פרסום ראשון: המיליארדר טדי שגיא נחת בארץ בשבוע שעבר עם מטוסו הפרטי מקפריסין. במקום לשהות בבידוד, כמתחייב לפי הנחיות משרד הבריאות, הגיע למסיבה בביתו של איציק טולדנו, אביה של בת הזוג של עומר אדם. הערב (רביעי), פורסם כי שגיא קיבל אישור מאיתמר גרוטו, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות. שר הבריאות יולי אדלשטיין הנחה את מנכ"ל משרד הבריאות היוצא משה בר סימן טוב לערוך בירור בנושא: "פגיעה קשה באמון הציבור, לא אנהג בסלחנות". בהמשך הערב בר סימן טוב קרא לגרוטו להתפטר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בכירים במשרד הבריאות שקלו להגיש נגדו תלונה במשטרה בגין הפרת בידוד, עבירה עליה אמור להירשם קנס של 5,000 שקלים. שגיא טען שקיבל אישור לכך מפרופ' איתמר גרוטו. 

עוד הגיע לידיעתנו שהבקשה הגיע קודם למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, והוא סירב משום שאינה עומדת בכללים ואין הצדקה לחריגה מהם. משסורב, פנה למשנה למנכ"ל פרופסור גרוטו - ממנו קיבל אישור בהתאם לבקשתו. מטעמו של טדי שגיא נמסר שהם מכחישים שהם פנו למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב.

זיקוקים במסיבה של משפחת טולדנו (צילום: סקוט סטאד)
הזיקוקים במסיבה של משפחת טולדנו | צילום: סקוט סטאד

ממשרד הבריאות נמסר הערב כי מתן האישור היה משגה: "מדובר בטעות חמורה בשיקול הדעת ויערך בירור בעניין". מטעמו של טדי שגיא נמסר: "טדי שגיא הגיע לישראל כחוק ופעל כחוק לפי ההנחיות המתאימות שקיבל".

עוד באותו הערב חזר המילארדר לקפריסין, שם עבר להתגורר בשנה שעברה יחד עם משפחתו. הוא המייסד של חברות "פלייטק" ו"סייף צ'ארג'" ובבעלותו שוק קמדן בלונדון, והונו מוערך בכ-5 מיליארד דולר.

עומר אדם
חגג גם הוא במסיבה. עומר אדם

אדלשטיין: "פגיעה באמון הציבור"

בשבוע שעבר עלתה לכותרות מסיבת בר המצווה של בנו של איציק טולדנו לאחר ששכנים בשכונת מגדלי היוקרה של תל אביב התלוננו על רעש חריג שנגרם מזיקוקים. איציק טולדנו זומן לחקירה במשטרה בשל אירוע הקמת רעש חריג והפרת תקנות צו בריאות העם. 

שר הבריאות יולי אדלשטיין הנחה את מנכ"ל משרדו משה בר סימן טוב לערוך בירור עם המשנה למנכ"ל, פרופסור איתמר גרוטו, נוכח מה שנחשף - ו"לבחון את העניין בכל הכלים המשמעתיים העומדים לרשותו". מלשכת השר נמסר כי הוא מצפה לקבל תשובות כבר מחר.

"במיוחד בשעה שיש מאמץ רב להסביר לציבור את חשיבות העמידה בהנחיות משרד הבריאות וכאשר אנחנו קוראים להגברת האכיפה, לא ייתכן שיהיו פטורים מבידוד אשר יסכנו את בריאות הציבור", מסר אדלשטיין בתגובה. "מדובר בפגיעה קשה באמון הציבור וטעות חמורה בשיקול הדעת. במקרים כאלה לא אנהג בסלחנות".

מטעם התנועה לאיכות השלטון נמסר: "ככל שהדברים האמורים בפרסום אכן נכונים, הרי שמדובר בכשל ערכי חמור, וגרוע מכך, בסיכון בריאות הציבור על ידי אלו הממונים על השמירה עליו. "חמורה עוד יותר העובדה שמצטיירת פה תמונה קשה ביותר של איפה ואיפה, מתן היתרים פסולים למקורבים לצלחת ובעלי שררה, ובעת שהעול על הציבור מוכבד וכל בעל עסק החשוד בהפרה מקבל קנסות עתק. מצופה מאלו האמונים על התקלה הזאת להסיק מסקנות ולהניח את המפתחות על השולחן עוד הלילה".