לאחר ימים של נתונים מעודדים, ישראל בדרך ל"שגרת קורונה" חדשה: לאחר הירידה המשמעותית במספר החולים שהתגלו בימים האחרונים, אמש (שלישי) כינס ראש הממשלה נתניהו מסיבת עיתונאים, והציג את "השלב הבא באסטרטגיית היציאה של מדינת ישראל ממשבר הקורונה". לראשונה מתחילת המשבר, ראש הממשלה גם ענה לשאלות מעיתונאים.

המסמך המלא שהשרים אישרו: תוכנית החזרה לשגרה

צעד אחר צעד: החזרה לשגרה שאישרו השרים

4.5

ביטול הגבלת 100 מטר, אישור להתקהלויות עד 20 איש

מותר לבקר בני משפחה

מותרת כל פעילות ספורט (בזוגות) בכל מקום ובכל מרחק מהבית, כולל ספורט תחרותי וספורט ימי ליחידים

תיירות וטבע, פארקים ללא לינה וגני חיות

צימרים ובתי מלון ללא שטחים משותפים

7.5

פתיחת קניונים ושווקים

פתיחת חדרי כושר וסטודיו

10.5

פתיחת גנים (0-6)

(משפחתונים ומעונות יום - בדיון)

התקהלות עד 50 איש בשטח פתוח, כולל חתונות

17.5

מוזיאונים

פעילויות ספורט ללא מגע - עד 20 איש

31.5

התקהלות עד 100 איש

חוגים לילדים, חינוך בלתי פורמלי ותנועות נוער

שטחים ציבוריים, גני שעשועים

בריכות שחיה

מסעדות - בסימן שאלה, עשוי להידחות

ספורט תחרותי ללא קהל - בסימן שאלה, עשוי להידחות

עד סוף מאי

חזרה מלאה לבתי הספר

חידוש ליגת הכדורגל

14.6

ביטול הגבלת ההתקהלות

חידוש מערכת ההשכלה הגבוהה והחינוך הבלתי פורמלי

בתי קולנוע ומופעים 

תעופה אזרחית (באופן חלקי)

אלו ההקלות שהציג נתניהו:

 • "מגדילים את המרחב האישי והציבורי": בוטלה מגבלת התנועה של 100 מטרים בלבד מהבית. נתניהו הבהיר: "מותר לצאת מהבתים לכל מרחק". בוטלה גם המגבלה על תפילה במרחק של 500 מטרים ממקום המגורים או העבודה. התפילה מוגבלת ל19 איש בשטח פתוח. ברית מילה - בהשתתפות של עד 19 איש.
  (נותרת מגבלה של 19 אנשים בשעת תפילה במקום פתוח).

 • אישור למפגשים עם קרובי משפחה: "מותר לבקר גם בני משפחה מדרגה ראשונה, גם את סבא וסבתא אבל אני מבקש מכם עדיין לא לחבק, לא לנשק, לא לגעת, לשמור מרחק".

 • התקהלויות: בשלב זה יותרו מפגשים עד 20 איש. "בעוד שבועיים נתיר התכנסות של 50 איש, ונאפשר חתונות של 50 איש". ב-31.5 תתאפשר התכנסות של 100 איש וב-14.6 תבוטל מגבלת ההתקהלות - בכפוף לנתונים.

 • קניונים ושווקים: ייפתחו כבר ביום חמישי תחת מגבלות. הקניונים והשווקים יחויבו בוויסות כניסת האנשים - הגבלה של אדם אחד בכל 20 מ"ר, שמירת מרחק גם בתורים, סימון מקומות המתנה, הגבלת המעלית לשני אנשים ושמירה על היגיינה וחיטוי. עוד הוחלט כי לא תתאפשר ישיבה לצורך אכילה בשטח הקניון או בשוק ונאסר על הרשות המקומית "לאפשר כניסת אנשים שאינם עוטים מסיכה לשוק".

 • פתיחת עסקים נוספים: בין העסקים שפתיחתם הותרה - ספריות, כל סוגי הטיפולים (שאינם רפואיים) בגוף האדם, רפואה משלימה, מלונות וצימרים, שמורות טבע, אתרי מורשת וגנים לאומיים, גני חיות וספארי. כמו כן, הותרה הפעלת בריכות שחייה עבור ספורטאים תחרותיים ובריכות טיפוליות.
 • חינוך - עד סוף החודש יחזרו השכבות שלא שבו לספסל הלימודים. נתניהו הודיע כי ביום ראשון יתחילו לפעול הגנים וציין: "יש עוד דיונים לגבי המעונות". ב-14.6 החינוך הבלתי פורמאלי וההשכלה הגבוהה ישובו לפעול. עוד הדגיש: "ההורים לא חייבים לשלוח את הילדים, קחו את הזמן שלכם, אבל אנחנו מתחילים להניע את התהליך".

 • מתווה הלימודים בקיץ - שר החינוך רפי פרץ אמר: "הסתדרות המורים הסכימה לתת 9 ימים, שאר הימים יהיה בית ספר של החופש הגדול. בחודש אוגוסט בית הספר ימשיך ובחלקו המערכת צריכה להתכונן לשנה הבאה והילדים יקבלו כמה ימי חופש".

 • תרבות - החזרת הפנאי בהדרגה, פתיחת פארקים ומוזיאונים בהדרגה עד אמצע יוני וכך גם לגבי צימרים ותעופה אזרחית.

  אלה ההקלות בספורט שהציגה השרה רגב:

 • תותר ריצה או רכיבה על אופניים בכל מקום וללא הגבלת מרחק

 • החזרת חדרי כושר וסטודיו לפעילות בשבוע הקרוב

 • הפעלת מועדוני ספורט פרטיים ללא חוגים

 • דיונים על חידוש הליגה לכדורגל

 • החזרה של הספורט הימי לציבור הכללי באופן מיידי ללא שהייה על החוף

 • בשלב זה נשארת הגבלה על פעילות ספורטיבית בזוגות בלבד

"בלעדיכם זה לא היה קורה"

ראש הממשלה הודיע כי לאור הנתונים הטובים בימים האחרונים, "גיבשנו בימים האחרונים תוכנית מקיפה, סדורה ואחראית שמאפשרת למדינת ישראל לחזור בהדרגה לשגרה - שגרת הקורונה". עם זאת הבהיר בפנייה לאזרחים כי המדינה תעקוב כל הזמן אחרי הנתונים: "נעצור את ההקלות אם יהיו מעל 100 חולים ביום ו-250 חולים קשה, ואם קצב ההכפלה יהיה כל 10 ימים". 

תמרורי אזהרה המחייבים הערכת מצב
הגורמים שיובילו לשיקול מחדש

בכך אישר נתניהו את המדד שחשפה קרן מרציאנו בחודש שעבר, שיקבע אם ישראל תלך להקלות נוספות או להגבלות. "אני מבקש שתמשיכו לשמור על מרחק בטיחות, על שטיפת ידיים ועל חבישת מסכה. צריך להקפיד על זה כי זה המפתח לכל", הדגיש, "לא הפחדנו סתם - הצעדים שלנו הצילו אלפי אנשים".

נתניהו גם הודה לליצמן, שהחליט לעזוב את המשרד, ושיבח את עשייתו: "המערכת מתפקדת היטב בזכותו". ליצמן טען: "הראשון שזיהה את הבעיה זה משרד הבריאות ואנוכי", וציין את סגירת המרחב האווירי לסין ולאיטליה: "בגלל שהתחלנו אז עם הסגירה זה מנע את ההמשך שיכולנו לשלוט על כל מי שנכנס לארץ".

עוד הביע נתניהו תקווה שבג"ץ לא יתערב בהסכם עם גנץ ויאפשר הקמת ממשלה בראשותו: "רוב העם קובע, אני נבחרתי ברוב קולות, יש רוב עצום בעם שרוצה שאוביל את הממשלה, ויש רוב עצום בכנסת שרוצה את הדברים האלה וכך צריך להיות. לערער את ההסכם על ידי משיכת חלקים ממנו? הדבר הזה מגדיל את הסיכוי שנגרר לבחירות רביעיות, דבר שיהיה אסון למדינת ישראל, אני מקווה שבג"ץ לא יעשה את זה. בית המשפט לא צריך להתערב".

נתניהו התגאה בתוצאות המאבק בנגיף עד כה: "השגנו הצלחה גדולה מאוד. במדינת ישראל מספר המחלימים כל יום גדול ממספר הנדבקים, אלה מגמות מאוד חיוביות. אנחנו כמובן דואבים עם משפחות הנפטרים מן המגפה, שלא הייתה כמוה מאה שנים". 

"זה לא מקרי, זה לא האקלים, וזה לא הגיל - הישגי ישראל משמשים מודל למדינות רבות, העולם מסתכל עלינו בהערכה", הבהיר נתניהו. "אנחנו יכולים להחזיר את המשק לכמעט תפוקה מלאה, אני גאה בכל לבי בעמידה המשותפת שלנו יחד, עשינו זאת יחד ונמשיך לעשות זאת יחד, אני פועל כדי שבימים הקרובים נקים את ממשלת האחדות שישראל זקוקה לה".

ראש הממשלה מנה שלושה גורמים עיקריים להצלחה: "הצעדים הנהירים שנקטנו, ובראשם סגירת הגבולות הבידוד הביתי; המסירות הנפלאה של הצוותים הרפואיים; והגורם השלישי ובעיניי הקרדינלי שבלעדיו לא תיתכן ההצלחה זה ההיענות שלכם אזרחי ישראל, בלעדיכם כל זה לא היה קורה וזה לא היה יכול להימשך".

משה כחלון
כחלון במסיבת העיתונאים | צילום: החדשות 12

ראש הממשלה נשאל על "תרחישי האימים" והאזהרות לאלפי ועשרות אלפי מתים, שגרמו לנזק עצום למשק. ראש הממשלה השווה את ישראל לניו יורק למדינות נוספות בגודל דומה שספגו אבידות כבדות יותר: "התוצאה הזו היא לא מקרית, זה משום שאנחנו נקטנו צעדים שהמדינות האלו לא נקטו, ואלה לא היו צעדים של הפחדה - אלו היו צעדים של הצלה של אלפי אנשים". 

במענה לביקורות השיב: "אנחנו מתארגנים תוך כדי תנועה, וגם מתקנים. אף אחד לא חף מטעויות. אם יש תיקון כזה או אחר אנחנו עושים את זה. כשאני שומע על המחדל והבלבול, קחו את זה בפרופורציה - ישראל היא סיפור הצלחה כביר". 

עוד אושרה היום בממשלה הארכת תוקף הסמכת שירות הביטחון הכללי (שב"כ) לסייע במאמץ הלאומי לצמצום התפשטות נגיף הקורונה עד ל-16 ביוני וקידום הליך חקיקה בנושא עד ל-16 ביוני.

ביממה האחרונה מספרם של החוזרים לעבודה (מפיטורים או חל"ת) עלה על דורשי העבודה החדשים. נוסף על כך, בשבוע האחרון זינק מספר המחלימים ועקף בחדות את מספר החולים בקורונה כעת. נכון להערב 16,245 ישראלים נדבקו בנגיף - ו-10,064 מהם החלימו.

ביממה האחרונה התגלו 38 חולים חדשים וקצב ההכפלה הואט מאוד. 260 חולים בלבד מאושפזים בבתי חולים, מתוכם 70 מונשמים. מנגד, מניין המתים עלה ל-235.

לקריאת דוח התחלואה המעודכן לפי ערים לחצו כאן