מחקר ראשון בישראל שריצף את הקוד הגנטי של נגיף הקורונה והשווה אותו לקוד הגנטי של נגיפי קורונה שבודדו ברחבי העולם מגלה מהם הגורמים המשמעותיים להתפרצות הקורונה בישראל. הממצא הבולט ביותךר: 70% משרשראות ההדבקה של הקורונה בישראל מקורן בנגיף שהגיע לכאן מארצות הברית. שאר המקרים הגיעו בעיקרן ממדינות אירופה, ובראשן בלגיה וצרפת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הקוד הגנטי משתנה במהלך ההדבקות בין בני האדם. מדובר במוטציות קטנות שנותנות לחוקרים מעין בר-קוד שמאפשר לזהות איך הנגיף מתפשט. רוב ההדבקות בישראל הגיעו מאנשים שנכנסו לישראל מארצות הברית. במדינות אירופה החלוקה היא: 8% מהמקרים הגיעו בבלגיה, צרפת 6%, אנגליה 5% ואחריהן ספרד, איטליה, אוסטרליה, הפיליפינים ורוסיה. 

מאיפה לא הגיע לישראל הנגיף? כמעט ולא מסין, מוקד ההתפרצות, ולא מדרום קוריאה. גם לא סינגפור, שגם ממנה נאסרו הטיסות בשלבים המוקדמים של הטיפול במשבר. נוסעי אוניית הקורונה "דיימונד פרינסס", שהובאו היישר לבידוד כששבו מיפן לא הפיצו את הנגיף. נגיפי הקורונה הראשונים הגיעו לישראל רק בסוף חודש ינואר, לא לפני כן. 

בנוסף, עולה שמתוך השבים מארצות הברית התבלטו לרעה "מפיצי העל": חולים בודדים שמסתובבים בהרבה מקומות, לא תמיד נשמעים להוראות ותורמים להדבקה המונית. לפי המספרים - 5% מהחולים גרמו ל-80% מההדבקות כולן. 

לטיסות הרבות שנכנסו לישראל מניו יורק יש קשר משמעותי לתפוצת הנגיף בישראל. לחוקרים יש שני הסברים: ראשית, חובת הבידוד על השבים מארצות הברית הוטלה באיחור, 39 ימים אחרי שנאסר על טיסות מסין. בנוסף, ההתנהלות של מי שכן חזר מארצות הברית לישראל תרמה להפצת הנגיף. מהמחקר עולה שחלק מהחוזרים לא הקפידו באופן מלא על הנחיות הבידוד. 

ד"ר עדי שטרן, שניהלה את המחקר באוניברסיטת תל אביב, אמרה ל-N12 שהממצאים מדגישים את נחיצות סגירת הגבולות וההפרדה החברתית כדי להשתלט על המגפה בישראל. "מה שאנחנו יכולים ללמוד זה שקודם כול יש את החשיבות הגדולה של סגירת הגבולות", הסבירה. "אם אנחנו מדברים על מה הלאה - חשוב מאוד לסגור גבולות ברגע שמזהים כניסה של וירוס מבחוץ. והדבר השני, זה באמת היעילות והאפקטיביות של הסגר, שבעצם עשה את שלו".