המדד שישים סוף למחלוקות על הצעדים החדשים? אחרי הביקורת הקשה על השרירתיות של ההקלות והלחץ על ראש הממשלה - במדינה סוף סוף יהיה מדד ברור שעל פיו ייבחנו הקלות בסגר. הערב (שבת) פורסם בחדשות סוף השבוע כי "מדד התחלואה" של משרד הבריאות ישמש להחלטות על הקלות בסגר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

משרד הבריאות גיבש מדד תחלואה, שלפיו תקבע הממשלה בכל פעם אם לצאת להקלות או חלילה לסגת אחורה. מדובר במדד שנידון גם עם משרד האוצר, ועל פי הנתונים שייאספו במדד, השרים יחליטו על הצעדים הבאים.

לפי המדד, הנתון הקובע הוא 300 חולים חדשים מדי יום - 100 בקהילה ו-200 במוקדי הדבקה כמו טיסות ובתי אבות. נתון נוסף הוא 300 חולים קשים, לצד הכפלת מספר החולים כל עשרה ימים.

לשם השוואה, כיום בישראל יש 130 חולים קשה וקצב ההכפלה הוא כל עשרים יום. אם המדינה תגיע למצב של 300 חולים קשים, משרד הבריאות יבקש להחמיר את ההגבלות.

על רקע ההקלות, במשרד הבריאות מדגישים: חשוב לשמור על שגרת הריחוק החברתית, מסכות, היגיינה - זה המפתח להצלחה כדי שלא ניסוג. עוד מבהירים בנוגע למגבלת 500 המטרים: מותר לעבור את המגבלה כדי לצאת לעבודה ולקניות.

משה בר סימן טוב 2
"אל תיכנסו לשאננות". בר סימן טוב | צילום: פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב התייחס הערב לצעדים החדשים. בשורת ציוצים בטוויטר כתב: "אנחנו מגבירים את החזרה לשגרה בצל הקורונה. כמו תמיד - היכולת שלנו להצליח גם בשלב החדש תלויה רק בנו. אם נקפיד על 3 הכללים - מסכות, מרחק והגיינה, אני מאמין שנצליח לשלב שגרה ומניעת התפשטות המחלה".

עוד הזהיר: "אל תהיו שאננים. אני שומע את הקולות שאומרים שהגזמנו, אך תסתכלו סביב. בלגיה, מדינה דומה לישראל בגודל סופרת כמעט 7,000 מתים. מדינת ניו יורק, פי שניים מישראל בערך, עברה את ה-21,700 מתים ויש עוד דוגמאות רבות. לשמחתנו, זה לא המצב בישראל, וזה בעיקר הודות להקפדה של כולנו על הכללים".

עוד הבהיר: "הסכנה לא חלפה. לא להתפרצות מחודשת עכשיו ולא לגל שני במועד מאוחר יותר, אולי בחורף. אני מאמין שהממשלה תחזיר עוד פעילויות בימים ובשבועות הקרובים. השבוע אנו נקיים במשרד הבריאות שיח מקצועי על שגרה לצד קורונה עם מספר משרדי ממשלה ובהם עם משרד החינוך. עם זאת החזרה צריכה להיות זהירה ובטוחה, כדי שנמנע ממצב בו יהיה צורך להוריד את רמת הפעילות שוב. תקשיבו גם לאנגלה מרקל, שמחזירה גם היא את גרמניה לאט ובזהירות. אנחנו בקשר עם מדינות רבות, לומדים וחושבים יחד על חזרה בטוחה לשגרה".

לדבריו, "אנחנו גם עוקבים אחרי סינגפור, מדינה שמתמודדת היטב עם הקורונה אך חווה בימים האחרונים התפרצות שניה קשה. אני מבין את השיח הציבורי הער והביקורת גם עלי באופן אישי, אך הדבר החשוב כעת הוא להמשיך את ההתמודדות הלאומית עם הקורונה טוב כפי שעשינו עד כה. תשמרו על הכללים ונמשיך להצליח".