רבים נושאים היום עיניים אל החברה הישראלית פלוריסטם. אולי ממנה תגיע הבשורה. רק לפני כמה חודשים, כשפרצה המגפה, אף אחד בחברת הביוטק לא העלה על דעתו שהיא בכלל יכולה להיות קשורה אליהם. אך המערכות שברשותם מאפשרות להם לייצר יותר מ-20,000 טיפולים עבור חולים - משלייה אחת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

כבר 15 שנה שבמעבדות החברה מפתחים טיפול רפואי שחומר הגלם שלו הוא תאים שמקורם בשלייה, שבכלל מוגדרת אחרי הלידה כפסולת רפואית. מנכ"ל פלוריסטם יקי ינאי הסביר: "שלייה זה קסם אמיתי. שני אנשים, שתי מערכות חיסון גרות בצוותא, בלי שאחת תוקפת את השנייה. מי שמנהל את כל השיח המדהים הזה זו השלייה".

פלוריסטם תרפיוטיק - חברה העוסקת בריפוי תאי‎ (צילום: N12)
פלוריסטם תרפיוטיק - חברה העוסקת בריפוי תאי‎ | צילום: N12

עד היום ניתנו הטיפולים האלה לחולים בטרשת עורקים, לשיקום שרירים אחרי שבר במפרק הירך, והשתמשו בהם במסגרת ניסויים קלינים - אך לא כתרופה מאושרת. "התאים שלנו, ברגע שהם מוזרקים, הם נצמדים לשריר של החולה והם מתחילים לתקשר מול הגוף. הם מגיבים באמצעות הפרשה של קוקטייל שלם של חלבונים רפואיים, ומתחילים להניע את הגוף לכיוון של ריפוי".

בנק ההשקעות האירופי ביחד עם רשות החדשנות הישראלית הביעו בפלוריסטם התעניינות גבוהה, אך ברגע שהבינו שלמוצר שלהם יש פוטנציאל לטיפול בחולי קורונה, הקדימו את החתימה על ההסכם איתם - ואף הגדילו את הסכום המושקע ל-50 מיליון אירו. המאמץ הנוכחי הוא להתאים את מה שעשו בחברה כל השנים - למלחמה בנגיף הקורונה.

פלוריסטם תרפיוטיק - חברה העוסקת בריפוי תאי‎ (צילום: N12)
פלוריסטם תרפיוטיק - חברה העוסקת בריפוי תאי‎ | צילום: N12

משרד הבריאות נתן אישור מהיר לתת את הטיפול במסגרת טיפולי חמלה - כלומר, להזריק את התאים לחולים במצב קשה מאוד. מספר החולים שטיפלו בהם בינתיים אינו מספיק גדול כדי לתת תוצאות מחקריות מובהקות, אבל אצל רוב המטופלים המצב נראה מבטיח. בפלוריסטם מחכים כעת שבקשותיהם להתחיל בניסוי קליני מתקדם בישראל, ארה"ב או אירופה יאושרו.