לקראת גל שני? משרד הבריאות דורש לסגור את חטיבות הביניים בגלל העלייה בתחלואה בקורונה, כך נודע היום (שישי) ל-N12. ראשי משרד הבריאות יקיימו הערב תדרוך מיוחד בשעה 18:00 שישודר בשידור ישיר ב-N12 ובערוץ 12. בשבועות האחרונים רק כחצי אחוז מבדיקות הקורונה יצאו חיוביות, אולם בימים האחרונים הנתון עלה ל-1.5%.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בדיון שנערך היום בהשתתפות בכירי משרד הבריאות, נדחתה האפשרות להשיב את מתווה הקפסולות בכיתות הנמוכות ובגני הילדים. במערכת הבריאות שוקלים צעדים נוספים וביניהם להשאיר את הגבלת ההתקהלות כפי שהיא ולא לאפשר התקהלויות גדולות יותר. עוד נאמר בדיון כי מזג האוויר החם לא הוכח כמוריד תחלואה.

בתוך כך, יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, מבהיר כי הוא מתנגד להצעה לסגור את חטיבות הביניים עקב חשש מגל שני של קורונה: ״אי אפשר לשגע את הציבור. אשרו בדיקות במקום להחזיר את כולם לסגר. שבועות רבים חלפו עד שהמדינה חזרה לתפקד, ויש עוד עבודה רבה. לא יכול להיות שעל כל צעד קדימה יילכו שני צעדים אחורה. אפשר לטפל נקודתית בכל מקום הידבקות אבל אי אפשר לייצר פאניקה במקום שגרה. אנחנו נתנגד לכל אפשרות של ביטול לימודים גורפת לשכבות שלמות במדינה״. 

מוקדי ההתפרצות הנוכחיים

על פי מסמך של מרכז המידע והידע המודיעיני המשמש את משרדי הבריאות והביטחון, המוקדים שזוהו כפעילים עם תחלואה חדשה של קורונה וצורך בהגדלה של מספר הבדיקות הם ירושלים (בה נרשמה ההתפרצות בבית הספר הגימנסיה בעיר), בית שמש, חורה, כסייפה, פרדס חנה, בני ברק ותל אביב. כמו כן חלה עלייה קלה באחוז הבדיקות החיוביות מתוך כלל הבדיקות ליום, שהתגלו בימים האחרונים, בהשוואה לימים שקדמו להם.

בבית החולים סורוקה הוצאו 31 אנשי צוות לבידוד לאחר שנחשפו לרופא בחטיבה הכירורגית שנמצא חיובי לנגיף, ככל הנראה ממקור חיצוני לבית החולים.

העלייה בשיעור הבדיקות החיוביות מ-24 במאי (שהיה נמוך מאוד) ל-26 במאי, עם תחילת העלייה במספר החולים המאומתים:

אחד התנאים להחזרת המגבלות מתחיל להתממש

במסיבת העיתונאים שקיים ראש הממשלה בנימין נתניהו ב-4 במאי, הוכרזו שלושה תרחישים "מדאיגים" שאם אחד מהם יתרחש - יוחזרו ההגבלות על הציבור. שלושת התרחישים הם:

• 100 חולים חדשים ביום
• קצב הדבקה של הכפלת החולים תוך עשרה ימים
• 250 חולים קשים

כעת מסתמן כי אנו מתקרבים לאחד מן היעדים הללו, והדבר מעלה את השאלה אילו צעדים יבוצעו בהתאם. גורם בכיר בקופות החולים התייחס להתפרצויות בירושלים ובכסייפה ואמר שההחלטות שהתקבלו לא בהכרח יסייעו במניעת קצב ההדבקה.

תלמידי הגמנסיה העברית בבדיקות קורונה במתחם טדי
תלמידי הגמנסיה העברית בבדיקות קורונה מחוץ לאצטדיון טדי, אתמול | צילום: N12

האזהרה: "אל תיקחו את הסגל הרפואי כמובן מאליו, חוצים מולנו קווים אדומים"

גורם בכיר בקופות החולים התייחס להתפרצויות בירושלים ובכסייפה: "קיבלנו הודעה שהוחלט לדגום את כל התלמידים והמורים בבית הספר הגימנסיה בירושלים. אם יש תלמיד שקיבל תשובה שלילית, מה הוא עושה? מבחינה רפואית הוא חייב להיות בבידוד מכיוון שהוא נחשף לחולה חיובי כי תקופת הדגירה היא 14 יום. אבל מכיוון שראה שהתשובה שלו שלילית, הוא יכול לצאת לברים ולהסתובב ובכלל בדיעבד יתגלה שהוא חיובי".

לטענתו, בלי לעדכן את קופות החולים מראש ובאופן פתאומי, נעשה שינוי במדיניות העבודה: "בדיקות סקר כאלה, שלא היו חלק מן המדיניות עד כה, יכולות לגרום ליותר נזק מתועלת. גם בכסייפה היה לנו אותו סיפור: מורה התגלה כחיובי ונשלחנו להקים עמדת בדיקות. אם מחר יהיה בתאטרון או בקניון חולה חיובי - נדגום שם את כולם? אני מזהיר את הפוליטיקאים: אם אתם חושבים שהסגל הרפואי יבצע כל מה שתגידו ובכל מצב - אתם טועים. אל תיקחו את הסגל הרפואי כמובן מאליו, חוצים מולנו קווים אדומים".

הישראלים נוהרים לחופי הים
הממשלה תשנה מדיניות? הישראלים מסתערים על חופי הים | צילום: Reuters

העלייה בתחלואה בימים האחרונים מטרידה את אנשי מערכת הבריאות מפני התקרבותו של גל קורונה שני בישראל. עוד עולות תהיות האם הצוות הרפואי והציוד שיש ברשותנו מספיק להתמודדות עם גל נוסף כבר עכשיו. "סגל המעבדות עובד כבר 60 יום, 24/7 ללא שינה, כמעט בהתנדבות. העובדים צריכים לדעת שכאשר מקפיצים אותם בערב חג יש לכך סיבה מוצדקת, אחרת תהיה שחיקה משמעותית בכוח האדם", אמר.

אמש עם פרסום נתוני התחלואה האחרונים, משרד הבריאות התריע מפני עליה חריגה במקרי ההדבקה בשתי היממות האחרונות עם 74 מקרים חדשים של הידבקות בקורונה. "במשרד הבריאות עוקבים אחר המספרים ומוקדי התחלואה השונים ומקיימים הערכות מצב כדי לשקול את הצעדים הנדרשים לצורך התמודדות עם העליה בתחלואה", נמסר. "המשרד שב וקורא לציבור לא להיכנס לשאננות ולהקפיד הקפדה יתרה על ההנחיות. הלך הרוח שהקורונה מאחורינו - אינו נכון".