חשש מגל שני של התפרצות הנגיף: במשרד הבריאות מתריעים היום (רביעי) מפני הסכנה שבביטול חובת הבידוד במלונות לחוזרים מחו"ל ואומרים כי ישנה סבירות לא מבוטלת שתהיה התפרצות מחודשת בישראל. על פי גורמים במשרד הבריאות, תנאי התחלואה בישראל טובים והחשש הוא שאותם חוזרים מחו"ל יפרו את ההנחיות ולא יישארו בבידוד הביתי את כל תקופת הזמן הנדרשת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

במשרד הבריאות מציינים כי על פי מקביליהם בעולם, במקומות שבהן הקלו בתנאי הבידוד היה זינוק בנכנסים למדינה. החשש הוא שבמידה ואכן יגיעו לישראל מספר גדול מאוד של תיירים או ישראלים מחו"ל, קיימת האפשרות שהם יביאו איתם את הנגיף לישראל.

הגורמים המקצועיים במשרד נערכים לתרחיש כזה ואומרים כי כל מי שינחת בישראל יצטרך להוכיח שיש לו אפשרות לשהות בבידוד ביתי למשך שבועיים. הבידוד הביתי צריך להיות בבית ריק או ביחידת דיוק נפרדת לחלוטין.

קורונה בנתב
צילום: ap

כדי להוכיח שאכן אין הפרה של ההנחיות, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן ביקש סמכויות אכיפה נרחבות כולל האפשרות לבחון שימוש באמצעים טכנולוגיים. לפי שעה מסתמן שהבידוד במלונות לחוזרים מחו"ל יפסק כבר בתחילת השבוע הבא והשוהים בהם ישוחררו.

במשרד הבריאות בוחנים את האפשרות לבקש מהחוזרים להוריד אפליקציית איתור של המשטרה אך היא לא תכפה זאת. למרות שלא ניתן יהיה לחייב את החוזרים להשתמש באפליקציית האיתור, דווקא אלו שיסרבו יוכלו לסייע למשטרה במיקוד האכיפה והפיקוח.

בתוך כך, משרד הבריאות פרסם את נתונים מעודכנים על התפשטות הקורונה בארץ. ביממה האחרונה הלך לעולמו רק אדם אחד, ובסך הכל מתו 239 איש. מספר הנדבקים עלה ב-33 ובסך הכל עומד כעת על 16,310 (כולל מחלימים). מספר החולים כעת הוא 5,434, ומניין המונשמים עומד כעת על 59. בנוסף, 174 איש החלימו ביממה האחרונה.

 

בדיקות קורונה במועצה האזורית חורה
בדיקות קורונה במועצה האזורית חורה | צילום: קופת חולים כללית

עלייה בדיווח על תסמיני קורונה

גם במכון ויצמן מתריעים מפני גל תחלואה נוסף וזאת בעקבות תוצאות ניסוי שנערך שם בחודשים האחרונים. מאז החלה הקורונה להתפשט בישראל בודקים במכון, באמצעות שאלון וולונטרי, האם המשיבים חשים תסמינים אופייניים לקורונה. בעזרת התשובות בונים שם מודל שבוחן היכן יכולה להיות ההתפרצות הבאה.

מאז החלו ההקלות, מזהים במכון ויצמן עלייה מחודשת בדיווחים על תסמיני הקורונה. הנתונים האלה מדליקים במשרד הבריאות נורה אדומה והגורמים הרפואיים ישימו עליהם דגש רב. עם זאת, גם במכון אומרים שלמרות העלייה מדובר על נתונים נמוכים יותר מאלו שהתקבלו שם לפני הסגר.