100 חיילים מקורס השיטור הצבאי בעיר הבה"דים של צה"ל בנגב נכנסו אמש (חמישי) לבידוד, לאחר שחיילת וקצינה בבסיס אובחנו כחולות בקורונה. בהמשך אובחן חייל נוסף כחולה בנגיף והיום (שישי) נחשף מה התרחש מאחורי הקלעים של גילוי תוצאות בדיקת הקורונה של אחת החיילות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ל-N12 נודע כי המקרה התגלה לאחר שהחיילת התלוננה על תסמינים כבר לפני יותר משבועיים, אבל רק כשיצאה הביתה ביוזמת ההורים היא נבדקה והתגלה שהיא חולה בקורונה. הוריה, שנחשפו לבת החולה בקורונה, חששו כי נדבקו גם הם.  

החיילת החלה לפתח סימפטומים - כאבי גרון וכאבים בריאות - ב-18 במרץ: היא התלוננה אך לא הופנתה לטיפול רפואי. הוריה הבינו שהחיילות האחרות בסביבתה מפתחות תסמיני מחלה. היא נשלחה לבדיקה בצבא ב-23 במרץ, חמישה ימים לאחר התלונה הראשונית, ושני רופאים צבאיים אבחנו כי היא אינה חולה בקורונה. היא קיבלה סטרפסילס ודקסמול.

מעבדת בדיקות הקורונה בצה
מעבדת בדיקות הקורונה בצה"ל | צילום: דובר צה"ל

גם לאחר הביקור היא התעקשה ודרשה בדיקת קורונה והופנתה לצילום ריאות, שיצא תקין. היא המשיכה להרגיש כאבים חזקים גם בראשה, ובמדידה שבוצעה על ידי חובשת במרפאת חירום בבה"ד התגלה שיש לה חום של 37.7 מעלות. היא המשיכה לתפקד כרגיל בצבא, למרות שאיבדה את חוש הטעם והריח.

ב-29.3 הוצאה החיילת לחופשה ("אפטר") בבית הוריה: היא חזרה בתחבורה ציבורית לביתה, ושם השיעול החריף וגם מצבה. המשפחה החליטה להשאיר אותה בבידוד כול עוד התסמינים ממשיכים, ולאחר יומיים בדיקת מד"א בוצעה בבית הוריה ללא ידיעת הצבא. יממה לאחר מכן התקבלה התשובה מקופת החולים והתברר כי החיילת נדבקה בנגיף. הצבא עודכן והחיילת הוכנסה לבידוד במסגרת מלונית החלמה צבאית.

אימה של החיילת סיפרה: "רק כשהיא הגיעה הביתה ואנחנו כל כך נלחצנו ושמענו את השיעול שלה והיא נזרקה על הספה ולא הרגישה טוב, ממש לחצנו להרים טלפון למד"א". האם הוסיפה: "מיד כששמעו במד"א את התופעות, הם הזמינו אותה לבדיקה ובסופו של דבר היא התגלתה כנשאית של הנגיף".

המעבדה לזיהוי נגיף הקורונה של צה
המעבדה לזיהוי נגיף הקורונה בצה"ל | צילום: דובר צה"ל

עוד תקפה האם: "זה מאוד חמור שבימים כאלו כשהתקשורת 24/7 מדברת על הנגיף ועל התופעות ועל ההסגר - שתושבים צריכים לצאת בבית, לא לצאת החוצה, להימנע, להיזהר – בסופו של דבר זה הגיע אלינו לתוך הבית. כשמגיעה חיילת או חיילים לרופא צבאי ומבקשים בדיקה ואומרים 'אני חושש שיש לי תסמינים, אני מרגיש לא טוב, תן לי אישור לבדיקה' אני הייתי מצפה מהמערכת הצבאית להרים את הכפפה ולשלוח לבדיקה. איך אתם מרשים לעצמכם לזלזל בפניות של חיילים?".

חיילת נוספת שהתגלה כי נבדקה בנגיף הקורונה גם היא אובחנה בבדיקה על ידי מד"א, אך זה אירע לאחר שככל הנראה הועברה לבידוד ביתי לאחר בחינת רופאים צבאיים.

עו"ד אסף אמון, מומחה למשפט אזרחי, הגיב לידיעה ואמר: "לכל אחד מאיתנו יש אחריות אישית ואחריות כלפי הסביבה כולה. אדם אשר מודע למצבו ולא נוהג במשנה זהירות חשוף לתביעה משפטית ועל אחת כמה וכמה ארגונים אשר רשלנותם במקרה כזה עלולה לגרום לנזק נרחב ומשמעותי אף יותר".

עו
עו"ד אסף אמון

תגובת דובר צה"ל: "לאור סודיות רפואית נבצר מאיתנו להכנס לפרטי המקרה המדוייקים. עם זאת, ניתן לומר כי לאור הבדיקה שביצענו, הנ"ל טופלה על פי ההנחיות הרפואיות ומצבה הרפואי באותה העת וכי תושאלה לגבי חזרה מחו״ל ומגע עם חולים חשודים או מאומתים למחלת הקורונה. לאור התשאול הנ"ל ומצבה הרפואי באותה העת לא עלה חשד שמדובר במחלת הקורונה".