בין כל שיחות הקורונה שמתקבלות במוקד מגן דוד אדום, בשבוע האחרון מתקבלות עוד ועוד שיחות מיולדות שחוששות להגיע לבית החולים ובוחרות לקיים את הלידה בבית. מאז פרוץ הנגיף, חל זינוק במספר הלידות הביתיות ובמד"א נערכים להדרכת לידות בשלט רחוק. יובל אליהו, פרמדיק מד"א, הדריך את בן זוגה של יולדת אחת מיני רבות בכל צעד בלידה והזכיר לו: "תגיד לאשתך שהיא מצויינת".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשיחה המרגשת ניתן לשמוע את בן הזוג אומר: "הראש טיפה יוצא". יובל עונה לו בקור רוח שעליו לתמוך בראשו של העובר ולהזכיר לאשתו ללחוץ בכל פעם שהיא מרגישה ציר. כשהיולדת מתקשה להמשיך ללחוץ, בעלה מרגיע ואומר שהצוות עוד רגע יגיע. כעבור מספר רגעים נשמע על קו הטלפון בכי משמח של תינוק שהרגע נולד ויובל מברך את הזוג הנרגש.

עבור הפרמדיקים של מד"א מדובר במקרים מעט מרעננים וחיוביים יותר מהאירועים שהם נתקלים בהם בדרך כלל: "אנחנו רגילים לשגרה של תאונות דרכים ופתאום לקבל שיחה כזו, כשאנחנו רגילים לחדשות לא נעימות, זה הדבר הכי משמח בעולם", סיפר יובל.

מנתוני מגן דוד אדום עולה כי מאז תחילת מרץ נרשמו 193 לידות בית ברחבי הארץ, עלייה חדה של כ-23% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, בה נרשמו 157 לידות ביתיות. אחת הסיבות העיקריות לזינוק בנתונים היא החשש של אנשים מלהגיע לבית החולים בשל נגיף הקורונה. גורמי הרפואה מזהים תופעה נוספת - נשים רבות דורשות ללדת בבתי חולים שאין בהם מחלקות המיועדות לטיפול בחולי קורונה.

"אני רוצה להרגיע את כולם, בבית החולים מפרידים בין נשים שחולות בקורונה לבין שאר האוכלוסייה", אמר פרופסור אייל סיון, מנהל אגף נשים ויולדות בבית החולים שיבא תל השומר. "הצוות מאוד ממוגן ואנחנו ממגנים גם את האנשים שנכנסים - מאוד בטוח ללדת אצלנו".

חשוב להדגיש - גם בימי מגפה הסיכונים בלידת בית לא פוחתים וצוותי הרפואה בארץ עושים כל מאמץ כדי שיולדות לא יוותרו על לידה בבית החולים רק בגלל פחד מהנגיף.