגום של הממשלה גרם לחוסר אמון של הציבור במערכת - חוסר ההסברה וחוסר האמינות בהצהרות שניתנו לתקשורת על ידי בכירי משרד הבריאות, פוגע כיום ביכולת הציבור לציית להנחיות. כעת צריך להחזיר את המשק כמה שיותר מהר לתפקוד מלא ולקדמותו, תחת המגבלות של שמירת מרחק והגיינה כי כרגע המשבר הכלכלי גדול יותר מן המשבר הבריאותי".