חוזרים להגבלות: ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר האוצר ישראל כ"ץ כינסו הערב (חמישי) מסיבת עיתונאים בה יעדכנו על הצעדים החדשים במאבק בהתפשטות נגיף הקורונה. הצהרת נתניהו הערב מגיעה לאחר דיון מיוחד שקיים עם השרים, שם הוחלט לחזור ולנקוט בצעדי סגר במוקדי ההידבקות - בניסיון למתן את ההתפרצות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפתח דבריו, נתניהו ברך את הנשיא טראמפ על ההחלטה להטיל סנקציות ועיצומים נגד בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC). נתניהו הודה לטראמפ ותקף: "בית הדין מבצע ציד מכשפות נגד ישראל וארצות הברית".

לאחר מכן התייחס ראש הממשלה לעלייה בשיעורי ההדבקה בקורונה. נתניהו הדגיש כי בישראל חלה עלייה במספר החולים: סביב ה-230 נדבקים חדשים ליממה. "אנחנו נמצאים במקום שבה התחילה העלייה התלול שהביאה אותנו לסכנה גדול מאוד של אנשים חולים ונפטרים", אמר. "המרחק בין 200 נדבקים לשיא של מה שהיה בישראל הוא מרחק של 10 ימים". נתניהו הוסיף: "אנחנו לא יכולים לחזור למצב של טור גיאומטרי עולה כי הוא גורר עכשיו חולים קשים ומתים. אם זה יימשך - נחזיר את ההגבלות והכלכלה תיעצר".

נתניהו המשיך: "למה זה גודל? לא הקפדנו על הכללים, אני אומר את זה באופן ישיר וישר, לא הקפדנו. אני מבקש מכם לעשות את מה שאני מדבר על ביתר שאת בימים הקרובים. יש עלייה בתחלואה גם בעולם".

שר הבריאות אדלשטיין התייחס גם הוא לעלייה במספר הנדבקים ואישר את הפרטים - 230 חולים ליום. "אני מודע לביקורת שהרבה פעמים צודקת. היינו באזור 3-4 אלפי בדיקות ביום, בימים האחרונים הגענו ל-16 אלף", אמר. "היעד שהצבתי הוא 30 אלף בדיקות ובחשיבות אדירה בקיצור משמעותי של זמן מתן התוצאות. בלי זה לא נוכל לקטוע את שרשרת ההדבקה".

אדלשטיין התייחס, כשברקע חשיפת חדשות 12 על אישור הכניסה שסיפק המשנה למנכ"ל משרד הבריאות למיליארדר טדי שגיא, לאכיפה ולענישה כלפי הציבור. "הענישה צריכה להיות כלפי כולם, אין פטור מהנחיות לא לידוענים ולא לאלפיון העליון", אמר. "הנגיף לא מבדיל בין איש".

יוטל סגר על שכונות בדרום תל אביב ויישובים בפזורה הבדואית 

בדיון עם השרים היום הוחלט להטיל סגרים נקודתיים על אזורים אדומים שבהם אחוזי ההדבקה גבוהים: שכונות שבהם מתגוררים עובדים זרים בדרום תל אביב וכן על יישובים בדואים בנגב. בסוף השבוע צפויה שורת דיונים על ההקלות החדשות שאמורות להיכנס לתוקף בתחילת שבוע הבא.

264 חסרי מעמד מדרום תל אביב יועברו למלוניות בפיקוח. הערב צפויה להתכנס ועדה שתחליט מה ייעשה באזורי התחלואה הבעייתיים בפזורה הבדואית ובדרום תל אביב. 

במהלך הדיון, השר דרעי דרש לפתוח את הרכבת ולהחזירה לפעילות. שר האוצר כ"ץ ביקש לפתוח את מוסדות התרבות ואמר שחבל לפגוע עוד יותר במשק. המלצותיהם לא התקבלו בדיון.