"ניתן לקטוע רק חמישים אחוזים משרשראות ההדבקה", "ברגע שיפתחו את השמיים בין מדינות ירוקות אין צורך בבידוד או בבדיקות " - אמירות מעוררות תמיהה אלו של בכירי משרד הבריאות פרופ' איתמר גרוטו ופרופ' סיגל סדצקי נאמרו בדיון סגור במועצה לביטחון לאומי. דברים אלו, שמנוגדים לעמדת הדרג הפוליטי, פורסמו לראשונה אמש (חמישי) במהדורה המרכזית. מספר החולים מתחילת ההתפרצות עבר היום את ה-20,000.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הצוות המייעץ של המל"ל התכנס אתמול לפני ישיבת "קבינט הקורונה" בנוכחות שני המתנגדים הגדולים ל"מדיניות הבדיקות" במשרד הבריאות. על רקע הכוונה המוצהרת של ראש הממשלה נתניהו לפתוח את השמיים באוגוסט, הבהירו שניים מבכירי הצוות המקצועי של משרד הבריאות שלדעתם לא יהיה יותר טעם בבידוד או בבדיקות.

עמדה נוספת שהציגו בדיון הייתה שניתן לקטוע לא יותר ממחצית משרשראות ההדבקה. אמירה זו באה בניגוד גמור לעמדת ראש הממשלה ושר הבריאות, שחושבים שזהו התחום בו צריך להשקיע כעת.

אף על פי שהם לא אומרים זאת במפורש, סביר להניח שכוונת פרופ' גרוטו ופ'רופ' סדצקי היא שמערך החקירות האפידמיולוגיות במשרד הבריאות פשוט לא עומד בעומס.

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן על עלייה של 253 חולי קורונה בישראל ביממה האחרונה – מספר החולים הפעילים עומד על 4,201 בני אדם מתוך 20,036 שאובחנו מתחלת ההתפרצות. מניין המתים מהנגיף עדיין עומד על 303 בני אדם. בקרב החולים המונשמים ישנה ירידה של אדם אחד והמספר עומד על 28 בני אדם. 

מאז אתמול נערכו 9,564 בדיקות קורונה בארץ, 1.5% מהם יצאו חיוביות. אתמול נערכו 15,629 בדיקות - 1.8% חיוביות. עד כה החלימו מהנגיף 15,518 חולים. 

ניידת הקורונה בצפת (צילום: דוד כהן, פלאש 90)
ניידת הקורונה בצפת | צילום: דוד כהן, פלאש 90

בתוך כך, 6 דיירים מבית האבות עידן הזהב בשכונת קטמון בירושלים נמצאו חיוביים לקורונה. המעון עבר ניקוי יסודי ומד"א החל לערוך בדיקות לכל הצוות והדיירים. ביקורי בני המשפחה במקום הופסקו.  כמו כן, תלמיד בבית הספר רמות-ים במועצה האזורית עמק חפר. בית הספר נסגר ל-10 ימים.

מבחינת תמונת המצב של הקורונה בערים השונות, בירושלים יש כרגע 4,141 חולים, בבני ברק יש 3,139 חולי קורונה, ובתל אביב יש 1,065 חולים. 

 מיכל פעילן השתתפה בהכנת הכתבה.