מגפת הקורונה הגיעה לבלארוס כבר לפני כחודשיים. בסוף חודש פברואר תועד המקרה הראשון בעיר הבירה מינסק. מאז, נרשמו כ-3,728 חולים במדינה ו-36 מתים (לפי מפת הקורונה של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס ונכון ליום ה'). עם זאת, יותר ויותר רופאים במדינה יוצאים נגד המספרים הללו, שלטענתם רחוקים מהנתונים האמיתיים. מנגד, אלכסנדר לוקשנקו, נשיא בלארוס, טוען שעסקים כרגיל - רק ביום שני האחרון הצהיר כי אין כלל קורונה במדינתו ואף נראה שהוא מתכנן לקיים את חגיגות יום הניצחון על גרמניה הנאצית, שחל ב-9 במאי. אז מה באמת קורה בבלארוס ולמה רופאים שטוענים שמספר החולים גבוה יותר החלו להיעלם? 

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם? 

"אנשים מפחדים, אז אני רוצה להגיד להם את הדבר הבא: במדינה שלנו, אף לא אדם אחד מת מנגיף הקורונה. אפילו לא אחד!", אמר לוקשנקו בישיבה רשמית של ממשלתו שתמלול שלה פורסם באתר הרשמי של משרדו. זאת למרות שלפי נתונים רשמיים של משרד הבריאות הבלארוסי מתו עד כה 36 אנשים מהנגיף במדינתו. "הם מתו מסדרה של מחלות כרוניות שהם סבלו מהן", הוסיף. "כשל לבבי, אי-ספיקה נשימתית וריאתית וסוכרת", אמר לוקשנקו.  

אך בזמן שנשיא המדינה עסוק בהכחשת המגפה ואף נוגד נתונים שיצאו מממשלתו - רופאים שונים בבלארוס טוענים כי לא רק שיש נפגעים מנגיף הקורונה במדינה, אלא שיש יותר ממה שמשרד הבריאות פרסם. אלכנסדר לובן, אופטומטריסט שעבד בשנים האחרונות בהולנד, החליט לטוס חזרה לבלארוס בסוף מרץ. לאחר שנחת דאג לובן להכניס עצמו לבידוד. מביתו הוא פתח ערוץ ביוטיוב, שם קרא לרשויות לסגור את הגבולות ולנקוט אמצעים נוספים לבלימת המגפה.  

לובן נעלם למשך שבוע, שבמהלכו הוא הוכנס לבידוד בבית חולים מקומי, מלווה ברופאה ובשוטר, מחשש לקורונה. אך נראה שלפי לובן, כלל לא היה חשש כזה. הוא לא סבל מתסמינים ושתי הבדיקות שנעשו חזרו שליליות. "אין לי שום ספק שהרשויות מאחורי זה. במשך שבוע הייתי מבודד ולא יכולתי לצלם ולתעד ביוטיוב", אמר. לובן החליט להביע את דעתו למרות האיומים מצד ממשלתו של לוקשנקו "כדי שאהיה מסוגל להסתכל על עצמי במראה".  

לפי דיווחים בחו"ל, רופאים נוספים הצטרפו ללובן והביעו גם הם את דעתם ברשתות חברתיות על ההתנהלות המפוקפקת של נשיא בלארוס, כמו גם על המחסור בציוד מיגון רפואי. אחת מהם, נטליה לריונובה, זומנה למשרד התובע הכללי רק יומיים לאחר שגינתה את הסטטיסטיקה הרשמית כ"מיתוס" באתר Vk.com.  

ד"ר לובן מזהיר כי המספרים הרשמיים לא משקפים את המציאות בבלארוס. "לפני כמה ימים מספר הנדבקים בקורונה התחיל להיות הגיוני. אני מניחה שזה קשור למשלחת של ארגון הבריאות העולמי בבלארוס", אמר לובן. "אני יודע מקולגות שתחת לחצים, מספר המתים נרשמים מחדש כדלקת ריאות, גם כשהבדיקות לנגיף היו חיוביות", הוסיף.  

לוקשנקו, שעומד בראש מדינתו כבר 25 שנה, טען לפני כשבועיים כשביקר במשחק הוקי באולם הומה אדם כי "ספורט, בייחוד על קרח, טוב יותר מכל תרופה אנטי-ויראלית". אז נראה שנכון לעכשיו, ממשלת בלארוס לא מתכוונת לנקוט אמצעים רשמיים לריחוק פיזי והסגר למניעת המגפה. לפי דיווחים באתרים אירופיים, ממשלת בלארוס לא הורתה על מפעלים, פאבים ומסעדות לסגור וכולם פועלים כרגיל. עם זאת, בתי חולים מנסים להתכונן "מתחת לרדאר" למגפה.  

המסרים הסותרים של לוקשנקו, שמצד אחד משרד הבריאות שלו מדווח על מקרים של קורונה - אך מצד שני הוא לא מראה דאגה מפני המגפה, מבלבלים את אזרחי בלארוס. יש הטוענים כי לוקשנקו מעודד הפצה של פייק ניוז על הקורונה וכי זה יכול להביא להשלכות קשות. מנגד, נראה כי אזרחים רבים דואגים להתעדכן באתרים בינלאומיים ורבים מהם, למרות שלא ניתנו הנחיות רשמיות לכך, מקפידים על ריחוק פיזי בתחבורה הציבורית וברחוב. 

עוד על נגיף הקורונה:

>> רופאים צרפתים מדווחים על תסמיני עור בחולים
>> האם הבדיקות החדשות שהגיעו לארץ באיכות ירודה?
>> כנראה זו הסיבה שגברים מתים יותר מקורונה
 

ארגון הבריאות העולמי התייחס לאחרונה למצבה של בלארוס, לאחר שמשלחת מטעם הארגון הגיעה כדי לקבל תמונת מצב עדכנית על המצב במדינה. ד"ר פטריק אוקונור, מהמשרד בארגון הבריאות העולמי שאחראי להתנהלות באירופה, בירך את בלארוס על נקיטת אמצעים חשובים, כמו בדיקות מעבדה, מעקב אחר נדבקים ובידוד לחולי קורונה, כמו גם לאנשים שנחשפו לחולים. עם זאת, ציין ארגון הבריאות העולמי כי בלארוס נכנסת לשלב חדש באבולוציה של ההתפרצות - והנגיף התחיל להתפשט בתוך קהילות בעיר הבירה ובאזורים אחרים במדינה. בהתאם לכך המליץ הארגון על נקיטת אמצעים נרחבים לבידוד פיזי, לצד המשך ביצוע בדיקות ומעקב אחר נדבקים.  

כרגע לא ברור אם נשיא בלארוס ישנה את דעתו ויקשיב להנחיות ארגון הבריאות העולמי ואם אכן המדינה תתחיל להקפיד יותר על ריחוק פיזי והסגרים. בזמן שעדיין קיים חשד לכך שהממשלה מסתירה את מספר המקרים האמיתי של נגיף הקורונה, קשה לדעת אם בלארוס תצליח להתמודד עם המגפה.