האזהרה שקדמה להחלטה לפתוח את מערכת החינוך בערים האדומות: מ"מ מפכ"ל המשטרה מוטי כהן וממונה הקורונה בחברה החרדית, אלוף (במיל') רוני נומה, הזהירו היום (שישי) את השרים שלא יוכלו לאכוף את סגירת תלמודי התורה ביישובים האדומים והביעו חשש ממהומות ‎ואף ממרי אזרחי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, הביעה חשש במהלך הדיון בקבינט הקורונה מכוונת גורמים בערים האדומות לפתוח את תלמודי התורה בשבוע הבא. "אני מאוד מוטרדת", אמרה. "אנחנו פותחים את מערכת החינוך בגילאי 6-0 כדי להקל על המצוקה ביישובים האדומים ואני שומעת שיש איום לפתוח את תלמודי התורה לעשרות אלפי ילדים. יש פה בעיה קשה וסיכון אפידמיולוגי".

במהלך הדיון אמר נומה כי מה שיקבע את התגובה לסגר ביישובים האדומים זו ההחלטה לגבי פתיחת מערכת החינוך לגיל הרך. בהמשך, הזהיר מפתיחת תלמודי התורה ללא אישור ביישובים הללו. "מאוד יעזור אם תתנו להם את גילאי 6-0", אמר. "חלק מתלמודי התורה (גילאי 6- 13) כבר נפתחו השבוע. אני חושש שרבים אחרים לא יצייתו לממשלה ויפתחו בשבוע הקרוב. מדובר על עשרות אלפי תלמידים בגילאים מקבילים לגילאי בתי הספר היסודיים בחינוך הממלכתי".

רוני נומה
"תלמודי התורה ייפתחו ללא אישור". רוני נומה

בכירי משרד הבריאות הזהירו מפתיחת תלמודי התורה ביישובים האדומים. נומה אמנם הציע לפתוח רק את גני הילדים כדי "לשחרר קצת לחץ", אך גורמים שמכירים את המצב מקרב העריכו כי תלמודי התורה ייפתחו בשבועות הקרובים ללא קשר להחלטת הממשלה.

"אני לא אומר לכם שאני ממליץ לפתוח את תלמודי התורה", הסביר נומה. "אני אומר לכם שזה מה שיקרה, בלי קשר להוראות הממשלה. כל מי שחושב שאפשר לעשות אחרת עם תלמודי תורה מוזמן להסתובב איתי בשטח ולהסביר לי איך אפשר אחרת".

"אני מעריך שמדובר בסך הכול בכ-200 אלף ילדים ביישובים האדומים", אמר נומה בדיון. "הרשויות המקומיות יודעות לשלוט במי שנמצא תחת פיקוח - כ-50 אלף ילדים. המסגרות של הבנות, כ-80 אלף, לא ייפתחו בשבוע הבא. עם זאת, אני מעריך שתלמודי התורה של הבנים, כ-60 אלף, ייפתחו".

אריה דרעי  (צילום: Noam Revkin Fenton - Flash90)
"אם המספרים ישתנו נצטרך להסיר את הסגר מיד". דרעי | צילום: Noam Revkin Fenton - Flash90

שר הפנים אריה דרעי הצביע בקבינט הקורונה בעד ההחלטה להטיל סגר על היישובים האדומים וקיבל שבחים משרים אחרים. "צריך להגיד תודה לציבור ששיתף פעולה והיה ממושמע", אמר דרעי בדיון. "אחרי כל ההשמצות על הציבור החרדי שלא ממושמע ולא ציית לסגר, הנתונים שהוצגו בפנינו מלמדים על ירידה מאוד משמעותית בתחלואה גם אצל הציבור החרדי. צריך לזכור את הצפיפות הגבוהה, את חכי תשרי ואת שמחת בית השואבה. למרות זאת, המספרים הרבה יותר טובים היום וכנראה שבשבוע הבא זה יימשך".

"יש קריאה של גדולי הרבנים להמשיך לציית להוראות הממשלה", המשיך דרעי. "יש לי בעיה אישית: הודעתי כבר בשבוע שעבר שאתמוך במדיניות דיפרנציאלית. אסור שעיר אדומה תשפיע על מדינה שלמה, אבל אחרי שראיתי את הנתונים אני חושב שיש סיכוי גדול שערים שכרגע נחשבות כשיישוב אדום יצאו מהקטגוריה הזאת תוך כמה ימים. זו אוכלוסייה שכבר שבועות ארוכים נמצאת בסגר כזה או אחר. אלה האוכלוסיות החלשות ביותר בישראל, במצב סוציו-אקונומי ירוד. צריך להודיע כבר עכשיו שאם יהיה שינוי במספרים לפני יום רביעי בלילה הסגר יוסר מעל הערים הללו באותו הרגע".